mondes
10.01.15,18:28
Ahojte, klient si požičal auto od svojho otca a využíva ho na pracovné cesty. V tom prípade platí toto:

Výdavky na spotrebované pohonné látky

Ak živnostník využíva na svoju podnikateľskú činnosť motorové vozidlo iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku (napr. osobné motorové vozidlo zahrnuté do obchodného majetku, prenajaté alebo vypožičané, nákladné), má možnosť vybrať si z troch spôsobov uplatňovania výdavkov na spotrebované pohonné látky (§ 19 ods. 2 písm. l) bod 1 až 3 zákona o dani z príjmov):

výdavky na spotrebované PHL sú daňovými výdavkami vo výške stanovenej podľa cien platných v čase ich nákupu (na základe dokladov o nákupe), prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze. Ak sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok, alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, alebo z doplňujúcich údajov výrobcu alebo predajcu preukazujúcich inú spotrebu pohonných látok. Ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok, alebo sa tam neuvádza, postupuje sa podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok.

V prípade uplatnenia spotrebovaných pohonných látok do daňových výdavkov podľa tohto bodu, živnostník je povinný viesť knihu jázd.

spotreba pohonných látok môže byť uplatnená na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel.

Aby bolo možné uznať celú spotrebu pohonných látok týmto spôsobom, daňovník musí mať satelitnú jednotku schopnú sledovať ich spotrebu a vykonané jazdy. Pri tomto spôsobe preukazovania spotreby pohonných látok nie je potrebné viesť knihu jázd, nakoľko túto môže nahradiť evidencia jázd podľa satelitnej jednotky vozidla.

spotreba pohonných látok sa môže uplatniť vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.

Pri tomto spôsobe preukazovania spotreby pohonných látok nie je potrebné viesť knihu jázd.

Upozornenie: Uplatňovanie výdavkov týmto spôsobom, t.j. v paušálnej výške 80 % z preukázateľne nakúpených pohonných hmôt, nemá vplyv na ostatné ustanovenia zákona o dani z príjmov týkajúce sa uplatňovania výdavkov na odpisovanie auta alebo výdavkov vynaložených v súvislosti s týmto obchodným majetkom. Uvedené platí za predpokladu, že daňovník využíva auto len v súvislosti s príjmami z podnikania a účtuje o ňom výlučne ako o obchodnom majetku.

Priniesol mi bločky o kúpe PHM. Evidenciu jázd nemá. Môžem mu uplatniť 80% PHM aj napriek tomu, že auto nemá v obch. majetku? Môžem mu do výdavkov zaúčtovať aj prípadné opravy a servis auta?

Totižto doteraz som nemala klienta, ktorý by na prac. cesty využíval auto iné ako vlastné. Doteraz som v rámci vyúčtovania prac. cesty okrem stravného počítala aj paušálnu náhradu. No tento klient nemá nárok na paušálnu náhradu a preto neviem, ako správne urobiť vyúčtovanie.
Môžem tak, že do vyúčtovania zahrniem len stravné + ost. výdavky a PHM zvlášť dám do N vo výške 80%? Len neviem, či to takto môže byť, keď aj jeho otec niekedy jazdí na tom aute. Prosím Vás, ako riešite takéto prípady? Ďakujem za každú odpoveď.
veronikasad
10.01.15,17:32
Má uzatvorenú nájomnú zmluvu s vlastníkom vozidla ? Aké náklady má dohodnuté v NZ ?
Mila123
10.01.15,17:39
na uzavretie NZ s vlastníkom auta musí byť živnostenské oprávnenie ak sa týka dlhodobého prenájmu hnuteľnej veci
JankaO
10.01.15,18:23
Ak je auto požičané, nejedná sa nájom a teda neexistuje NZ a ten, čo OA požičal, nemusí mať ŽO.
mondes
10.01.15,18:30
Nemá NZ, , ale nejakú zmluvu o požičaní OA. Požičal mu otec bezodplatne.
Mňa zaujíma najmä to, že ak si uplatní PHM vo výške 80%, ako dokáže , že skutočne toľko prejazdil na PC, ak nemusí viesť knihu jázd a ak bol doma, auto využíval aj jeho otec? Ani si nepoznačil stav tachometra na začiatku.
JankaO
10.01.15,18:38
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby/zivnostnici#VydavkyZivnostnikaFO
Výdavky na spotrebované pohonné látky

Ak živnostník využíva na svoju podnikateľskú činnosť motorové vozidlo iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku (napr. osobné motorové vozidlo zahrnuté do obchodného majetku, prenajaté alebo vypožičané, nákladné), má možnosť vybrať si z troch spôsobov uplatňovania výdavkov na spotrebované pohonné látky (§ 19 ods. 2 písm. l) bod 1 až 3 zákona o dani z príjmov):
veronikasad
10.01.15,18:48
Predpokladám, že mu tie km na základe TP a bločkov vypočítaš ty ... A pôjde pekne od konca ... (Monika také veci žiadnemu klientovi nerobím)
mondes
10.01.15,19:33
Veronika a ak ti klient prinesie bločky a doklady za celý rok a pracoval v zahraničí, má nárok na stravné, tak mu ani vyúčtovania PC nerobíš? To ti prinesie hotové a ty len zaúčtuješ?
Tu u nás to funguje tak, že príde "igelitkár" a chce všetko. Rozložím PHM a rad po rade zisťujem, kedy prešiel hranice, aby som vedela, na aké stravné má nárok, kedy je na SK a kedy v zahraničí.

A ako píšeš, že pôjde pekne od konca. Ale keďže to auto nemá v obch. majetku, nevyužíva ho len na podnikanie a dokonca ho nevyužíva len on, ale aj jeho otec, tak neviem, či mu môžem zo všetkých PHM, čo mi priniesol uplatniť 80% do N. Totižto neviem, ako pri kontrole preukáže, že toľko precestoval. On chodí na turnusy a keď je doma, auto využíva aj otec a dokonca aj on na osobné účely. Úff, to som si dala. A to nie je jediný.
veronikasad
10.01.15,19:37
Monika, nerobím žiadne cesťáky, ani knihu jázd. Som účtovníčka, nie spolucestujúca živnostníka.