Ivusik_Pampusik
12.01.15,10:13
Dobrý deň,

ak boli zamestnanci na pracovnej ceste v období od 09. - 16.12.2014 v ČR majú nárok na stravné (v ČK). Akým kurzom (z akého dňa) im mám prepočítať diéty ??? Cestovný príkaz robíme súhrnný za celý mesiac a na začiatku mesiaca ho preplácame.

Ďakujem za odpoved.
Chobot
12.01.15,09:25
Čo chceš prepočítavať na čo? Veď majú nárok na čiastku v CZK tak tú im vyplaťte. Ak to chceš prepočítať na EUR, tak to prepočítaj kurzom zo dňa 1.12.2014. Nárokovú sumu im vyplatíš v mene EUR.
mondes
12.01.15,09:29
Pri vyúčtovaní zahraničnej pracovnej cesty budete postupovať v súlade so zákonom o cestovných náhradách. Podľa tohto zákona sa pri vyúčtovaní sumy stravného a jeho prepočte z meny EUR na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz vyhlásený Európskou centrálnou bankou (ECB) alebo Národnou bankou Slovenska (NBS), ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.

Pri vyúčtovaní ostatných cestovných náhrad (ubytovanie, doprava, iné výdavky) je potrebné postupovať v súlade so zákonom o účtovníctve. Na prepočet ostatných náhrad v cudzej mene na menu EUR sa použije kurz vyhlásený ECB alebo NBS v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu.

Nakoľko v postupoch účtovania nie je bližšie určený deň uskutočnenia účtovného prípadu pri vyúčtovaní cestovných náhrad, účtovná jednotka by si mala tento deň vyhlásiť v internej smernici. Niektoré účtovné jednotky považujú za deň uskutočnenia deň, kedy bolo zamestnancom predložené vyúčtovanie pracovnej cesty. Niektorí považujú za takýto deň dátum nástupu na pracovnú cestu. Dôležité je, stanoviť si tento deň a potom ho dodržiavať.
Ivusik_Pampusik
12.01.15,09:33
Ďakujem :-)
alicacka
23.06.15,07:07
Rada by som sa spýtala, teda aj záväzok z cestovných náhrad zaúčtujem s kurzom 1.12.2014 na účty 512/333 /ak ide len o poskytnutie stravného a nie vyúčtovanie preddavku/ a taktiež aj z pokladne vyplatím tú istú sumu, ako som zaúčtovala záväzok 333/211 ?