Clinton
12.01.15,17:13
Pri poľadovici na neposypanej ceste a vo večerných hodinách som sa aj pri nízkej (asi 50 km/h) rýchlosti a včasnému brzdeniu stal účastníkom reťazovej havárie. Nabúrané autá stojace predo mnou za zákrutou v malej dolinke boli neosvetlené a neoznačené trojuholníkom, bez viditeľného pohybu ľudí; že ide o ich vzájomnú kolíziu som zistil až potom, čo sa sklovitá vozovka aj pod mojím vozidlom stala nezvládnuteľnou a do druhého auta som narazil v podstate samospádom. Napriek týmto okolnostiam som bol po príchode policajtov dotlačený k tomu, aby som uznal zavinenie nehody, čo som v pochopiteľnom šoku urobil a v takomto zmysle som podpísal aj správu o nehode. Žiadne osoby neboli zranené, nik nedostal pokutu, policajti vyhlásili, že sme mali smolu a že hlavnú vinu nesú cestári. Auto, do ktorého som nabúral, skončilo s mierne poškodeným zadným blatníkom, škodu uhradí moja poisťovňa. Dopadol som oveľa horšie, moje vozidlo utrpelo škodu vo výške cca 300 – 500 €. Nemám havarijné poistenie, ale napriek tomu si myslím, že nehoda nebola zapríčinená mojou vinou a teda mám nárok aspoň na časť úhrady škody. Má význam vzniesť tento nárok voči mojej poisťovni, keď som už podpísal „zavinenie“ nehody? Môžem napraviť túto chybu, prípadne - ako som mal postupovať? Dopravná nehoda sa stala 2. januára, kópiu správy mi poisťovňa potvrdila 5. januára. Má na tieto termíny nejaký vplyv 15-dňová lehota, ktorá od vzniku nehody stále plynie?
bubkoch
12.01.15,16:19
od svojej poistovne rozhodne nemas narok na nic, lebo z tvojej PZP sa preplaca skoda INEMU poskodenemu, nie tebe ... tvoju nehodu nezavinil nik iny len ty, takze ked nemas havarijne poistenie, skodu si zaplatis sam
misoft
12.01.15,16:32
Podpísal si hlásenie o nehode, bol si označený za vinníka - nuž namietať môžeš - na Lampárni....
marjankaj
12.01.15,16:37
Vozovka sa stala neovládateľnou?:D Teda na čom všetkom ty vieš jazdíť.:eek:
právnik-probono
12.01.15,18:32
Dobrý večer,

viac svetla do prípadu by vnieslo preštudovanie si policajnej správy. Na základe zadania otázky však predpokladám, že Ste sa stali účastníkom škodovej udalosti, ktorú príslušník PZ, ktorý dokumentoval danú škodovú udalosť, vybavil v blokovom konaní (nakoľko Ste sa ku skutku doznal), pričom Vás napomenul. S určitosťou sa toto dozviete zo spisu dokumentujúceho orgánu (ODI), do ktorého ako účastník konania máte právo nazrieť. Je tu totiž ešte možnosť, že Ste neboli príslušníkom vybavený v blokovom konaní, ale vec bola odstúpená ODI na správne konanie, kde budete mať možnosť sa ešte brániť.

Podľa všetkého hlavnú vinu na reťazovej udalosti nesie práve správca komunikácie, ktorý mal zákonnú povinnosť pozemnú komunikáciu udržiavať v zjazdnom stave. Ak by sa Vám podarilo pochybenie správcu komunikácie preukázať, vznikol by Vám nárok na regres škody voči nemu.

V prípade, ak Ste boli vybavený v blokovom konaní práve tým napomenutím ako sa domnievam, obávam sa, že Vašu dôkazovú situáciu v potenciálnom súdnom konaní proti správcovi komunikácie by sťažovalo práve priznanie Vašej viny a vybavenie veci v blokovom konaní. V tomto prípade by bolo vhodné ešte pred samotným žalovaním správcu komunikácie dosiahnuť anulovanie blokového konania, čo je náročný proces, pretože proti blokovému konaniu sa nedá odvolať, nemožno ho obnoviť ani preskúmať mimo odvolacieho konania. Mimoriadne opravné prostriedky podľa správneho poriadku tu teda nie sú uplatniteľné a je potrebné sa tohto práva domáhať tzv. "správnou žalobu" na súde.

Záverom uvádzam, že pri nahlasovaní poistnej udalosti je potrebné vychádzať z doteraz zisteného skutkového stavu zadokumentovaného políciou a je teda potrebné v termíne do 17.1. 2015 ohlásiť udalosť Vašej PZP poisťovni. Odporúčam spolu s ohlasovacím hárkom adresovať poisťovni aj list, že sa cítite nevinný a k doznaniu viny Ste boli donútený okolnosťami a psychickým rozpoložením v čase udalosti. Ak by ste udalosť poisťovni neohlásili ako vinník v zákonom stanovenej lehote 15 dní, hrozilo by, že poisťovňa by si mohla voči Vám nárokovať na pomernú časť z poskytnutého plnenia poškodenému (podobne ako pri alkohole, vodičovi bez VP, nezaplatenému poistnému, etc...).
právnik-probono
12.01.15,18:33
toto je na mínusko, ale dnes Ti ešte dám imunitu.
Clinton
12.01.15,18:34
keď treba tak aj na slonovi :) čo sa ti nevidí na tom výraze: nezvládol som cestu? = nezvládnuteľná cesta, nezvládnuteľná robota, nezvládnuteľný partner... ap. ? :)
misoft
12.01.15,18:34
Díkes :D - ja som to napísal tak trochu "ľudský"......
misoft
12.01.15,18:40
Dobre si to rozobral, žiaľ - len rozobral. Policajti - najmä ak podpíšeš a zaplatíš na mieste - už nejaké mimoriadne opravné prostriedky neakceptujú.
Na súde by nepochodil, ak by nemal od PZ zápis o stave vozovky, ale to by nesmel podpísať a zaplatiť, ale ísť na priestupkové konanie.
Podpisom to už len "zaklincoval" - potvrdil svoju vinu. Poisťovňa mu ako vinníkovi nezaplatí nič. A ak by sa opieral o PZ, tak poisťovňa zistí, že nemá žiadny doklad o stave vozovky v čase nehody. A inak - vodič je povinný prispôsobiť rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky. A asi v tom prípade ani tá päťdesiatka bola neprimeraná....
Toť môj názor.....
bubkoch
12.01.15,18:40
tá druha veta posledneho odseku je na minusko, ale dnes ti este dam imunitu :-)
právnik-probono
12.01.15,18:49
CHALANI, teší ma, že dnes je dňom rozdávania imunity :-) a teraz VÁŽNE!
bubkoch: ohlásenie poisťovni je potrebné, ak sa zadávateľovi nepodarí preukázať v prípadnom súdnom konaní proti správcovi komunikácie jeho nevinu. Ja osobne ak by som mal nahlasovať poistnú udalosť pri ktorej by som cítil subjektívnu nevinu a hodlal by som sa aj brániť, určite by som zároveň aj poisťovni deklaroval listom, že sa cítim nevinný, ale nahlasujem to kvôli plynutiu zákonnej lehoty. Čo je na tomto protizákonné podľa teba? Musíš sa na problém pozerať komplexnejšie, nielen jedným očkom a poistiť sa pre každý prípad!
misoft: áno jeho poisťovňa mu nezaplatí nič, ale žalovať môže správcu komunikácie, tak ako to uvádzam vo svojom poste.
Clinton
12.01.15,18:56
tzv. blokové konanie prebehlo iba ako formálne ústne napomenutie, keďže policajti videli, že situáciu skutočne zapríčinili cestári... Tesne po ich príchode na miesto dorazilo usilovne posýpajúce vozidlo, čo mi však pomohlo asi ako mŕtvemu kabát. Nemá význam míňať energiu na žalovanie cestárov a vznášanie regresu. Taktiež k žiadnemu k správnemu konaniu ODI nedošlo a ani nedojde, myslím že jedinou správou o tejto udalosti bola správa o nehode pre potreby poisťovní. Mojej poisťovni som škodu nahlásil 5.1., vraj si ju musím zaplatiť sám. Čo sa týka nárokov druhého poškodeného, dnes prebehla obhliadka mojho vozidla.. Poisťovňa bude jeho škodu plne hradiť z mojej poistky bez zosobňovania škody, takže tu problém nie je a dúfam nebude. Za úvahu možno ešte stojí list s vysvetlením, ako to s tým doznaním viny bolo, ale nečakám od toho nejaký uspokojivý výsledok. Ďakujem za obsiahlu odpoveď.
bubkoch
12.01.15,19:04
predstav si co by sa stalo keby teraz kazdy vinnik s pravoplatne ukoncenym blokovym konanim s uznanim viny nasledoval tvoju "radu" a poistovni by pri nahlasovani udalosti vyhlasoval ze sa neciti vinny a ze sa bude branit ...
chudaci poskodení ...
vinnik sa v skutocnosti ani nemusi chciet branit, a poistovna bude cakat dokedy ? 10 rokov ?

to co si myslel ty sa robi v pripadoch, kedy nie je este ukoncene vysetrovanie nehody a nie je skoncene spravne konanie, ale lehota 15dni bezi ... preto vtedy je vhodne, aby KAZDY ucastnik nehody bez ohladu na svoje pocity nahlasil poistovni udalost spolu s oznamenim ze vysetrovanie este nie je skoncene

tvoja rada pre vinnikov s pravoplatne skoncenym blokovym konanim a priznanim viny je obycajna podpasovka na poskodenych ...
právnik-probono
12.01.15,19:34
Z obsahu mojho prispevku je mozne jednoznacne ustalit, ze rada deklaracie neviny pre PZP bola len pre pripad, ze by sa zadavatel chcel branit proti priestupkovemu konaniu spravnou zalobou, tj. pravoplatne uznanie viny anulovat, v pripade uspechu, na sude. Nebola cielena ziadna podpasovka pre poskodenych.