o.batory
12.01.15,15:32
V mobile mám nainštalovanú apku na nahrávanie hovorov. Mal som menšie nezhody so svojou personalistkou. Pred ňou a jej vedúcim som povedal, že mám nahratý náš spoločný hovor. Hovor nebol pusteni, pretože rozculene odišla z miestnosti stým, že to bude právne riešiť. Jej vedúci nemal záujem si vypočuť tento záznam z dôvodu, že to je trestné.
Ako sa dáv tomto prípade právne brániť?
Tweety
12.01.15,15:00
Ak si personalistku neinformoval, že hovor budeš nahrávať, teda nedala na to súhlas, porušil si zákon.
VANUSKA
12.01.15,15:32
Noo nahrávať môžete v podstate to čo chcete...ALE !!!! Takto nahratý rozhovor bez súhlasu druhej dotknutej strany môže byť použitý LEN s jej výslovným súhlasom. Pokiaľ by ste taký rozhovor bez súhlasu druhej - dotknutej strany použili - zverejnili, mohlo by sa stať, že Vás dotknutá strana bude žalovať. Môže to mať dopad civilno-právny a za určitých špecifických okolností aj trestno-právny. Ale samostatné nahrávanie "určite" nie je trestné !!!! Zniesť nahrávanie a aj obrazový záznam môžete trebárs Policajta pri zákroku, tentoje to povinný strpieť. Jeho súhlas nie je potreby. Obdobné je to i pri nahrávaní si súdneho pojednávania. Dokonca ani nie je potrebný súhlas príslušného sudcu. Obrazový záznam však len s jeho súhlasom. Od 15.3.2015 nahrávanie súd. pojednávaní už bude povinosťou súdov SR. Zákon je v nahrávaní si rozhovorov dosť "bezzubý", ale dajme si otázku prečo???? Páni poslanci nemajú veľkú chuť odsúhlasiť takýto zákon !!!! Veď kto by si prípadne "plietol BIČ sám na seba !!!!!!
bubkoch
12.01.15,15:39
mozes si nahravat pre svoju potrebu co chces, a mozes to aj bez suhlasu dotknutej osoby pouzit ako dokaz na sude alebo policii
o.batory
12.01.15,17:11
v zákonníku som našiel toto:
§ 12

(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

(2) Privolenie nie je potrebné, ak sa vyhotovia alebo použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky, zvukové alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.

(3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

skôr ma zaujíma či je nejaká výnimka na nahrávanie hovorov do mobilu. Niečo podobne ako výnimka na autokamery.
Na obranu by som použil zákon o ochrane osobnosti. Ale neviem či nieje nelegálne vôbec mať takýto software, alebo či naozaj musím každého na začiatku hovoru upozorniť, ako hovorí hore spomenutý zákon?
misoft
12.01.15,17:26
No veď potom použiješ "ochranu osobnosti" - ak personalistka na tvoju adresu niečo nevhodné kecala - tak si sa chránil voči jej útokom osobného charakteru.....
o.batory
12.01.15,17:34
ÁNO, ale je zákon ktorý dovoľuje nahrávanie hovorov iba tak? Som zábudlivá fyzická osoba, pracant, niekedy si potrebujem prehrať rozhovor, aby som si pripomenul určite informácie.
Proti tejto vete je predsa § 12. či nie?