Stanka Kubincová
12.01.15,10:37
Ahojte,

dopatrala som sa k tomuto - je to tak? ide o nakup auta z belgicka od platitela slovenskym platitelom dph a chceli by sme uplatnovat zdanenie prirazky, ale...

- na fakture je uvedene, ze dodanie je oslobodene od dph z dovodu trojstrannej transakcie, ze ide o "obracene zdaneni" v suvislosti s clankom 141 a 197 smernice EU o dph (2006/112/EU) a ze ide o pouzity tovar

To, ze by sa dal uplatnovat §66 o dph a teda zdanenie prirazky, hovori len to, ze ide o pouzity tovar, co si nie som ista, ze je v tomto pripade podstatne, vzhladom na to, ze clanok 197 EU hovori:

Článok 197
1. DPH platí príjemca dodaného tovaru, ak sú splnené tieto
podmienky:
a) zdaniteľná transakcia je dodanie tovaru uskutočnené v súlade s podmienkami stanovenými v článku 141,
b) príjemcom dodaného tovaru je iná zdaniteľná osoba alebo nezdaniteľná právnická osoba identifikované pre DPH v členskom štáte, v ktorom sa dodanie uskutočňuje,

a sucasne "obracene zdaneni" znamena pre nas rezim samozdanenia (tzv. reverse charge). Cize dph by sme mali odviest z celej sumy predaneho auta.


podmienky na uplatnenie osobitnej upravy dane

Platiteľ, ktorý je obchodníkom s ojazdenými autami, pri predaji ojazdeného auta použije osobitnú úpravu uplatňovania dane podľa § 66 zákona o DPH v prípadoch, ak ojazdené auto kúpil v daňovom režime, pri ktorom nemal nárok na odpočet dane – ide o prípady, ktoré sú uvedené v časti Kúpa ojazdeného auta v rámci ES a daňový režim č. 2. až 4. a 6. až 8.

- na dovoz EU by platil clanok 2:
ak platiteľ, ktorý je obchodníkom s ojazdenými autami, kúpi ojazdené auto z iného členského štátu od platiteľa z iného členského štátu, ktorý predá ojazdené auto v režime osobitnej úpravy uplatňovania dane v zmysle čl. 313 smernice Rady 2006/112/ES (obdoba § 66 zákona o DPH platného v SR), potom kupujúci nemá nadobudnutie auta v tuzemsku podľa § 11 zákona o DPH a nevzniká mu povinnosť platiť daň. Vzhľadom k tomu, že kupujúcemu nevzniká daňová povinnosť, nemá možnosť ani si odpočítať daň,

- ale vzhladom na uvedenie "obraceneho zdaneni" mame podla mojho nazoru pouzit odsek 1:
ak platiteľ, ktorý je obchodníkom s ojazdenými autami, kúpi ojazdené auto z iného členského štátu od platiteľa z iného členského štátu, ktorý predá ojazdené auto v režime oslobodeného dodania v rámci Spoločenstva v zmysle čl. 138 smernice Rady 2006/112/ES (obdoba § 43 zákona o DPH platného v SR), potom kupujúci má nadobudnutie auta v tuzemsku v zmysle § 11 zákona o DPH, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods.6 zákona o DPH. Daňová povinnosť vzniká podľa § 20 ods.1 zákona o DPH. Zároveň platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH,

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/kupa-a-predaj-auta-obchodnik#KupaOjazdenehoAuta

ak pouzijeme odsek 1, tak mame narok na odpocet pri samozdaneni a tym padom nemozeme uplatnovat zdanenie prirazky pri predaji, takze som zase pri tom, ze nesmiem pouzit osobitnu upravu

tak jak?? niezeby som mu to nechcela zdanovat prirazkou....

DAKUJEM ZA KAZDY NAZOR A SKUSENOST
mitsurudi
14.12.16,13:45
Dobrý deň,


mám presne taký istý problém,viete niekto poradiť? Alebo p.Kubincová aké riešenie ste nakoniec uplatnila? Ďakujem za každú pomoc- ochotu pomôcť. :-)
Sibilla77
07.02.17,13:17
Dobrý deň
pripájam sa aj ja, tiež riešim tento problém
nevie nik???
dana11
02.11.17,09:13
Podobne riešim tento problém, avšak ide o zdaniteľnú osobu regist. podľa § 7 . Hľadala som debaty a našla som vašu + tento článok, tak posielam odkaz, možno pomôže.
http://www.epi.sk/odborny-clanok/Nakup-automobilu-platitelom-DPH-zo-zahranicia.htm