Rachell
13.01.15,17:51
Zamestnanec s nízkym príjmom nepožiada zamestnávateľa o uplatnenie odpočitateľnej položky zo ZP. Na konci roka v ročnom zúčtovaní mu bude automaticky vrátený preplatok, alebo oň bude musieť požiadať?

Ďakujem
Terezia13
13.01.15,17:36
ja som zamestnancom dala tlačivá - žiadosti o uplatnenie, informovala som ich, že majú na to nárok a ak niečo nebudú vedieť vyplniť, tak im to vyplním
Mila123
13.01.15,17:36
tak by to malo byť, že mu ZP vráti preplatok, ale ten bude znížený o 19% daň - zrážkovú, takáto daň sa nikdy nevracia späť....
ZP preplatok vráti i zamestnávateľovi (tiež bez žiadosti)
avalik
13.01.15,18:32
§ 23
(6) Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi v deň nástupu do zamestnania príslušnú zdravotnú poisťovňu (§ 6 ods. 5) a počas trvania zamestnania zmenu príslušnej zdravotnej poisťovne (§ 7 ods. 2) do ôsmich dní odo dňa každej zmeny príslušnej zdravotnej poisťovne; ak je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný uvedené skutočnosti oznámiť každému zamestnávateľovi. Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi aj údaje podľa § 11 ods. 7 písm. g), j), k), l) a r) a údaje, ktoré sú rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného podľa § 12, do ôsmich dní od vzniku alebo zmeny týchto údajov. Zamestnanec, ktorý má nárok na uplatnenie odpočítateľnej položky pri výpočte preddavkov na poistné podľa § 16 ods. 18, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť zamestnávateľovi do ôsmich dní odo dňa vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu a zmenu tejto skutočnosti do ôsmich dní odo dňa jej zmeny. Vzor písomného oznámenia zamestnanca zverejňuje ministerstvo zdravotníctva na svojom webovom sídle.
Rachell
13.01.15,18:55
Ďakujem,
Sú platení od obratu a ak by mali vyššiu mzdu a prekročia stanovenú sumu, tak môžu mať nedoplatky, preto som chcela vedieť ako to bude, keď si nepožiadajú - nechcem im povedať, že im bude niečo vrátené ak splnia podmienky aj keď si nepožiadajú o uplatnenie OP.
Rachell
13.01.15,18:59
No na tú daň som nemyslela. Máme zamestnankyňu ktorej doplácame do min. mzdy, ale má navrhnuté aj mesačné odmeny a mám obavy aby to neprekročila a nemala potom doplatky na poistnom
Rachell
13.01.15,19:01
ďakujem
Katy a R
13.01.15,19:03
prečo by mali mať nedoplatky, - veď sa odpočítateľná položka bude krátiť - ak viac zarobia! alebo sú tie rozdiely také velikánske?
a lepší vrabec v hrsti - ako holub na streche (a ešte zdanený)
Rachell
14.01.15,16:17
Ďakujem, ešte to zvážim