Mema
04.05.06,14:25
Prosím, môže mi niekto poradiť ako vyplniť tlačivo daňového priznania - typ A, celý rok 2005 pracoval v ČR, na Slovensku nemal žiaden príjem. Daňovú povinnosť voči SR nemá, daň platil v ČR. Základ dane treba prepočítať podľa kurzu v NBS, alebo nie? Uvádza so to ešte aj na riadkoch príjem v zahraničí?
helas
04.05.06,13:11
Mema, daj si do vyhľadávača "príjem z ČR a DP" je tam toho strašne veľa
aj s výpočtami
martinez
04.05.06,13:35
Tak po prve, treba zistit, kde ma danovnik trvaly pobyt. Ak na Slovensku, tak napriek tomu, ze sa stale nachadza v CR a nema prijmy zo SR, ma danovy domicil na Slovensku.

Ak je to tak, potom uvedie do DP typu A :
- celkove prijmy z CR do riadku 32 v CR, detto riadok 33
- nasledne postupujes podla znenia jednotlivych riadkov, do r.36 das nezdanitelnu sumu, vypocitas dan v riadku 44 (19%)
- do r.48 das prijem z CR, do r.49 dan zaplatenu v CR, v r.50 vypocitas percento uplatnenia podla pokynov, a vypocitas dan, do vysky ktorej si mozes uplatnit zapocitanie zaplatenej dane v CR (r.52).. ak je vyska DP z r.44 vacsia ako z r.52, musis doplatit dan do st.rozpoctu SR..

Podstatne vsak je, ze pokial ma danovnik danovy domicil v SR a uhrn prijmov presiahol za zd.obdobie 50% nezd.c.ZD z §11,1,a.. musi podat danove priznani v SR... moj nazor
mazella
08.05.06,18:39
Vie mi niekto poradiť?

Zamestnanec, ktorého manželka bola od augusta 2002 na MD a nasledne na RD žiadny iný zdanitelný príjem za roky 2002,2003,2004 nemala...teda manžel si mohol uplatniť nezdanitelnú časť na manželku.....samozrejme tak neurobil lebo nevedel, že take niečo existuje...
má ešte nejaku možnosť ako získať peniaze z DU , alebo je to už premlčané?????
KEJKA
08.05.06,18:43
môže podať dodatočné DP, pdľa mňa to premlčané nie je, a ak tak možno rok 2002, ale nemyslím.
evina
08.05.06,19:37
§39 zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov:

3/ Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.