Fitzgerald
12.01.15,22:33
Bol som na pracovnom pohovore a zamestnávateľ mi navrhol, aby som pre neho pracoval na živnosť namiesto klasickej zmluvy. Živnosť už mám spravenú dlhšie. Jedná sa o prácu v kancelárii, práca s internetovými obchodmi, tvorba reklamy, vystavovanie faktúr a komunikácia so zákazníkmi. Pracovný čas mám mať určený od 8:00 do 16:00. Je možné pracovať takto pre neho na živnosť? Mám za to, že je to závislá práca a teda nieje možné vykonávať ju ako živnostník. Prečo mi to potom zamestnávateľ navrhol? Mám pravdu, alebo sa v niečom mýlim? Ďakujem
avalik
12.01.15,21:37
Máš pravdu, je to závislá práca.

ZP

§ 1

(2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
Fitzgerald
12.01.15,21:50
Takže ak mu poviem, že chcem zmluvu a nie robiť na živnosť, tak nemá inú možnosť než ma zamestnať na zmluvu?
marjankaj
12.01.15,21:53
No ešte má aj možnosť, že ťa vôbec nemusí zamestnať.
Fitzgerald
12.01.15,22:08
To je mi jasné. Ale za predpokladu, že ma zamestnať chce.
avalik
12.01.15,22:15
no ked na zivnost, tak by si si musel prenajat jeho pc, stolicku a miestnost a do prace chodit podla seba, nie ako on povie, alebo robit z domu - a fakturovat mu sluzby, ktore budes prenho robit (ak na ne mas zivnost)
jslancik
13.01.15,06:31
nechceš - nemusíš. ale ani on nemusí - mať s tebou nič spoločné.