mondes
12.01.15,10:20
Ahojte, dala som dotaz na FS a prišlo mi okrem iného aj toto:

Ak daňovník v súvislosti s výkonom podnikateľskej alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti použije na cestovanie iné motorové vozidlo (napr. vypožičané vozidlo), môže uplatniť do daňových výdavkov výdavky na spotrebu PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov rovnakým spôsobom, ako pri použití vlastného osobného motorového vozidla zaradeného do obchodného majetku podnikateľa. Pri uplatňovaní výdavkov teda nemôže postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov, ale môže si vybrať jeden z 3 spôsobov preukazovania spotreby PHL:

Preukazovanie spotreby pohonných látok podľa cien platných v čase nákupu PHL prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze – pri tomto spôsobe sa vychádza z počtu najazdených kilometrov, z ceny pohonnej látky platnej v čase jej nákupu a zo spotreby uvedenej v technickom preukaze alebo v osvedčení o evidencii vozidla; daňovník je povinný viesť knihu jázd;
Preukazovanie spotreby pohonných hmôt na základe dokladov o nákupe PHL, najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidla;
Uplatnenie výdavkov na spotrebu pohonných hmôt vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok primeraného počtu najazdených kilometrov – vychádza sa z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie a z počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacie obdobia; daňovník nie je povinný viesť knihu jázd.



Ide mi hlavne o to vyznačené. To sa mi akosi nepozdáva, aby živnostník, ktorý používa na cesty napr. otcove auto, si mohol dať všetko to do N ako pri aute zahrnutom v obch. majetku. Ďakujem Vám za odpovede.


Za daňové výdavky pri prenajatom alebo vypožičanom automobile sa považuje nasledovné:

výdavky na spotrebované pohonné látky,
opravy a údržba, ak je to v nájomnej zmluve dohodnuté,
technické zhodnotenie prenajatého majetku, ak je to dohodnuté,
ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovné),
daň z motorových vozidiel, ak je platená nájomcom, resp. vypožičiavateľom, ktorý auto používa na podnikanie.
veronikasad
12.01.15,09:24
čo všetko ? Odpoveď je smerovaná na uplatnenie PHM
mondes
12.01.15,09:30
Doplnila som odpoveď, aj ked nie sú mi jasné tie 80% paušál. výdavky. Ak nemá knihu jázd, tak mu ich môžem uplatniť zo všetkých bločkov PHM? Jasné, že to musí byť primerane. Ale ako to budú kontrolovať, ak auto využíva aj otec? Joj, stále riešim jedno a to isté.
veronikasad
12.01.15,11:42
"primerane" ti ten aktuálny stav tachometra čo hovorí ? Sú to bločky zo skutočného tankovania len z tohto auta, alebo ... ?
Betina2
28.01.15,18:41
čítaj pozorne v priloženom linku , v texte podčiarknuté Používanie iného MV (nie vlastného osobného MV), práve to tiež riešim, ale 80% paušál určite nie, keď tak len 50% (pre živnostníkov, 80% je pre autá zaradené v majetku u PO). A rozhodne si na iné ako vlastné vozidlo nemôže uplatniť opravy a údržbu, ani poistenie vozidla. Na preukazovanie PHL má 3 spôsoby - viesť knihu jázd a uplatniť 100%, neviesť knihu jázd a uplatniť 50% z bločkov, ale preukázať stav tachometra na začiatku a koncu obdobia, tretia možnosť je sledovanie cez GPS ? Neviem uvažujem len o prvých dvoch.
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/dp/2014/2014_10_29_Vydavky_na_cestovanie_upr.pdf
avalik
28.01.15,19:01
mondes, doplň celé znenie otázky a odpoveď daj tiež v celom znení, svoj komentár daj nakoniec
marjankaj
28.01.15,19:26
ak si pozorne čítala, tak určite 80% a nie 50% ako píšeš ty.
Betina2
29.01.15,07:54
tak potom prečo mi na DU pred týždňom tvrdili, že len 50% pre živnostníka ak auto nemá zaradené v obchodnom majetku ? že 80 % je len na vozidlá zaradené v majetku ???

podľa ktorého § tvrdíš, že 80% u auta nezaradeného do obchodného majetku FO podnikatela ?
rada by som v tom konečne mala jasno.
marjankaj
29.01.15,07:58
No 50% sa týka SZČO podľa §6 ods 1-2, ktorý používa na pracovnú cestu VLASTNÉ OSOBNÉ motorové vozidlo, nezaradené do obchodného majetku.
Prečítaj si ten §19/2e viackrát a pomaly.
mondes
29.01.15,08:17
Avalik, tak to mi musíš poradiť, ako dám celé znenie otázky, keď tú som dala na stránke FS a odpoveď (bez znenia mojej otázky) mi prišla na email.
marjankaj
29.01.15,08:22
Tak si musíš spomenúť čo si im napísala. Teraz im nedokážeš, čo si sa presne pýtala. A onio aj tak odpovedia iba na to, čo si z otázky vyberú. Vlastná skúsenosť.

Inak ich odpoveď je presne podľa zákona, aj keď neviem, čo si sa pýtala.
Betina2
29.01.15,08:39
modes, skús na priloženom linku. Neprihlasovala si sa niekedy ? uviedla si do dotazu svoj email, tak skús si zadať k nemu heslo modes, skús na priloženom linku, na pravej strane máš MOJE TIKETY a tam ked sa prihlásiš budeš mať aj svoje otázky, no nevime ak si nebola predtým registrovaná, zaregistruj sa pod mailom ktorý si uviedla do dotazu.
https://podpora.financnasprava.sk/
marjankaj
29.01.15,08:47
Ja reagujem na to čo si písala v príspevku.

"Používanie iného MV (nie vlastného osobného MV),"

Tak čo tam podsúvaš 50%?
Betina2
29.01.15,09:31
lebo 50 mi tvrdili osobne na daňáku :( .
A príde mi divné, že na vlastné si môžem dať 50% a kilometrovné, ale na cudzie, kde mám väčšinu výdavkov vrátane kilometrovného už v cene nájmu, si môžem dať 80% bez knihy jázd. To je potom asi aj výhodnejšie mať to cudzie či nie ? Nahrabem kvantum bločkov, vypočítam 80% , nájomnú zmluvu si dám so sestrou na 1 euro ročne (za vlaňajšok, tento rok už nie) a vyjde ma to lepšie ako keby som si dávala 50% a kilometrovné. Ved kto mi už len dokáže , že ja som najazdila na tom cudzom len 500 km a nie 5000 (tak ako deklarujem podla bločkov), je to nedokázateľné a pokial si spravím protokolárny odpočet tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia, tak neporuším nič. Na Vlastníka MV nemajú dosah, takže mu ani tachometer fyzicky nedokážu skontrolovať. To len tak na margo mojej úvahy.
Viem, v danej informácii je to síce napísané, ale takisto sa

v § 19 Zákona o dani z príjmov píše:
§2 ods. 2 písm. c)
výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste...atď....a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom na tomto mieste "bodkočiarka" ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky
1. do výšky náhrady za spotrebované PHL podla cien platných v čase nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy
alebo
2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50% z celkového preukázaného nákupu PHL !!!!!!

je tam 50% a je to odcitované.

a až potom v písme l) sa píše o PHL opäť.
l) výdavky na spotrebované PHL
1. podla cien platných v čase nákupu......
2. na základe dokladov o nákupe PHL najvac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného sledovania
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80% ....

toto sa týka vozidiel zaradených v obchodnom majetku , nie vlastných súkromných ani nie cudzích

...


:) MÁŠ PRAVDU - po prečítaní § 19 opäť to vyzerá tak, na DU mi podla všetkého neporadili správne a v informácii z DU (priloženej vyššie) je tá veta dosť nešťastne sformulovaná, mohli vynechať slovíčko "vlastného" v kontexte ako pri použití vlastného osobného MV zaradeného do OM podnikateľa. :(
marjankaj
29.01.15,09:37
No ja si preto VŽDY odpoveď FS skontrolujem v zákone. A riadim sa predovšetkým zákonom.
Betina2
29.01.15,09:38
ĎAKUJEM :) Marjankaj že si ma donútil čítať znovu a znovu ten paragraf :) (y)
Betina2
29.01.15,09:42
tiež mám v ruke zákon, ale daňováci by nemali vypustiť do éteru niečo, čo môže byť potenciálne zavádzajúce a to slovíčko tam docela zavadzia :( lebo do obchodného majetku môžem mať zaradené aj iné ako vlastné vozidlo, napríklad leasingové :), no podstatné v tej vete je, že je zaradené do obchodného majetku
marjankaj
29.01.15,09:43
Niekedy je to naozaj iba o slovíčku(alebo aj obyčajnej čiarke). A ťažko povedať či sa do otázky dostalo nedopatrením alebo neznalosťou súvislostí. Aj mne sa stáva, že niečo v otázke prehliadnem, lebo som ovplyvnený podobnou otázkou.
marjankaj
29.01.15,09:45
FS musí vychádzať t toho, čo jej "navaria" poslanci v parlamente. Tiež to nemajú ľahké.