zuzana174
12.01.15,09:06
Dobry den,

kupili sme nehnutelnost, starsi domcek. V kupnopredajnej zmluve je bod: " 6/ Predavajuci je povinny odhlasit, resp. tieto prihlasit na iny trvaly pobyt osobam, ktore maju na nehnutelnosti nahlaseny trvaly pobyt najneskor do 60 dni od odovzdania nehnutelnosti kupujucemu. "

Nehnutelnost nam bola odovzdana 30.9.2014, teraz je polka januara 2015, to jest 3,5mesiaca = nieco vyse 100dni. Prisli nam papiere na referendum. Byvalej majitelke nie, ta si zjavne pobyt prehlasila, ale jej dospelej dcere prisli. Z toho sme vydedukovali, ze trvaly pobyt ma stale u nas. Viete mi poradit, co s tym mozem robit? Porusili kupno-predajnu zmluvu a co ak ju nahodou nahanaju exekutori?
Dakujem velmi pekne za rady.
zuzana
Xanti
12.01.15,08:08
Choď na mestský obecný úrad s listom vlastníctva a odhlás trvalý pobyt ostatným osobám. Ak si nikde nenahlásia trvalý pobyt tak budú mať TP na obci, ako bezdomovci.
buchač
12.01.15,08:19
Byvalej majitelke nie, ta si zjavne pobyt prehlasila, ale jej dospelej dcere prisli. Z toho sme vydedukovali, ze trvaly pobyt ma stale u nas. Viete mi poradit, co s tym mozem robit? Porusili kupno-predajnu zmluvu a co ak ju nahodou nahanaju exekutori?
Trvalý pobyt neznamená ešte vlastnícke právo k nehnuteľnosti.
--------------------------------------------
Majitelia neporušili nič, dcéra odhlás a exekútor by sa nemal nejak možnosť realizovať sa.
zuzana174
12.01.15,08:26
niekde som citala, ze ak ma clovek na krku exekuciu, nemusi byt vlastnikom, pridu tam, kde ma TP a mozu zhabat cokolvek. Preto ten moj strach :) V zmluve je "..prehlasit TP osobam..", cize nie len byvala majitelka samu seba. Vdaka, skusim na obecnom ju odhlasit.
zuzana174
12.01.15,08:27
Dakujem, nevedela som, ze toto sa da :) este raz vdaka: )
Katy a R
12.01.15,08:32
Nemusíš s tým nič robiť - nemaj strach (a už vôbec nie z exekútorov) - ak aj im príde nejaká pošta - hoď do koša. poštárka by ju tam po správnosti nemala nechávať, ak na schránke je uvedené tvoje meno.
Ak sa ale bojíš - tak urob, ako ti Xanti napísala.
misoft
12.01.15,10:05
Prvá chyba v KPZ bola veta: Predavajuci je povinny odhlasit, resp. tieto prihlasit na iny trvaly pobyt osobam, ktore maju na nehnutelnosti nahlaseny trvaly pobyt najneskor do 60 dni od odovzdania nehnutelnosti kupujucemu.
Ak totiž predá nehnuteľnosť, je to i v katastri - tak predávajúci už nemôže niekoho odhlasovať z TP - to môže len majiteľ!
Takže si mal ako majiteľ ísť na ohlasovňu pobytu na miestom úrade a jednoducho ich z adresy odhlásiť. Obec by ich potom prihlásila na miesto pobytu - obec.
Ale i tak - predávajúci (ak by sa postupovalo podľa tejto KPZ) nesdplnil časť tejto zmluvy - takže už nemusíš sa na nič ohliadať a vykázať osoby z tvojej nehnuteľnosti - predtým im zruš TP. Ak by tam boli i naďalej - je to neoprávnené užívanie cudzieho majetku....
právnik-probono
12.01.15,19:26
Dobrý večer,

podľa platného právneho poriadku SR

a) má trvalý pobyt občana len evidenčný charakter a nezakladá žiadne vlastnícke právo k nehnuteľnosti;
b) vlastník (spoluvlastníci) môže(u) kedykoľvek nevlastníkovi trvalý pobyt zrušiť a v tomto prípade občan nadobúda pobyt na území obce, ktorej mu vlastník trvalý pobyt zrušil.

Bod 6/ kúpnej zmluvy je neplatným ustanovením danej zmluvy, pretože predávajúci ako bývalý vlastník nehnuteľnosti (teda v čase vykonania úkonu už nevlastník) nemôže konať vo veci zmeny evidencie trvalého pobytu v mene iných fyzických osôb prihlásených v danej nehnuteľnosti k trvalému pobytu, ibaže by na tento právny úkon mal ich zmocnenie alebo zákonné zastúpenie (pri maloletých).
bubkoch
12.01.15,19:36
nestvi ma, toto je opat na minusku ...
bod 6/ je uplne v poriadku, lebo predavajuci sa zavazuje k niecomu, co realne moze zabezpecit a nepotrebuje na to ziadne splnomocnenie danych osob ...
ved TP sa odhlasuje aj tak, te sa jednoducho osoba prihlasi na TP inde, potom odhlasenie zabezpeci urad kde sa osoba prihlasila na TP ...
a preco by predavajuci ako vlastnik INEJ nehnutelnosti potreboval splnomocnenie na nahlasenie osob na TP vo svojej nehnutelnosti ?
právnik-probono
12.01.15,19:48
Toto nemôžeš myslieť vážne pre zmenu ty! Predpokladá sa, že KP je ku dňu jej podpisu (alebo pár dní následne) aj zavkladovaná a teda s poukazom na §28/5 KZ jej právne účinky vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení KU DŇU DORUČENIA NÁVRHU NA VKLAD. Ak by teda po akte návrhu vkladu vtedajší predávajúci ešte ako "papierový" vlastník na LV niekomu zrušil TP, tento právny úkon by mohol byť po právoplatnom rozhodnutí o vklade napadnuteľný osobou, ktorej trvalý pobyt bol zrušený. Aj z tohto dôvodu je vhodné toto ustanovenie KZ nahradiť iným, explicitnejším.
bubkoch
12.01.15,19:50
citaj poriadne ... vobec netvrdim to co ty !
ja NEtvrdim ze predavajuci bude rusit TP v predanej nehnutelnosti, ale ze osobe (dcere) zrusi TP v predanej nehnutelnosti tym, ze NAHLASI DCERE TP VO SVOJEJ NEHNUTELNOSTI !
ty si este nikdy nemenil TP ze netusis o com pisem ?
právnik-probono
12.01.15,19:50
A ešte dodám, že vlastník NEMOŽE danú osobu prihlásiť NIKDE, môže jej len trvalý pobyt na základe vlastníckeho práva k nehnuteľnosti zrušiť. Právny úkon zmeny trvalého pbytu je právnym úkonom in personam občana, ktorého sa dotýka, iný občan v jeho mene môže konať iba na základe plnej moci alebo na základe zákonného zastúpenia (maloletí).
Katy a R
12.01.15,19:52
chlapci - veď sa tu neprekárajte ... jednoduchým riešením tohto problému pre zadávateľku je zahodiť oznámenie o voľbách do koša! ... no a ak bude chcieť, tak jej trvalý pobyt pôjde zrušiť. tá veta v zmluve bola zbytočná :)
a predpokladám, že nemá vlastnú nehnuteľnosť - lebo už by sa tam bola prihlásila !
bubkoch
12.01.15,19:53
probono prosim zmaz vsetky svoje prispevky v tejto teme lebo si uplne mimo
právnik-probono
12.01.15,19:54
Dcére???

Ty si ako nato prišiel, že tá dcéra je maloletá? Máš vešteckú guľu alebo si zjedol všetku múdrosť sveta? Pretože pokiaľ je dcéra plnoletá, čo URČITE je, inak by jej neprišli papiere na referendum, môže konať vo veci zmeny trvalého pobytu iba sama!!! Kapito?!

Ak máš potrebu rýpať, použi svoj nos :-)
právnik-probono
12.01.15,19:55
neviem kto z nás dvoch je mimo. z mojej strany HAUK!