sedrik83
12.01.15,12:22
Ahojte,
chcel by som sa informovať akým spôsobom by sa mi vypočítavala výška dávky v nezamestnanosti a či vôbec mám na ňu nárok.
Pracoval som vo firme od 01.03.2012 do 30.06.2012 - bola to česká firma. Následne som do zamestnania nastúpil 01.03.2013 - ukončenie pomeru bude 31.01.2015.
Dva roky nepretržitej práce nespĺňam (chýba tam cca. jeden mesiac). Akým spôsobom sa bude vypočítavať denný vymeriavaci základ? Rozhodujúcim obdobím bude posledných 23 mesiacov a posledný mesiac z predchádzajúcej práce alebo od 01.02.2012 do 01.02.2015?
Ďakujem
ivka70
12.01.15,11:44
Rozhodujucim obdobim na posudenie naroku je 3 roky pred evidenciu.
ak teda evidencia na UP bude 1.2.2015, posudzuje sa , ci mas od 1.2.2012 do 31.1.2015 aspon 730 dni poistenia v nezamestnanosti.

Ak ich mas, narok na podporu splnas - co vyzera, ze splnas, kedze pauza medzi zamestnaniami bola mensia ako rok.

Ale plati to len v pripade, ze si nepoberal podporu v nezamestnanosti pocas tej prestavky v roku 2012.
sedrik83
12.01.15,12:09
Ďakujem za odpoveď, podporu v nezamestnanosti som v roku 2012 nepoberal, iba dávku v hmotnej núdzi, čo dúfam na to vplyv mať nebude.

Ešte by som sa rád spýtal:

1) či by bolo možné overenie toho či mi ten nárok skutočne vzniká a v akej výške, neexistuje tu nejaká online kalkulačka na daný výpočet?

2) ak som v určitých mesiacoch obdržal popri výplate aj prémiu, bude táto suma zohľadnená do DVZ? Na výplatnej páske myslím že prémia bola započítaná priamo do hrubej mzdy.

Ďakujem
veronikasad
12.01.15,12:15
VZ bude počítaný z príjmu posledného zamestnávatela (z posledných 24 mesiacov - u teba z kratšieho obdobia.)

Kalkulačku máš tu, zadaj celkový príjem (VZ z ktorého bolo platené poistenie v nezam. ak bol mesačný príjem vyšší ako max. VZ) a ročný príjem. Do doby bez príjmu daj 28 (február)

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CCgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fekonomika.sme.sk%2Fkalkulacky%2Fd avka-v-nezamestnanosti-sr.php&ei=G8izVOuWMeLnywOW3YDwAQ&usg=AFQjCNFjVktKuxTL20q7SohfCd-0QyBErw&sig2=Z-xJu84ziYe0R6Rmi8j3rA&bvm=bv.83339334,d.bGQ&cad=rja

Teraz pozerám, že sa tam zadáva len 1-ročný príjem - neviem z akého dôvodu, ale nie je to správne. Treba celkový príjem/počet dní poist. v nezam. v posledných dvoch rokoch. Ak DVZ vyjde viac ako maximum, platí sa len z maxima (sumu max.VZ máš v tabulke)
sedrik83
12.01.15,12:25
Ďakujem,
u posledného zamestnávateľa nespĺňam podmienku 730 dní poistenia, preto som aj ja bol názoru, že sledovaným obdobím budú musieť byť posledné tri roky. Je možné, že vymeriavací základ by bol u mňa počítaný z kratšieho obdobia? Ako základné kritérium som tam videl tých min. 730 dní. Ešte som za tých posledných 23 mesiacov bol cca. 5-6 dní PN.
veronikasad
12.01.15,12:28
Nie je potrebná súvislá doba zamestnania, doba 730 dní sa započítava z posledných 3 roikov. Vymeriavací základ z posledných 24 mesiacov.

Len keďže ide o zamestnanie v inom štáte EU, budeš ho musieť preukázať formulárom (číslo neviem)
sedrik83
12.01.15,12:40
Ďakujem, predpokladal som že sa bude započítavať aj príjem z predchádzajúceho zamestnania, resp. za posledné tri roky celkovo, nie dva. S tým formulárom z iného štátu EU si ma veľmi nepotešila teda :) Tento formulár budem žiadať od sociálnej poisťovni v ČR či od svojho predchádzajúceho zamestnávateľa?
veronikasad
12.01.15,12:45
od českej SP, najlepšie osobne, lebo poštou to trvá dlho
veronikasad
12.01.15,12:47
Možno by bolo jednoduchšie na mesiac sa niekde zamestnať na dohodu s pravidelným príjmom, alebo isť sa prihlásiť v SP na celý balík poistenia ako dobrovolne poistená osoba, ako čakať na formulár z ČR. Na UP sa však vtedy treba evidovať až po splnení podmienky 730 dní poistenia zo Slovenska.
sedrik83
12.01.15,12:54
Skutočne neviem čo by bolo najideálnejšie riešenie teraz. Po skúsenostiach so SP či už v ČR alebo SR príliš promptný prístup z ich strany veru neočakávam. Na druhej strane si neviem ani predstaviť že by som sa išiel zaevidovať na úrad práce a len na jeden mesiac by som bol dobrovolne poistená osoba a potom zmenil štatút na uchádzača o zamestanie, je to vôbec možné týmto systémom? (cca. v akej výške by boli odvody za ten mesiac?)
veronikasad
12.01.15,13:25
Je bez problémov možné zaevidovať sa na jeden mesiac ako DPO - vymeriavací základ si stanovuješ sám, minimálny je 412€/mesiac, z toho odvody 144,81€.
Samozrejme tento VZ sa ti započíta do príjmu a ovplyvní výšku VZ a teda aj dávky v nezamestnanosti.
Stanoviť si vyšší nemá význam, lebo dobr.poistenie by muselo trvať aspoň 26 týždňov. Len si treba poriadne prepočítať dobu, aby do 730 dní nechýbal ani jeden deň a v posledný deň, príp. o jeden deň neskôr sa odhlásiť a nezabudnúť zaplatiť poistné. V prípade nedoplatku dávku v nezam. nevyplatia.
sedrik83
12.01.15,13:47
Ďakujem za rady, no neviem či to spraviť týmto spôsobom. Ako nápad to nemusí byť zlé, ale prečo by som mal ja platiť odvody 144 Eur a zažiť byrokratické týranie na úradoch iba kvôli tomu, že im trvá dlho kým vydajú nejaké potvrdenie. Za 144 Eur by som si mohol spraviť výlet do ČR a dané potvrdenie si tam na SP vypítať osobne, hoci kopec nervov by ma to stálo určite :)
Ešte posledná otázka: si si skutočne ístá, že by som musel vyplňovať nejaký formulár z dôvodu práce v ČR? Ja som po tej práci bol na úrade práce a takisto aj na SP v SR som musel dokladovať, že som tam bol zamestnaný a poistený. Čiže naše úrady určité potrvedenie o tom už dostali...
veronikasad
12.01.15,14:01
Informácie z prvej ruky dostaneš na prísl. pobočke SP, len pochybujem, že niekomu s bude chcieť hľadať v archíve 3 roky starý doklad.
sedrik83
12.01.15,14:03
No, bude to ešte boj :) Ďakujem ti..