marylin7
12.01.15,11:06
Čaute poraďáci, prosím o radu.
U daného zamestnávateľa pracujem cca 17 rokov, v júli 2013 sa mi stal úraz, kvôli ktorému už nespĺňam požiadavky na výkon doterajšej práce. Rok som bola na PN, teda do júla 2014. Potom som si vybavovala invalidný dôchodok, od posudkovej komisie som bola posúdená na 45 % asi v polovici októbra. Do konca roka 2014 som si vyčerpala dovolenku a od nového roka som nastúpila, no nakoľko už nemôžem pracovať tam kde pred tým tak tam robím len pomocné práce alebo len tak nič nerobím, ak už nie je čo. Oficiálne však stále nie som preradená na inú prácu. Zamestnávateľ ma nechce preradiť. A neuznal ani priznanie ID od posudkovej komisie, dal to prešetriť ďalšiemu doktorovi, ktorý to len potvrdil. No on znova ma chce poslať k ďalšiemu. Papiere ktoré som mu predložila roztrhal. Správanie zamestnávateľa je si myslím neadekvátne aj vzhľadom na neustálu kontrolu z jeho strany. Inými slovami chce ma donútiť aby som sama dala výpoveď a tým pádom nemala nárok na odstupné. Pritom právnička mi potvrdila že mám nárok na 4 resp. 3 odstupné. No musel by mi on dať výpoveď, resp. dohodnúť sa kvôli zdravotným dôvodom. Ide mi asi o 3000 €, čo je dosť, no vzhľadom na vyvíjaný psychický tlak na moju osobu už prestávam mať záujem aj o to čo mi právom patrí. Poraďte, čo s danou situáciou. Za každú odpoveď ďakujem.
Tweety
12.01.15,10:23
Skúste sa na skončení PP dohodnúť s odkazom na § 63 odst. 1., tu patrí podľa §76 ZP odstupné vo výške 4-násobku priemerného zárobku.
terezamaria
12.01.15,10:34
Určite výpoveď nedávaj, pokiaľ nemá pre Teba vhodnú prácu, ktorú by si mohla vykonávať, nech dá výpoveď on Tebe, samozrejme aj s odstupným.
§ 76
Odstupné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
veronikasad
12.01.15,12:08
išlo o pracovný, alebo iný úraz ?