Simuška
10.01.15,19:21
Potrebujem poradiť. Aký smer má prievan ráno, na obed a v neskorších odpoludňajších hodinách počas letného slnečného dňa, ak je dom orientovaný na východ - západ? Ďakujem

Bez srandy, je to úloha na fyziku pre ôsmaka
buchač
10.01.15,18:27
lujza.j
10.01.15,18:31
:eek:
ivka70
10.01.15,20:01
Toť moja úvaha :
Ak sa prievanom mysli pohyb vzduchu, predpoklad je, ze rano bude teplejší na východnej strane, na obed na južnej a večer na západnej strane.

Takze ak mali niekde v škole na fyzike ako prúdi teplý a studený vzduch, podľa tohto by to mal určiť.
Ja si pamätám, ze teplý vzduch stúpa hore, čiže ráno by sa točil vzduch v dome od východu, stúpal by hore a na zapad, tam by sa ochladil , klesol dolu a opať by sa ohrial, čiže točil by sa po dome v smere hodinových ručičiek.
Na obed by prievan nebol a večer naopak ako ráno, čiže od západu a proti smeru hodinových ručičiek.
fortunka
10.01.15,20:02
TOTO Som chcela napísať:P
buchač
10.01.15,20:54
ivuš

Úvaha správna, logika nepustí.
Len ako to vyjadriť nejakým fyzickým výpočtom-vzorcom, to je už iné.
Možno existuje, možno nie...ale ja to teda veru neviem.

Jedine, čo viem na 100% je to, že vzduch nebude smerovať z juh-sever alebo naopak...
;) :D
ivka70
11.01.15,11:06
Ja si myslím, ze od nich vzorec nechcú, da sa to aj vypočítať, ale to je na vysokoškolskí fyziku - skor mi to zadanie pripadá ako smerovanie k tomu, co sa deje so vzduchom v závislosti na podmienkach - čiže vedieť si to rozobrat a uvedomiť - aké okolnosti majú vplyv :)

Ja dúfam, ze zadávatelka nám poskytne aj správnu odpoved :)