dida2
12.01.15,21:58
Dobrý večer,
je potrebné odhlasovať z Daňového úradu staré auto, ktoré som používala na podnikanie a ktoré už nebudem používať a nahlásiť nové auto súkromné, ktoré bude používané taktiež na podnikateľské účely od 1.1.2015, alebo nie je to potrebné nahlasovať a do DP za rok 2015 iba dám nové údaje? Ďakujem
redie
13.01.15,16:00
V prípade, ak auto, ktoré prestávate používať na podnikanie nepatrí spoločnosti, ale je používané vrámci podnikania len v súvislosti s vyplácaním cestovných náhrad, na toto auto sa nevzťahuje oznamovacia povinnosť, čiže ho ukončovať nemusíte. Ovšem, ak sa jedná o auto firemné, treba ho odhlásiť.

Je to tiež popísané v nasledovnom odkaze
Oznamovacia povinnosť - vznik a zánik (https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-motorovych-vozidiel#VznikZanikDanovejPovinnostiInf)

Nové auto pri vzniku daň. povinnosti nahlasovať nemusíte.
veronikasad
13.01.15,16:01
pýtaš sa ako SZČO alebo zamestnanec ?
dida2
13.01.15,19:19
chcem ešte upresniť - som SZČO a auto používam súkromné na podnikanie. Dnes som volala na DÚ a pracovníčka mi povedala, aby som dala oznámenie o zániku daňovej povinnosti na toto vozidlo, lenže neviem, pretože podľa mňa to nie je zánik daňovej povinnosti, veď auto budem používať aj naďalej, ibaže iné.
A ešte ak môžem. Ak používam vozidlo napr. 20 x do roka na nákup tovaru v rôzne dni v roku, som povinná platiť daň za celý rok? ďakujem.
veronikasad
13.01.15,19:22
Každé auto sa posudzuje samostatne, u auta ktoré prestávaš používať na podnikanie musíš nahlásiť zánik daňovej povinnosti
redie
14.01.15,08:45
veronikasad --- a aky mas nazor na vysvetlenie na financnej sprave, ktore som prilozila ako odkaz?:

Oznamovacia povinnosť

Oznamovacia povinnosť vzniká daňovníkovi iba pri zániku daňovej povinnosti.

Daňovník je povinný zánik daňovej povinnosti oznámiť príslušnému správcovi dane do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti. Zánik daňovej povinnosti na dani z motorových vozidiel môže daňovník oznámiť elektronicky, písomne (odporúčaný vzor Oznámenie o zániku daňovej povinnosti je zverejnený na intranetovej stránke finančnej správy) alebo ústne (osobne) do zápisnice o ústnom pojednávaní u správcu dane.

Oznamovacia povinnosť sa NEVZŽAHUJE na daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, ktorý vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla (bez ohľadu na to, či v osvedčení o evidencii časť I. alebo v osvedčení o evidencii časť II. vozidla je ako držiteľ zapísaný zamestnanec alebo iná osoba).