guest227
13.01.15,13:57
Dobrý deň,

pracujem ako vodič z povolania a mám isté negatívne skúsenosti s istou pani doktorkou našej firmy,v ktorej pracujem.Prvotne problémy nastali hneď pri prvej vstupnej lekárskej prehliadke kde mala problém firemná očná lekárka s mojou tupozrakosťou oka + sa s tým jej posudkom stotožnila aj všeobecná lekárka,že údajne by som nemal mať ani vodičák!!!V minulosti som bol u viacerých lekárov (nebolo ich málo) a tí sa vyjadrili,že je to v poriadku a vodičák som dostal.Prišiel som teda na vyšetrenie a konzultáciu k týmto dámam a tie sú rezolútne proti tomu,aby som vôbec jazdil ako šofér z povolania.Obom som povedal,že čo sa týka očí mám zajednaný termín na očnej klinike na operáciu krátkozrakosti a aj tupozrakosti....Bolo mi povedané,že ak ten zákrok dopadne dobre a budem zotavený mám sa ukázať a ,,možno"mi ten posudok dajú...Dovtedy mám robiť ako závozník a vyvážať sa...Prešiel istý čas a vrátil som sa tam,znovu absolvoval perimeter,ktorý ukázal zlepšenie,ale pre ruskú paničku (očná lekárka) to bolo nepostačujúce...Skúsil som sa s ňou rozumne porozprávať (žiadny úplatok som neskúšal nemám to za potreby),ale nezabralo + som jej priniesol rukolapné dôkazy z očnej kliniky kde som absolvoval množstvo lekárskych vyšetrení pred aj po zákroku a tamojší lekár nevidel dôvod prečo by som nemohol jazdiť!Milá pani to nemienila akceptovať,že ona potrebuje spraviť vlastné vyšetrenia lebo ona verí len svojím postupom a prístrojom!!!Keď mi toto povedala tak som ju poslal do čerta a išiel do vedľajšej ambulancie k tej praktickej,ktorá dáva pečiatku a vysvetlil jej svoje argumenty + všetky testy,ktoré som absolvoval vo vlastnej réžii.Všetky ukázali,že som úplne zdravý a plne spôsobilý na prácu vodiča z povolania!!!Milá pani doktorka to nemienila akceptovať!!!Bez slova som sa zodvihol a treskol som jej z dverami...Krátko po sviatkoch som to skúsil opäť,ale len cez šéfa,že či mu nestačí len vyjadrenie od mojej praktickej lekárky,ktorá má moju lekársku dokumentáciu a vie v akej forme som...Ten spravil presne to čo som najmenej chcel a to,že ma objednal k starej známej ,,údernej dvojke"!!!Preto sa chcem spýtať či má vôbec právo firemný lekár neakceptovať moje nezávislé vyšetrenia,ktoré som mu riadne zdokumentoval a či má právo vôbec ignorovať vyjadrenie môjho praktického lekára a hrať sa tým na ,,Pána Boha" lebo oni sú najlepší?Prosím skúste mi niekto poradiť ako mám ísť na tie dve ,,herečky" lebo mám pocit,že som vyskúšal všetko...Ďakujem veľmi pekne
avalik
13.01.15,13:43
Si povinný absolvovať lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci u lekára, ktorého má zazmluvneného tvoj zamestnávateľ. On je povinný dodržiavať zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a zároveň zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Lekárske prehliadky sa vykonávajú na základe posúdenia rizík danej pracovnej pozície. To že tvoja lekárka vie v akej forme si, neznamená, že disponuje vyhodnoteniami rizík na tvojej pracovnej pozícii a preto podľa mňa nemôže vydať posudok vo vzťahu k práci.

Zamestnávateľ sa potrebuje uistiť, že tvoj zdravotný stav je taký aby bola zabezpečená ochrana zdravia nie len tvojho ale aby si koli svojmu zdravotnému stavu neurobil iné škody. Zároveň elimináciou rizikových prác pre teba sa predchádza možným chorobám z povolania.

Doplnenie:

Ešte raz som si prečítala tvoje zadanie a skúsim to zhrnúť:

Pred nástupom do zamestnania si absolvoval rôzne vyšetrenia so záverom, "že je to v poriadku", dostal si vodičák.

Pri vstupnej prehliadke k zamestnávateľovi očná lekárka ale aj všeobecná lekárka skonštatovali, že vlastne nespĺňaš podmienky dané osobitným zákonom (zákon o cestnej premávke).

Povedal si že ideš na zákrok a mal si sa dostaviť po zákroku na opätovné posúdenie stavu.

Tu mi chýba info, či si následne ten zákrok absolvoval alebo nie.

Po čase si išiel znovu pre posudok, doniesol si nejaké výsledky vyšetrení - neviem z ktorého obdobia.

Odmietol si vyšetrenie u očnej.
Prebehol si k všeobecnej, tá ti to tiež odmietla uznať len na základe donesených výsledkov.

Otázka je, prečo si sa nedal vysetrit u očnej určenej zamestnávateľom, keď si si istý, že máš zdravotnú spôsobilosť vykonávať prácu vodiča?
Anika61
13.01.15,13:55
Podla mna by firemny lekar mal akceptovat odborneho /v tvojom pripade ocneho/lekara....obvodneho-nemusi.
Peggynka
13.01.15,14:51
UDZS toto nerieši,VUC tiež nie,členstvo v SLK je nepovinné a oni v samej podstate majú v stanovách ochranu lekárov.Takže ti neostáva iné,ako napísať sťažnosť na postup lekárky na ministerstvo zdravotníctva a čakať.Môžeš priložiť kópie vyjadrení a ak to nebudú posudzovať oni,tak ti oznámia,komu to posunuli.Tu máš kontakt:
Ministerstvo zdravotníctva SR
Limbová 2
P.O. BOX 52
837 52 Bratislava 37
guest227
13.01.15,18:20
ďakujem,ale toto som už vedel od svojej obvodnej lekárky,ktorá takisto posudzuje zdravotnú spôsobilosť pre zamestnancov Ministerstva obrany a Ministerstva vnútra (pracuje v NsP Sv.Michala v Bratislave a to sa prosím pekne tiež doslova musí pacientom pozrieť až do zadku,aby im dala lekársky posudok) čiže vie ako sa v tom chodí a nevidí v tom žiadny problém,ak to vystaví aj ona a ja to odovzdám svojmu nadriadenému,ktorý by to podľa správnosti mal akceptovať ;-) rovnako mám v práci za kolegu bývalého príslušníka PZ na dôchodku,ktorý takisto nesúhlasí s postupmi tejto firmy aj po tom všetkom čo som im predložil ;-) vravel,že u nich to mali také náročné,že zakaždým išiel zdeptaný po tej prehliadke jak študent na prvej jazde v autoškole :-D ďakujem ti,ale za odpoveď :-)
guest227
13.01.15,18:21
Tiež som toho názoru ;-) ďakujem za odpoveď :-)
guest227
13.01.15,18:25
Presne toto som potreboval vedieť tie prvé riadky :-) uvidím zajtra ráno idem do práce a porozprávam sa s nadriadeným :-) keď tak pôjdem na tú prehliadku a tam sa rozhodnem či tú sťažnosť podám ;-) ďakujem veľmi si mi pomohla :-)
avalik
13.01.15,18:46
Doplnila som odpoveď ... také prehliadky som absolvovala každý rok počas činnej služby a teda viem osobne o čom píšeš ... po takej prehliadke nemáš problém absolvovať prehliadku vo vzťahu k práci - a už vôbec nie nebolestivé vyšetrenie očí