Sharon
04.05.06,12:57
Prosím Vás, poradí mi niekto? Nie som si istá, akú sumu mám uviesť v tlačive pre Ročné zúčtovanie poistného na verejné zdrav. poist. Typ B do položky 27 (z ktorého riadku daňového priznania za r. 2005). A tiež neviem, aké výdavky na poistné treba uviesť do položky 28 (sú tým myslené zaplatené preddavky na poistné za r. 2005?) Ďakujem.
Tatianna
04.05.06,11:31
položka 27
uvádza sa základ dane z príjmov fyz. os. §6 zák. 595/2005 okrem príjmov z prenájmu a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.(riadok 42 DPtyp B)
ak od 1.1.2005 - 31.8.2005 sa poistenec považoval za SZČO ako konateľ s.r.o., započítava sa do p. 27 aj odmena za výkon funkcie konateľa s.r.o.

položka 28
všetky výdavky na poistné o ktoré si znížil základ dane
Zuzana2
04.05.06,13:32
Teraz mi volal manžel, že v rozhlase počul o pokute 100 000,-- Sk keď si do 7.5.2006 nespraví ročné zúčtovanie poistného.

Prosím Vás - nemám čas hľadať v Porade. Ako je to s termínmi. Aby sme niečo neprešvihli.
katkaj
04.05.06,13:37
Teraz mi volal manžel, že v rozhlase počul o pokute 100 000,-- Sk keď si do 7.5.2006 nespraví ročné zúčtovanie poistného.

Prosím Vás - nemám čas hľadať v Porade. Ako je to s termínmi. Aby sme niečo neprešvihli.

a v ktorom rozhlase to hlásali? Dátum na podanie zúčtovania ZP je do 30.6.2006. A pokiaľ požiada zamestnávateľa, tak žiadosť podá do 15.5.2006. Tak nič nie je stratené :)
DanielaSL
04.05.06,13:41
Sharon tu si pohľadaj , je tam od p. Mihála vyplnené tlačivo "B" aj s príkladom.
http://www.porada.sk/f86-poradablog--odborne-elanky-font-colorred-newfont.html
IVEB
04.05.06,13:41
Aj ja som to počula a bolo to na rádiu Slovensko , a presne ako to bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku od Zuzany tam boli spomínané len tie dva dátumy a to 7.máj a 15.máj . Vôbec nebolo vysvetlené , že na čo slúžia v skutočnosti tieto dátumy a že dátum na podanie ročného zúčtovania je 30.6.2006 . Opäť zaviedli ľudí , ktorí nemajú možnosť tak ako mi dôsledne sledovať PORADU a názory ostatných. Nechápem ako sa môže povedať A a nepovedať B ale hlavne , že boli spomenuté tie vysoké pokuty.
Zdeni
04.05.06,13:43
Teraz mi volal manžel, že v rozhlase počul o pokute 100 000,-- Sk keď si do 7.5.2006 nespraví ročné zúčtovanie poistného.

Prosím Vás - nemám čas hľadať v Porade. Ako je to s termínmi. Aby sme niečo neprešvihli.

Do 7.5. musí zamestnanec požiadať o potvrdenie o príjme na RZ, ak si bude robiť sám, alebo niekto iný /zamestnávateľ/.
Do 15.5. požiadať o vykonanie RZ /doniesť potvrdenia od iných zamest./
Toľko k májovým dátumom.
IVEB
04.05.06,13:46
Zdeni ja rozumiem tým dátumom , len prečo niekto koho si rozhlas pozve do relácie neuvedie veci tak ako sa majú a len týmito vyhláseniami popletú hlavu tým , ktorí sa v tom až tak nevyznajú.
katkaj
04.05.06,13:48
Aj ja som to počula a bolo to na rádiu Slovensko , a presne ako to bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku od Zuzany tam boli spomínané len tie dva dátumy a to 7.máj a 15.máj . Vôbec nebolo vysvetlené , že na čo slúžia v skutočnosti tieto dátumy a že dátum na podanie ročného zúčtovania je 30.6.2006 . Opäť zaviedli ľudí , ktorí nemajú možnosť tak ako mi dôsledne sledovať PORADU a názory ostatných. Nechápem ako sa môže povedať A a nepovedať B ale hlavne , že boli spomenuté tie vysoké pokuty.

Tak toto už je sila !!!! Tomuto sa hovorí že šírenie paniky. Ako si môže jeden kvalifikovaný novinár dovoliť pustiť takéto neúplné info do éteru ? To by som normálne dala na prešetrenie. Veď tam idú naše peniaze:(
Zuzana2
04.05.06,13:48
Viete, ono to v našom manželstve potom iskrí, lebo manžel počúva Sl. rozhlas a keď má nejakú informáciu - ihneď mi volá, že som to nezvládla a ja nech robím čokoľvek - i keď pri mne stojí šéf, musím mu odpovedať, no hrúza.
A keď ma "ovalí po hlave" ešte takouto informáciou, tak som už potom celkom dezorientovaná.
Ale vďaka vám všetkým, ktorí ma ukľudníte a vždy pomôžete. Vzdávam vám všetkým hold, lebo v dnešnej uponáhľanej dobe je vzácne, že si ľudia takto nezištne pomáhajú.
Všetkým prajem nádherný deň.
katkaj
04.05.06,13:50
Viete, ono to v našom manželstve potom iskrí, lebo manžel počúva Sl. rozhlas a keď má nejakú informáciu - ihneď mi volá, že som to nezvládla a ja nech robím čokoľvek - i keď pri mne stojí šéf, musím mu odpovedať, no hrúza.
A keď ma "ovalí po hlave" ešte takouto informáciou, tak som už potom celkom dezorientovaná.
Ale vďaka vám všetkým, ktorí ma ukľudníte a vždy pomôžete. Vzdávam vám všetkým hold, lebo v dnešnej uponáhľanej dobe je vzácne, že si ľudia takto nezištne pomáhajú.
Všetkým prajem nádherný deň.

mimotemy Tak nech manžel preladí na inú stanicu :D
Zdeni
04.05.06,13:52
IVEB, moja odpoveď bola pre Zuzana2,/samozrejme aj ostatných/ ktorá chcela vedieť ako je to s tými dátumami, aby niečo neprešvihla. Takže Zuzka zatiaľ je to v pohode:rolleyes: .
Manual
04.05.06,13:58
Sharon tu si pohľadaj , je tam od p. Mihála vyplnené tlačivo "B" aj s príkladom.
http://www.porada.sk/f86-poradablog--odborne-elanky-font-colorred-newfont.html
A už píšeš z domu :):):)???
Zdeni
04.05.06,14:05
Viete, ono to v našom manželstve potom iskrí, lebo manžel počúva Sl. rozhlas a keď má nejakú informáciu - ihneď mi volá, že som to nezvládla a ja nech robím čokoľvek - i keď pri mne stojí šéf, musím mu odpovedať, no hrúza.
A keď ma "ovalí po hlave" ešte takouto informáciou, tak som už potom celkom dezorientovaná.
Ale vďaka vám všetkým, ktorí ma ukľudníte a vždy pomôžete. Vzdávam vám všetkým hold, lebo v dnešnej uponáhľanej dobe je vzácne, že si ľudia takto nezištne pomáhajú.
Všetkým prajem nádherný deň.
No, keby mi spôsoboval môj manžel takéto "šoky" tak by som ho asi "ovalila" ja potom doma valčekom:D .Ja som mala takého šéfa, takže ťa chápem. Ale to som užmimotemy .
DanielaSL
04.05.06,14:12
A už píšeš z domu :):):)???

Veru z domu.....včera som dorazila a dnes som sa rozkukovala a nevedela čo skôr.:)
Barbara
05.05.06,06:52
Tak toto už je sila !!!! Tomuto sa hovorí že šírenie paniky. Ako si môže jeden kvalifikovaný novinár dovoliť pustiť takéto neúplné info do éteru ? To by som normálne dala na prešetrenie. Veď tam idú naše peniaze:(



to ništ, minule keď vyšlo v zákone, že za rozvod sa platí 2000,- na nemenovej TVstanici hlásili v Správach , že za rozvod sa platí 5000,-:mad:

tiež neviem ako je to možné, to nikto nerobí kontrolu,že čo budú hlásiť v Správach??? či je to pravda, alebo nie???
:p
Zuzana2
05.05.06,06:58
Ešte podotýkam, že večer v rádiožurnále o 22.00 hod. znova zopakovali približne takýmito slovami: "Upozorňujeme hlavne SZČO, že im zostáva už iba pár dní na podanie ročného zúčtovania poistného."
Takže ešte to večer zaklincovali.
IVEB
05.05.06,09:06
reakcia na Zuzanu2 : Už sa ani nečudujem , že do éteru idú nie overené informácie. Ja som včera po týchto informáciách uverejnených v rozhlase , upozornila písomne pani ktorá tento príspevok uviedla , myslíš , že bola nejaká reakcia ? Žiadna. Takže tak to je . Žiaľ.
katkaj
05.05.06,09:17
reakcia na Zuzanu2 : Už sa ani nečudujem , že do éteru idú nie overené informácie. Ja som včera po týchto informáciách uverejnených v rozhlase , upozornila písomne pani ktorá tento príspevok uviedla , myslíš , že bola nejaká reakcia ? Žiadna. Takže tak to je . Žiaľ.

Možno si to mohla adresovať aj na jej šéfa. Alebo by sa mohlo napísať na Radu pre retransmisiu len neviem či by to v niečom pomohlo :( Na Slovensku je to tak.....
alušik
05.05.06,09:56
mimotemy Celá táto téma sa zvrhla úplne iným smerom, ako je jej pôvodný príspevok. Asi by ju mal Riško premenovať.;) :)
Dnes ma na nemenovanej zdavotke takmer vystrelo, keď som si tam odstála 1/2 hodinovú radu vďaka týmto informáciám z médií. Ľudia sa teraz hromadne chodia pýtať čo a ako a dokedy...:( :eek:
Najviac som zízala :eek:, keď pracovníčky, ktoré prichádzajú do styku s ľudmi nemajú ani tie informácie, ktoré mám ja a nato, aby dokázali poradiť človeku si potrebujú ísť zavolať kolegyňu. A tá doniesla hrubú príručku a listovala, čo má povedať.:eek: :eek: :eek: Tak som jej to vyklopila od chrba toho človiečika, čo sa na to pýtal...Tlačivá stále na zúčtovanie nemajú, ľudí odkazujú na internet - a čo taký chudák malý podnikatelíček, keď ho nemá? Pani ho poslala do internetovej kaviarne.:D
A keď sa jeden pán pýtal na vyplnenie tlačiva - tak oni majú prísny zákaz pomáhať pri jeho vypĺňaní. Ročné zúčtovanie má ten dotyčný podľa možností doniesť do konca mája, hoci termín je do 30.6., lebo oni tam potom vraj nebudú stíhať všetko nahrávať, keď to každý nechá na koniec termínu...:mad:
A to nás účtovníkov sa nikto nepýta, ako máme čosi v šibeničných termínoch stíhať. My máme nad tým aj nocovať, keď treba, hlavne aby poisťovne a iné úrady mali všetko včas.:eek: :eek: :eek:

Toľko moja dnešná skúsenosť... Cestou späť som si musela urobiť niečím radosť, aby celý deň nebol pokazený po jednej návšteve zdravotnej poisťovne, a tak som si kúpila konvalinky...:) ;) :p
Majka
05.05.06,10:04
Do 7.5. musí zamestnanec požiadať o potvrdenie o príjme na RZ, ak si bude robiť sám, alebo niekto iný /zamestnávateľ/.
Do 15.5. požiadať o vykonanie RZ /doniesť potvrdenia od iných zamest./
Toľko k májovým dátumom.

su na to nejake tlaciva...ziadosti?to som nenasla len tlaciva ktore uverejnil p.Mihal ako treba poziadat o potvrdenie o prijme? ako poziadat o RZ zamestnavatela?
katkaj
05.05.06,10:07
mimotemy Celá táto téma sa zvrhla úplne iným smerom, ako je jej pôvodný príspevok. Asi by ju mal Riško premenovať.;) :)
Dnes ma na nemenovanej zdavotke takmer vystrelo, keď som si tam odstála 1/2 hodinovú radu vďaka týmto informáciám z médií. Ľudia sa teraz hromadne chodia pýtať čo a ako a dokedy...:( :eek:
Najviac som zízala :eek:, keď pracovníčky, ktoré prichádzajú do styku s ľudmi nemajú ani tie informácie, ktoré mám ja a nato, aby dokázali poradiť človeku si potrebujú ísť zavolať kolegyňu. A tá doniesla hrubú príručku a listovala, čo má povedať.:eek: :eek: :eek: Tak som jej to vyklopila od chrba toho človiečika, čo sa na to pýtal...Tlačivá stále na zúčtovanie nemajú, ľudí odkazujú na internet - a čo taký chudák malý podnikatelíček, keď ho nemá? Pani ho poslala do internetovej kaviarne.:D
A keď sa jeden pán pýtal na vyplnenie tlačiva - tak oni majú prísny zákaz pomáhať pri jeho vypĺňaní. Ročné zúčtovanie má ten dotyčný podľa možností doniesť do konca mája, hoci termín je do 30.6., lebo oni tam potom vraj nebudú stíhať všetko nahrávať, keď to každý nechá na koniec termínu...:mad:
A to nás účtovníkov sa nikto nepýta, ako máme čosi v šibeničných termínoch stíhať. My máme nad tým aj nocovať, keď treba, hlavne aby poisťovne a iné úrady mali všetko včas.:eek: :eek: :eek:

Toľko moja dnešná skúsenosť... Cestou späť som si musela urobiť niečím radosť, aby celý deň nebol pokazený po jednej návšteve zdravotnej poisťovne, a tak som si kúpila konvalinky...:) ;) :p

Možno sa téma trochu zvrtla iným smerom ale stále sme pri ročnom zúčtovaní :)
Musela som sa pozrieť do kalendára či náhodou nie je 1.apríl keď som čítala tvoj článok. :o Ja by som si k tým konvalinkám kúpila aj veľkú čokoládu aby som sa ukludnila :D Asi je zbytočné k tomu niečo hovoriť,pretože túto nevedomosť poisťovní nezmeníme. Ale je smutné,že my ako ľudia, ktorí sa venujeme ekonomickým činnostiam musíme vždy vedieť všetko a o všetkom,pretože inak nám hrozia pokuty a zdravotné poisťovňe sa netrápia že ich zamestnanci nemajú veľakrát ani základné poznatky. :o
katkaj
05.05.06,10:09
su na to nejake tlaciva...ziadosti?to som nenasla len tlaciva ktore uverejnil p.Mihal ako treba poziadat o potvrdenie o prijme? ako poziadat o RZ zamestnavatela?

Prikladám ti žiadosť o zúčtovanie a o potvrdenie o preddavkoch :)
Majka
05.05.06,10:13
Prikladám ti žiadosť o zúčtovanie a o potvrdenie o preddavkoch :)

dakujem pekne,moc mi to pomohlo,prajem prij.dnik.
katkaj
05.05.06,10:14
dakujem pekne,moc mi to pomohlo,prajem prij.dnik.

Nemáš za čo :p Aj tebe pekný deň
chudaska
05.05.06,12:01
Všetky tlačivá okolo ročného zúčtovania nájdeš aj na www.health.gov.sk
kitti
05.05.06,18:12
Pekný večer všetkým, chcela by som sa opýtať, či mi stačí kópia Potvrdenia o príjmoch od zamestnávateľa, ktorú som dokladovala i pri daňovom priznaní?
Jozef Mihál
05.05.06,21:21
Nestačí .
kitti
06.05.06,09:56
A čo vlastne k tomu potrebujem?
Dakujem a dufam, že neotravujem
kitti
06.05.06,10:50
Práve som si pozerala komentáre k RZP, ak vyplňam tlačivo C- štauident na dohodu- samoplatiteľ, vraj tam netreba prilohy.
Takže mam pytať od zamestnavateľa nejaký doklad, a ak ano, aký. Dakujem
Jana Motyčková
06.05.06,11:18
K dohodám nemusíte žiadať doklad od zamestnávateľa - tie príjmy si "priznávate", nepotvrdzuje ich zamestnávateľ.
kitti
06.05.06,19:16
Chcela by som sa ešte informovať:
ak som správne pochopila, zamestnanec, súčasne aj SZČO, podava RZP typ S, a listy SA a SB. Od zamestnávateľa si vypýta potvrdenie o príjmoch a preddavkoch, ale čo s tým, ak ako živnostník nezarobil nič. Ako si on sám dokladuje príjem 0 Sk?
Dakujem
helas
06.05.06,19:45
Nedával sa daňové priznanie ?
Lenuška
06.05.06,19:56
ja mám tiež taký prípad, daňové priznanie si dával Príjmy 100,- Sk a výdaje nula. A to je všetko. A v r. 2005 mal dvoch zamestnávateľov. Myslím, že by si mal to RZ spraviť sám, kedže je aj SZČO, bez ohľadu na "údaje" v DP zo živnosti. Je to tak? PotvrĎte, díky.
DanielaSL
06.05.06,20:01
ja mám tiež taký prípad, daňové priznanie si dával Príjmy 100,- Sk a výdaje nula. A to je všetko. A v r. 2005 mal dvoch zamestnávateľov. Myslím, že by si mal to RZ spraviť sám, kedže je aj SZČO, bez ohľadu na "údaje" v DP zo živnosti. Je to tak? PotvrĎte, díky.
Áno podá si ho sám, keďže je aj SZČO.
Lenuška
06.05.06,20:03
OK: Ďakujem.
Melnick
06.05.06,20:26
Chcela by som sa ešte informovať:
ak som správne pochopila, zamestnanec, súčasne aj SZČO, podava RZP typ S, a listy SA a SB. Od zamestnávateľa si vypýta potvrdenie o príjmoch a preddavkoch, ale čo s tým, ak ako živnostník nezarobil nič. Ako si on sám dokladuje príjem 0 Sk?
Dakujem

Ako SZČO pracuješ s daňovým priznaním DzP/za r.2005 a ak Tvoj
základ dane bol strata príp. nula potom tam tú nulu napíšeš .
sea
07.05.06,08:45
Toto som našla na stránke VšZP, možno pomôže :)
Hlavné termíny ročného zúčtovania poistného za rok 2005:

7. máj 2006:
Je to termín dokedy
a/ poistenec, ktorý si bude robiť ročné zúčtovanie sám, pretože bol v priebehu roka
zamestnancom a súčasne, alebo postupne aj
- samostatne zárobkovo činnou osobou,
- platiteľom poistného podľa § 11 ods. 2 zákona a úhrn jeho príjmov podliehajúcich dani z príjmu podľa § 5 a § 6 zákona o dani z príjmov (okrem príjmov z prenájmu zdaňovaných podľa § 6 ods. 3 a príjmov zdaňovaných zrážkovou daňou podľa § 43 zákona o daniach z príjmu) za mesiace 9 – 12/2005 presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd.
- poistencom, ktorý v čase od 01. 09. 2005 do 31.012.2005 bol už len poistencom podľa § 11 ods. 8 písm. a/ až i/ a k/ zákona a nesplnil v tomto čase podmienky § 19 ods. 9 zákona, pretože jeho príjem podliehajúcich dani z príjmu podľa § 5 a § 6 zákona o dani z príjmov (okrem príjmov z prenájmu zdaňovaných podľa § 6 ods. 3 a príjmov zdaňovaných zrážkovou daňou podľa § 43 zákona o daniach z príjmu) za mesiace 9 – 12/2005 presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd.
b/ poistenec – zamestnanec, ktorý si bude robiť ročné zúčtovanie sám, alebo mu ho
bude robiť iný zamestnávateľ (napr. súčasný)
musia požiadať zamestnávateľa o vydanie Dokladu o výške príjmu a o preddavkoch
na poistné za rok 2005 podľa § 19 ods. 5 – príloha č. 15 k vyhláške,
O doklad požiadajú preto, lebo ročné zúčtovanie si chcú, alebo musia
podať zdravotnej poisťovni poistenci sami a tiež vtedy, ak žiadajú o vykonanie
ročného zúčtovania iného zamestnávateľa.

15. máj 2006
Termín dokedy môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa o vykonanie RZ a dodá mu k tomu všetky potrebné doklady (napr. doklad o výške príjmu a preddavkoch od iného zamestnávateľa), zamestnávať je povinný ho urobiť. Ak zamestnanec požiada po tomto termíne, resp. v termíne, ale nedoloží všetky potrebné doklady, zamestnávateľ nie je ničím viazaný a oznámi zamestnancovi, že mu RZ neurobí a musí si ho urobiť zamestnanec sám.
Žiadosť o vykonanie RZ sa podáva na prílohe č. 15 vyhlášky.

O vykonanie RZ môže zamestnávateľa požiadať:
- zamestnanec, ktorý v roku 2005 bol len zamestnancom, nemal príjmy zdaňované podľa § 6 zákona o daniach z príjmov, nebol SZČO a nebol samoplatiteľom,
- zamestnanec, ak mal v roku 2005 viacerých zamestnávateľov a doručil tomu zamestnávateľovi, ktorého požiadal o vykonanie RZ doklad o príjmoch a preddavkoch iného zamestnávateľa (iných zamestnávateľov).

30. jún 2006
Podľa § 19 ods. 1 zákona je to termín na odovzdanie tlačív ročného zúčtovania zdravotným poisťovniam všetkými platiteľmi poistného, povinnými ročné zúčtovanie vykonať. Podáva na tlačivách A, B, C, S a X (SA, SB, SC, SD, XA, XB, XC a XD), ktoré sú súčasťou vyhlášky MZ SR. Zamestnávateľ, ktorý má upravený software pre vytvorenie, resp. odoslanie RZ elektronickou formou, môže ho predložiť v elektronickej forme.
Celé znenie vyhlášky a jej prílohy (tabuľková časť) sú zverejnené na internetovej stránke MZ SR (http://www.mzsr.sk/). Poučenia k vypĺňaniu tlačív spracovalo Ministerstvo zdravotníctva SR a VšZP za ich obsahovú stránku neručí, ide len o pomôcku, ktorú môže platiteľ použiť.
kitti
07.05.06,08:57
Ok ďakujem, takže ako zamestnanec + SZČO bude mať dve prílohy? Jednu od zamestnávateľa - potvrdenie opríjme + zaplatené preddavky a druhou prílohou bude daňové priznanie 2005, ktorým dokladujeme nulu zo živnosti?
Ďakujem všetkým
Jozef Mihál
07.05.06,09:22
SZČO nie je povinná prikladať k ročnému zúčtovaniu poistného výpis z daňového priznania. K RZP priložíte len "Doklad o výške príjmu etc." od zamestnávateľa.
kitti
07.05.06,09:40
dakujem, pekny den
pedruci
07.05.06,10:03
ak mam situaciu: SZČO + DoVP.......... vyplnam teda S + SB + SD a nemusim prikladat potvrdenie za odmenu DoVP? pochopil som to spravne ?
Jozef Mihál
07.05.06,10:07
Ak ste SZČO, tak odmeny na základe DoVP akokeby neexistovali, neplatí sa z nich poistné, neuvádzajú sa v RZ.

Vypĺňate typ B, ak ste boli v r.2005 len SZČO.
DanielaSL
07.05.06,10:07
ak mam situaciu: SZČO + DoVP.......... vyplnam teda S + SB + SD a nemusim prikladat potvrdenie za odmenu DoVP? pochopil som to spravne ?

Vypĺňaš B ...dohody sa u SZČO neberú pre zdravotné poistenie do úvahy.
DanielaSL
07.05.06,10:19
Jozef...namôjveru som neopisovala, všimni si čas...kedy som prispela ja aj ty.....lenže ty si asi o nejakú sekundu bol skôr.:)
domacnost
07.05.06,11:42
v TYP B, prečítala som si celú túto tému, no ale stále nerozumiem tejto veci:
- v r. 26 sa píše, uvedte úhrady zaplatených preddavkov na poistné- to mám chápať tak, že v r.2005 som zaplatila napr.10 010,00 na poistné , tak uvediem túto sumu do r.26 ?alebo tam mám vždy napísať sumu 10 920,00? Ak by som tam uvádzala skutočne zaplatené výdavky čiže 10 010,00, tak suma by sa mi potom rovnala s riadkom 27 v ktorom sa píše, tiež výdavky o ktoré som si znížila základ dane z príjmov FO. Prosím vás môhol by mi niekto laicky vysvetliť r.26?
Melnick
07.05.06,11:53
TYP B, prečítala som si celú túto tému, no ale stále nerozumiem tejto veci:
- v r. 26 sa píše, uvedte úhrad zaplatených preddavkov na poistné- to mám chápať tak, že v r.2005 som zaplatila napr.10 010,00 na poistné alebo tam mám vždy napísať sumu 10 920,00? Ak by som tam uvádzala skutočne zaplatené výdavky , tak suma by sa mi potom rovnala s riadkom 27 v ktorom sa píše, tiež výdavky o ktoré som si znížila základ dane z príjmov FO. Prosím vás môhol by mi niekto laicky vysvetliť r.26?

pol.26 sú preddavky, ktoré si mala zaplatiť za r. 2005
a tieto si aj zaplatila ku dňu ,kedy podávaš RZP.
pol 28 to sú tie preddavky,ktoré máš vo svojom
účtovníctve v čase od 1.1.-31.12. naozaj zaúčtované-sú
to daňovo uplatnené výdavky.
majernikova
07.05.06,14:12
Ahojte,zdravím všetkých poraďakov.
Mám otázku, čo ak je konateľ súčastne aj zamestnancom?
Ako konateľ nemá príjem.Príjem má iba ako zamestnanec.
Ďakujem
Jozef Mihál
07.05.06,14:36
majernikova
07.05.06,18:13
Ďakujem!!!
Viera123
07.05.06,20:27
K dohodám nemusíte žiadať doklad od zamestnávateľa - tie príjmy si "priznávate", nepotvrdzuje ich zamestnávateľ.
Ale u človeka, ktorý je zamestnaný, aj SZČO a pracoval aj na dohody, tieto sa do ročného zúčtovania nepočítajú, ano?
Jozef Mihál
08.05.06,08:23
Dohody sa nepočítajú, ak:
- sú zúčtované a vyplatené za mesiace január až august 2005 alebo
- sú zúčtované a vyplatené za mesiac, v ktorom príjemca odmeny bol čo len deň zamestnancom alebo SZČO.
nikulik
10.05.06,06:30
Prečítala som si k RZ ZP na tejto stránke: http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/95FF1F73B23E261DC125714F0033F558/$FILE/OZNAM_PRE_POISTENCOV_ZDRAVOTNEHO_POISTENIA.htm toto: "Ak v súčte zo všetkých zamestnaní presiahnete mesačne sumu 43 095 Sk, nie ste povinní podať ročné zúčtovanie poistného, ale dobrovoľne ho podať môžete, pretože vám vždy bude vychádzať preplatok."
Ale nesedí mi ta veta nejako, nemalo by tam byť: Ak v súčte zo všetkých zamestnaní NEPRESIAHNETE sumu 43 095 Sk....????
Barbara
10.05.06,06:58
Prečítala som si k RZ ZP na tejto stránke: http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/95FF1F73B23E261DC125714F0033F558/$FILE/OZNAM_PRE_POISTENCOV_ZDRAVOTNEHO_POISTENIA.htm toto: "Ak v súčte zo všetkých zamestnaní presiahnete mesačne sumu 43 095 Sk, nie ste povinní podať ročné zúčtovanie poistného, ale dobrovoľne ho podať môžete, pretože vám vždy bude vychádzať preplatok."
Ale nesedí mi ta veta nejako, nemalo by tam byť: Ak v súčte zo všetkých zamestnaní NEPRESIAHNETE sumu 43 095 Sk....????


ja si myslím, že je to O.K,lebo keď každý mesiac presiahne 43095, tak nemusí podať a keď každý mesiac nepresiahne 43095 tak nemusí podať a je to toisté -podľa mňa:p
Marína
10.05.06,09:07
Súhlasím s Barbarou. Preplatok Ti vznikne tým, že si platila preddavky z vyššieho ako maximálneho VZ.
matafe
10.05.06,11:06
Prečítala som si k RZ ZP na tejto stránke: http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/95FF1F73B23E261DC125714F0033F558/$FILE/OZNAM_PRE_POISTENCOV_ZDRAVOTNEHO_POISTENIA.htm toto: "Ak v súčte zo všetkých zamestnaní presiahnete mesačne sumu 43 095 Sk, nie ste povinní podať ročné zúčtovanie poistného, ale dobrovoľne ho podať môžete, pretože vám vždy bude vychádzať preplatok."
Ale nesedí mi ta veta nejako, nemalo by tam byť: Ak v súčte zo všetkých zamestnaní NEPRESIAHNETE sumu 43 095 Sk....????

Pri príjmoch nad 43095 by správne malo byť napísane :
Povinnosť sa nevzťahuje na poistenca, kt. v roku 2005 nebol SZČO a súčasne jeho príjmy zo zamestnania vo všetkých mesiacoch a u všetkých zamestnávateľov jednotlivo (nie " v súčte") presiahli 43 095 Sk. (§19 ods.1b)

Čiže, ak poistenec mal 2 zamestnania a v jednom mal príjem každý mesiac 50 000 Sk a v druhom každý mesiac príjem 20 000 Sk, má povinnosť vykonať RZP. (Tomu sa to aj tak oplatí, lebo mu vznikne preplatok.)
nikulik
10.05.06,11:51
Tak sa ospravedlňujem, ak som Vás zmiatla, ale už mám v tom chaos. :confused:
AnitaMartinska
10.05.06,12:35
Prosim o potvrdenie,alebo vyvratenie mojho nazoru:
RZP typ X - okrem iných aj poistenec, u ktoreho doslo pocas roka ku zmene sadzby poisteneho.
Podla mna:
1/ak bol poberatelom ID napr. od
1.3.2005,a my sme uz za 3/05 odviedli znizenu sadzbu poisteneho,aky to ma vyznam robit RZ,ak bol zamestnancom iba u nas s prijmom cely rok
do 43O95,-Sk/mesiac?
2/A ak sa stal držitelom preukazu TZP v 6/05 / nie je poberatel ID/,
znizena sadzba sa mala uplatnovat od 9/05,co sme aj urobili, zase nevidim
dôvod na robenie RZ. / prijem je znova cely rok pod 43O95,-Sk/mesiac.
Vdaka.
Jana Motyčková
10.05.06,12:40
Ak je dotyčný povinný robiť RZ, robí ho na tlačive X.
Ale ak nie je povinný robiť RZ (bod 1 aj 2) nerobí ho na žiadnom tlačive.
AnitaMartinska
10.05.06,13:02
Somij,
to bola odpoved na moj dotaz?
Pises,ze ak ma povinnost, tak X.
Ale v tychto konkretnych pripadoch ma tu povinnost?
Jana Motyčková
10.05.06,15:14
Asi som to nenapísala dosť zrozumiteľne - v druhej vete bod 1 a 2 som myslela, źe oboch týchto konkrétnych prípadov sa to týka, že nemusia robiť RZZP.
nikulik
11.05.06,05:44
Niečo sa tu myhlo ale nie som si ista, ohľadom pracovníčky so zdravotným postihnutím. Naše pracovníčky zarobia tak max.12 000 v hrubom za mesiac, čiže im nemusím robiť ročné zúčtovanie. Ale čo s pracovníčkou, ktorá je zdravotne postihnutá? Robí si sama aj keď má príjem ako ostatné?
aninka
11.05.06,06:19
Môže zamestnanec požiadať o vykonanie RZ zamestnávateľa keďže prekročil v niektorých mesiacoch príjem 43 095 ak je poberateľom starobného dôchodku. Štatút zamestnca mal celý rok 2005. Iné príjmy nemal.

Ďakujem za odpoveď
kvet
11.05.06,07:18
Môže zamestnanec požiadať o vykonanie RZ zamestnávateľa keďže prekročil v niektorých mesiacoch príjem 43 095 ak je poberateľom starobného dôchodku. Štatút zamestnca mal celý rok 2005. Iné príjmy nemal.

Ďakujem za odpoveď

Zamestnanec je v uvedenom prípade povinný vykonať RZZP. Má dve možnosti, buď do 15.05.2006 požiada o jeho vykonanie svojho zamestnávateľa, alebo do 30.06.2006 si vykoná RZZP sám.
AnitaMartinska
11.05.06,07:41
Dakujem Somij za odpoved a mam dalsi dotaz.
Idem robit potvrdenie o prijme pre zamestnanca, ktorý bol cely rok poberatel ID,ale mne to nahlasil len od 1.4.05, odvtedy ma aj znizenu sadzbu poistneho.
Ktore mesiace ako osobe so zdravotnym postihnutim mam vykrižikovat v Doklade o prijme? a/ 4/05-12/05
b/ 1/05-12/05
Dakujem.
iika
11.05.06,14:45
Veľmi ma to súri, myslela som, že mňa sa to netýka, keďže som mala príjmy iba od 1 zamestnávateľa, ale dostala som ročnú odmenu v apríly , ktorá v hrubom presahuje 43 095. Mám požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZP? Ďakujem za rýchlu odpoveď.
katkaj
11.05.06,14:50
Veľmi ma to súri, myslela som, že mňa sa to netýka, keďže som mala príjmy iba od 1 zamestnávateľa, ale dostala som ročnú odmenu v apríly , ktorá v hrubom presahuje 43 095. Mám požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZP? Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Pokiaľ si nemala iné príjmy len zo závislej činnosti a presiahla si v jednom mesiaci 43.095 tak do 15.5.2006 požiadaj zamestnávateľa o zúčtovanie ZP
Jana Motyčková
11.05.06,18:13
Niečo sa tu myhlo ale nie som si ista, ohľadom pracovníčky so zdravotným postihnutím. Naše pracovníčky zarobia tak max.12 000 v hrubom za mesiac, čiže im nemusím robiť ročné zúčtovanie. Ale čo s pracovníčkou, ktorá je zdravotne postihnutá? Robí si sama aj keď má príjem ako ostatné?
TIe podmienky, kedy si musí poistenec robiť RZ platia rovnako pre "zdavých" aj pre tých so zdravotným postihnutím.
Jana Motyčková
11.05.06,18:17
Dakujem Somij za odpoved a mam dalsi dotaz.
Idem robit potvrdenie o prijme pre zamestnanca, ktorý bol cely rok poberatel ID,ale mne to nahlasil len od 1.4.05, odvtedy ma aj znizenu sadzbu poistneho.
Ktore mesiace ako osobe so zdravotnym postihnutim mam vykrižikovat v Doklade o prijme? a/ 4/05-12/05
b/ 1/05-12/05
Dakujem.
Tie, ktoré máte momentálne zdokladované. Do osobitných záznamov by som dala poznámku že preddavky v 1-3/2005 boli platené s vyššou sadzbou, lebo neboli dokaldy- boli doložené dodatočne - ale nie je povinnosť to tam písať.
domacnost
12.05.06,05:14
Mám tiež otázku:
1)
Zamestnanec bol od 1.1.2005 - 30.6.2005 ,tiež aj ako SZČO. Bol prihlásený v ZP, ale neplatil žiadne odvody, pretože príjem mal z uzatvárania poistných zmlúv. Musí urobiť ročné zúčtovanie? Bude podávať tlačivá S s prílohami SA a SB aj tak , ak neplatil žiadne odvody?
katkaj
12.05.06,05:18
Mám tiež otázku:
1)
Zamestnanec bol od 1.1.2005 - 30.6.2005 ,tiež aj ako SZČO. Bol prihlásený v ZP, ale neplatil žiadne odvody, pretože príjem mal z uzatvárania poistných zmlúv. Musí urobiť ročné zúčtovanie? Bude podávať tlačivá S s prílohami SA a SB aj tak , ak neplatil žiadne odvody?

Nie je dôležité že neplatil žiadne odvody. Bol SZČO mal príjmy podľa par.6 tak musí robiť zúčtovanie. A tam si vypočíta výšku zdravotného a do 30.9. prípadný nedoplatok doplatí :rolleyes: A tlačivá S s prílohami SA a SB sú správne.
domacnost
12.05.06,05:31
Nie je dôležité že neplatil žiadne odvody. Bol SZČO mal príjmy podľa par.6 tak musí robiť zúčtovanie. A tam si vypočíta výšku zdravotného a do 30.9. prípadný nedoplatok doplatí :rolleyes: A tlačivá S s prílohami SA a SB sú správne.

ďakujem.:)
aninka
07.06.06,09:26
Prosím poradiť: poberateľ invalidného dôchodku od 1.1. - 31.5.05 (nepracoval) zamestnaný od 1.6.2005 - 31.12.2005 s príjmom nad 43095,- v mesiaci 6/05 mu nebolo uplatnené zníženie sadzby na ZP
- spracovala som RZ typ X - a vznikol mi nedoplatok i keď som zadala že za obdobie od 1.1. - 31.05.05 - poistencom štátu.
Kde som spravila chybu? Predpokladala som že tým, že sa spraví RZ rozdiel o ktorý zaplatil on a organizácia na ZP viac sa vráti.
Má vôbec povinnosť spracovať RZ? ďakujem za pomoc
Jana Motyčková
07.06.06,09:39
RZZP musí robiť, lebo nebol zamestnancom celý rok a v čase, keď bol zamestnancom mal príjem vyšši ako 43095 Sk. Chybu ste asi neurobila, keďže preddavky zaplatil zo 7x43095, ale RZZP je z celého príjmu (hranica je 517140 Sk).