Zuzuqwert
13.01.15,02:42
Dobrý deň má môj bývalý právo vziať mi syna? Aké práva má voči malému? Môže požiadať O striedavú starostlivosť ak bývame od seba 65km?
ivka70
13.01.15,05:46
Byvaly je kto: exmanzel? expriatel?
Je otcom maleho v rodnom liste?
Komu bolo dieta zverene do vychovy? Kedy?
buchač
13.01.15,06:36
Tri jednoduché otázky na dva riadky.
No dalo by sa na tento problém napísať aj pár A4.

Ale v krátkosti sa dá odpovedať:

1. Právo v zmysle asi také, ak si matka neplní svoje zákonné povinnosti, tak ÁNO.
2. Práva majú obaja rodičia rovnaké.
3. Striedavá starostlivosť je na rozhodnutí súdu po náležitom zvážení všetkých skutočností a okolností žiadateľa.
Jeremy21
13.01.15,07:26
som otec ale dieta by som do striedavej starostlivosti nedovolil dat dieta nevie kde ma domov a pokial je take male je naviazane na matku ci sa to otcovi paci alebo nie. a ked ze ste tak daleko od seba pochybujem ze to sudca povoli. Otec ma pravo na svoje dieta ale aj on musi brat ohlad na dieta nie len na svoje ego. Da sa to vyriesit aj inak ako striedavou starostlivostou vsetko je na dohode rodicov a ak to nepojde po dobrotky tak cez sud ale taketo male deti malokedy davaju do striedavej starostlivosti
terezamaria
13.01.15,07:45
Až sú nejaké problémy, tak môže bývalý požiadať súd o striedavú starostlivosť. Ty sama vieš, či sa o malého vzorne staráš alebo sa vyskytli nejaké nedostatky vo výchove. Pokiaľ je všetko v poriadku, tak dieťa nechá súd v Tvojej starostlivosti.
ivka70
13.01.15,07:58
V podstate ak ste obaja rodicia a nemate ani jeden specifikovanu vylucnu starostlivost o syna, mate obaja rovnake prava a povinnosti.

Cize "zobrat ti dieta" znamena len to, ze jeho otec s nim nejaky cas bude a bude sa o neho starat on tak ako si sa o neho starala ty doteraz (predpokladam - kedze na podotazky si zatial neodpovedala)

Ziadny zakon v takomto pripade neporusi ani nepojde o unos dietata, lebo obaja rodicia mate na dieta rovnaky narok.
tvoj suhlas by potreboval v nie obvyklych situaciach - napr. keby so synom chcel odist do zahranicia.

Ze to pri malom dietati nie je idelne riesenie je fakt, ale vy ste rodicia a mali by ste sa vediet dohodnut tak, aby vase rozhodnutia a konania boli v prospech dietata.

Ak sa dohodnut neviete, musi to riesit na navrh jedneho z vas sud.
Ale do rozhodnutia sudu ste si obaja smerom k synovi rovni, obaja ste rodicom.

Mozes poziadat o predbezne opatrenie, co sa tyka syna, na jeho zverenie do tvojej vylucnej starostlivosti - na UPSVaR , oddelenie starostivosti o deti by to mali vediet pomoct s takym navrhom na predbezne opatrenie - to by znamenalo, ze otec si ho nemoze zobrat len tak, kedy sa mu zachce, ale musi sa riadit pravidlami z predbezneho opatrenia.

Takisto moze dat otec navrh na striedavu starostlivost, ci to sud schvali, zavisi od jeho posudenia. ty si pripravis protiargumenty, preco to nie je vhodne prave pre vasho syna.
lujza.j
13.01.15,08:49
Striedavka nie je o egu otca....
alaya1
13.01.15,09:36
so striedavou startostlivostzou osobne nesuhlasim.
Anika61
13.01.15,09:41
Ja by som ti povedala z vlastnych skusenosti,vela zien nedovoli dietatu stretavat sa s vlastnym otcom z akejsi pomsty voci partnerovi,chce ho trestat za nieco s cim to chuda dieta nema vlastne nic spolocne,dieta nemoze za to ze jeho rodicia nedokazu spolu zit!Neviem dovod preco ste sa rozviedli,ale pokial exmanzel netyral vase dieta ,nevidim dovod ak ma zaujm sa s nim stykat,aby si mu to ty neumoznila.Nikdy som otcovi mojich deti/a ver mi bol to frajerkar...atd/ani jeho rodicom/napriek tomu,ze ma neznasali/nebranila v styku s detmi.
lujza.j
13.01.15,09:44
No vsetko je o ludoch aj toto...isto nie na silu.....alebo naschval.....myslim,ze nie je vela chlapov co ziada a ak pekne sa narobia kym....sudca ich riadne da zabrat...
Anika61
13.01.15,10:00
Vacsinou je to dieta rukojemnikom'' dvoch ludi,ktori nedokazu spolu komunikovat ani zit
tom_i
13.01.15,10:22
o striedavú starostlivosť požiadať môže, ako rodičia máte obaja práva a povinnosti a súd schváli alebo neschváli striedavú starostlivosť a potom je na vás ako si schválite optimálne striedanie, ľahko sa to hovorí, ale mysli na to, že bývalí sa nerozišiel so synom, ale s tebou
lujza.j
13.01.15,10:28
Ja som decku ked bola vacsia povedala....ak k otcovi chodit nechces nemusiš...na silu...urcite nie......
Jeremy21
14.01.15,13:30
Vobec si ma nepochopila! Niektori chlapi to robia iba kvoli svojmu egu nie preto ze chcu byt s dietatom poznam 2 také pripady, chlap si vydobil striedavu a o dieta sa mu stara mama lebo on je vkuse v praci a kto tym trpi jedine dieta lebo mu chyba mama!
ivka70
14.01.15,14:36
Niektori chlapi to robia aj kvoli tomu, aby nemuseli platit vyzivne .....
lujza.j
14.01.15,15:33
striedavka neznamená,že výživné nebude....
Peggynka
14.01.15,16:41
Pokiaľ ste obaja zodpovední a chcete pre svoje dieťa to najlepšie,slušne sa dohodnete,že dieťa ostane u teba a on môže kedykoľvek zavolať a vziať si ho,keď bude mať na neho čas.Tam je rozhodujúce,ako sa zachováte voči sebe-prvý náznak prieku spôsobí,že prejdete na súdne spory a to určite nie je cesta pre pokojný vývoj dieťaťa.Tak sa poznajú dobrí rodičia,že nerobia z dieťaťa prostriedok na vybavovanie si účtov vzťahu,ktorý nevyšiel.Ak budeš mať rozumnú argumentáciu,určite uspeješ.
BXLmiami
14.01.15,19:10
Myslíš,že dieťa pri starej mame trpí?2,5 roka je malé dieťa,ale má právo na otca a jeho rodinu,aj ked zrovna striedavka to zatiaľ byť nemusí.
BXLmiami
14.01.15,19:12
Tvoj syn nie je Tvoj majetok,má poznať oboch rodičov a má právo na obidve rodiny.Oveľa jednoduchšie by bolo s otcom Tvojho syna nebojovať,ale rozumne sa dohodnúť.
Jeremy21
15.01.15,08:52
Ma pravo na otca a co ma to dieta z otca ked odchaza vacsinou ked dieta spi a pride ked dieta zase spi?! Tento chlap to robi len preto aby ublizil exmanzelke lebo ho opustila
BXLmiami
15.01.15,10:57
Alebo aby umožnil svojej matke rozmaznávať vnúča.