tomek1234
12.01.15,09:29
zamestnavatelovi som sposobil skodu vo vyske 10000 eur pri nabijani som daval opacne kontakty na akumlátor a uplne sa poskodilo palubny pocitac,do akej vysky moze odo mna vymahat skodu,mám poistku do 1000 eur.zamestnavatel má aj havarijnú poistku,moze mi niekto poradit ci sa dá aj z HP zaplatit skodu?
Chobot
12.01.15,08:37
Máš podpísanú hmotnú zodpovednosť za zverený majetok?
veronikasad
12.01.15,08:38
Pozri § 186 odst. 2 ZP

§ 186
Rozsah a spôsob náhrady škody
Na začiatok

(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.

(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.

(3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.
tomek1234
12.01.15,08:43
mam poistenie pre chybne vykonanú prácu,nemám podpísanú hmotnú zodpovednosť za zverený majetok.
ivka70
12.01.15,09:27
Vo vseobecnosti:
ak mas podpisanu hmotnu zodpovednost, tak do plnej vysky
ak nemas podpisanu hmotnu zodpovednost, tak do vysky 4 nasobku priemernej mesacnej mzdy.

To, ze ty mas poistku iba znamena, ze ti cast tejto vymahanej skody uhradi tvoja poistovna.
Chobot
12.01.15,21:23
Nie, z havarijnej poistky to nemôže ísť. Auto nebolo poškodené pri nehode, škody spôsobené nesprávnou manipuláciou alebo údržbou nespadajú do rozsahu havarijného poistenia.
tomek1234
18.02.15,06:16
dobry den,chcel by som vediet,ak som sposobil skodu zamestnavatelovi neumyselne vo pracovnoprávnom vzahu,moze zamestnavatel odo mna pri obcianskom právnom konani vysudit celu sumu,nie len ten 4 násobok,co by som ochotny zaplatit,jedná sa o skodu na nakl.vozidle 7000 eur,ja mám vyplatu 425 eur.a este by som chcel podat okamzitu vypoved,nevipláca nám diety,som sofér mkd.
Chobot
18.02.15,08:15
Najprv k tej škode.

Zákon v § 186 uvádza nasledovné:


(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.

(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.

(3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.

Nepíšeš, ako si spôsobil škodu a či to bola škoda na zverenom predmete. Pokiaľ si mal za zverený predmet podpísanú hmotnú zodpovednosť, tak zodpovedáš do plnej výšky. Ak si nemal hm. zodpovednosť a škoda vznikla z nedbanlivosti, neúmyselne a nebol si pod vplyvom alkoholu alebo drog (teda je to v súlade s podmienkami ustanovenia § 186), tak môže zamestnávateľ od teba požadovať iba náhradu škody do výšky 4 násobku platu.

Je dobré popísať veci konkrétnejšie, nie takto všeobecne, lebo takto ti vieme dať len všeobecnú odpoveď. Napr. ako vznikla tá škoda? Viedol si to vozidlo a mal si nehodu? Bol si ty vinníkom? Alebo došlo k poškodeniu vozidla nejakým tvojím konaním (napr. fajčením v aute si spôsobil požiar auta)?

K výpovedi:

Pokiaľ nemáš zákonný dôvod, nemôžeš okamžite skončiť pracovný pomer. Môžeš skúsiť navrhnúť zamestnávateľovi dohodu o skončení, ak ti ju ale neschváli, budeš musieť dať výpoveď s výpovednou dobou (jej dĺžka záleží od trvania prac. pomeru vo firme).
Peggynka
18.02.15,09:00
Peggynka
18.02.15,09:01
Ohľadom nevyplácania diét sa obráť tu:http://www.safework.gov.sk/
Peggynka
18.02.15,09:09
Upresnili :D škodu.Tiež poistka na 1000,-€ pri takejto robote je vychytávka :eek:
Chobot
18.02.15,09:11
Možno si myslel zamestnávateľ, že zo zamestnanca "vytrieska" viac?
tomek1234
19.02.15,13:59
skodu som sposobil na nakl.aute pri zlé nabijani bateriek,poskodilo sa palubny pocitac v sume 7000 eur,zamestnavatelovi som dal okamzitu vypoved kvoli neviplatenie diet za mesiac december podla par.69 ods.1 pism b zákonnika práce.co mi nechce uznat zamestnavatel,teraz odo mna ziada a ked nie tak ma dá na sud zaplatit tych 7000 eur,co mám robit?vie mi niekto poradit?dakujem