venceremos1
11.01.15,19:08
Mám otázku. Partnerka nemá záujem o výchovu môjho dieťaťa, ktoré sa narodí o pár mesiacov. Rozhodol som si ho zobrať do výchovy. Mám prácu cez 8-9 rokov bez prestávky. Chcem vedieť, či môžem z práce odísť na materskú dovolenku a o dieťa sa takto starať. Prípadne, či môžem z práce odísť, poberať 6 mesiacov podporu a potom sa na materskú prihlásiť. Neviem ako inak to vyriešiť, lebo aj s pomocou rodičov to bude nákladné a preto potrebujem radu.
ivka70
11.01.15,18:30
Ako otec dietata mozes ist na matersku so svojim dietatom.
Mesiac pred planovanym nastupom na MD to pisomne oznamis zamestnavatelovi.

http://blog.etrend.sk/mihalblog/otec-na-materskej.html

Podmienky nároku na materske:
Iný poistenec
otec dieťaťa

po dohode s matkou, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok

pripadne
fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu
- ak by ti dieta bolo pridelene do starostlivosti (matka sa ho vzda?)

http://www.socpoist.sk/materske/1293s
pohoda62
11.01.15,18:43
Keď vychádzam z toho čo si uviedol. Áno. Pracovný pomer neukončuj. Na materskú môžeš ísť ako otec dieťaťa čiže iný poistenec najskôr šesť týždňov po narodení dieťaťa a materskú budeš mať 28 týždňov od vzniku nároku. Musíš doložiť doklad, že ste sa s matkou dieťaťa dohodli, že materské budeš poberať ty t.j. spíšete krátku dohodu stačí jednou výstižnou vetou a obaja to podpíšete. Potom potrebuješ potvrdenie z úradu práce soc. vecí a rodiny podľa miesta trvalého bydliska matky, že nežiadala a nepoberá rodičovský príspevok. S týmto prídeš na sociálnu poisťovňu a oni ti vydajú tlačivo, "žiadosť o materské", toto s pomocou pracovníčky SP vyplníš a budeš čakať na rozhodnutie. Po ukončení poberania materskej sa rozhodneš. Ak máš PP na dobu neurčitú tak počas tých 28 týždňov s tebou PP nemôžu ukončiť bez tvojho súhlasu a držia ti to isté alebo adekvátne pracovné miesto. Počas materskej môžeš aj pracovať, ale nie to pracovné miesto z ktorého si na materskej, to si nechaj stále neukončené a uzatvor si ešte jedno, napr. dohodu (ak sa má o dieťa kto postarať), či už u toho istého zamestnávateľa alebo inde. Tým sa tvoja finančná situácia zase zlepší.
Po 28 týždňoch, ak to tvoja situácia dovolí, Neukončuj ani pracovný pomer ani dohodu (ak sa má o dieťa kto postarať) a požiadaš úrad práce o rodičovský príspevok. Pracovný pomer ti nemôžu ukončiť a na dohodu môžeš pracovať.
kukučka
12.01.15,12:28
Fúú, nič o tom neviem, ani odkazy som nečítala, prvé mi však napadlo, aké máte/budete mať vzťahy - či ťa uvedie na rodnom liste ako otca?
Držím palce nech sa bábätko narodí zdravé a daj potom vedieť, ako sa vám spolu darí.
veronikasad
12.01.15,12:32
Radšej opačný postup - majskôr materská, po 28 týždňoch úrad práce ... Dieťa však musí byť zverené do tvojej starostlivosti ...
venceremos1
12.01.15,14:22
A este to doplnim, ja zijem tu na SR ale matka je Ceska a tam aj ostane. Aj v takom pripade musim dolozit doklad o tom ze nepobera RP? Doklad o zvereni budem mat. Inak supek a dakujem za odpoved. Keby to mam kade tade hladat po nete tak neviem neviem. Dakujem aj za odpoved na doplnenie, bo to som zabudol napisat.
ivka70
12.01.15,19:05
Ak to bude dieťa zverene len do tvojej starostlivosti, potom uz nie, ale dovtedy áno.