vierka26
11.01.15,12:07
Na poslednej bytovej schodzi nam bolo povedane, ze nas panelak bude mat samostatny ucet a je potrebne na neho zaslat do konca juna o jeden mesacny najom viacej. Je to naozaj? Podla akeho zakona? Doteraz sme platili za dany mesiac v tom mesiaci. Dakujem.
evuš
11.01.15,11:09
Platba vopred za nájom je normálka cca 20 rokov....
misoft
11.01.15,11:11
ivka70
11.01.15,11:11
Určite ide o nájomné? Nejde náhodou o platby do fondu oprav?
Je to podľa zakona a táto zmena platí uz viac ako rok.
Nie je mi jasne, prečo vy k tomu pristupujete až teraz.

Myslím, ze ide o zakon o vlatnictve bytov a nebytových priestorov.
vierka26
11.01.15,11:18
ved presne toto mi nejde ho hlavy..este som sa suseda pytala ci aj on to tak pochopil, ze cely najom..tiez si myslim, ze len do fondu oprav...len ide o to, ze teraz nevieme ako platit..Vraj doteraz, to nebolo nutne, a sa oddialovalo.
avalik
11.01.15,11:19
182/1993 Z. z.Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy. Pri určení preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní zohľadniť mieru využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.
vierka26
11.01.15,11:19
ja som to takto pochopila ked nam to povedali, som len laik..moze to byt nakoniec uplne inak :)
vierka26
11.01.15,11:20
ano, preto nerozumiem preco nam povedali cely najom
avalik
11.01.15,11:47
si najomnik alebo vlastnik bytu?
avalik
11.01.15,12:06
citala si ten § cely? v mojej odpovedi mas konkretne ods. a zameraj sa na slovo vopred ;)
vierka26
11.01.15,12:29
vlastnik
avalik
11.01.15,14:39
takze v mojej odpovedi mas citovane, ze je povinnost platit vopred
terezamaria
11.01.15,14:54
Robilo sa to tento rok všade. Tiež sme platili na mesiac, v ktorom sme uhrádzali mesačnú sumu za byt. My sme mohli do októbra 2014 zaplatiť aj po čiastkach tú jednomesačnú platbu, ale teraz už platíme napr. v januári na február.
vierka26
11.01.15,15:01
uz rozumiem, dakujem pekne
sito
11.01.15,17:36
Každý vlastník by si mal uvedomiť, že ročné vyúčtovanie sa mu robí voči dvanástim úhradám. Jedna úhrada, posledná predpísaná zostáva správcovi v talóne. Podstatné je to až vtedy, keď sa mení vlastník bytu. Odchádzajúci má k dátumu zmeny vlastníka jednu platbu naviac, ktorú mu musí správa dome vyúčtovať pri ročnom vyúčtovaní k 31.5. po ukončení predošlého roka. Nový vlastník k dátumu vlastníctva bytu uhradí dve predpísané úhrady za užívanie bytu. Tak ako je uvedené vyššie. Samozrejme, že v predpise za užívanie bytu je zahrnutý aj poplatok za správu domu, ktorý sa uhrádza spolu s uvedenými platbami v zákone.

Ono to bolo už v prvom znení zákona. Ale, aj u nás sa to doplácalo až v roku 2004, vtedy si to správca všimol pri novele zákona. Akurát poplatok nebol rozdelený na dve časti Fond prevádzky a služby ako je teraz.
sito
11.01.15,18:01
Nie oni, vlastníci, správa domu, štatutár, správca ... až teraz ?