jorki
13.01.15,21:25
rozhodnutim upsvr mam narok na osobnu asistenciuod..1.5.2014,kedze pravoplatne rozhodnutie som po odvolani dostal az 24.11.2014,vtedy som zdokladoval zluvu a vykazy od maja s asistentom. urad mi preplatil osobneho asistenta len od oktobra . na moju vyzvu o doplatenieprisla pisomna odpoved nebolo mozne postupovat inak kde vlastne skoncili peniaze urcene mojmu oaod maja do septembra???ako mam dalej proti uradu postupovat ,za vsetky odpovede vopred dakujem .. som tu prvy raas a som prekvapeny vasou ochotou pomoct dakujem vam JORKI
avalik
13.01.15,20:34
pisu v tej odpovedi dovod (§) preco nebolo mozne postupovat inak?
Katy a R
13.01.15,20:39
chyba bude v termíne ... mal si spraviť zmluvu aj výkazy pred odvolaním
niečo k tvojim povinnostiam - cit: z §23

(9) Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je povinná predložiť výkaz o počte hodín vykonanej osobnej asistencie podľa vzoru uvedeného v prílohe č. 16 za každý kalendárny mesiac príslušnému úradu na vyúčtovanie, najneskôr do piateho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca; to neplatí, ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím nemôže v uvedenej lehote predložiť výkaz o počte hodín vykonanej osobnej asistencie zo závažných dôvodov. Príslušný orgán vyplatí peňažný príspevok na osobnú asistenciu najneskôr do 20 dní od predloženia výkazu.
môžeš namietať - že šlo o závažné dôvody - ale asi ťažko to uznajú..... pretože ak aj meškáš pár dní - aj to treba dobre odôvodniť.
jorki
13.01.15,21:38
ako mozem odovzdat vykazy skor a zmluvu kym nemam v rukach pravoplatne rozhodnutie o priznanych hodinach,najprv mi priznal urad len 4 hodiny na den po odvolani mi uznali8hodin dennne
jorki
13.01.15,21:39
avalik nie ,paragraf tam nefiguruje
alaya1
13.01.15,21:57
Ak mas zmluvu s asistentom az od 24.11. kedy si dokladoval zmluvu s asistentom, tak ti spravne tu asistenciu preplatili, lebo aj ked si mal schvaleneho asistenta od 1.5.2014,asistenciu nikto nevykonavaval, takze ani nebolo komu zaplatit, tieto peniaze su odmena pre asistenta, nie pre prijimatela asistencie.

doplnenie - prvym dnom vyplacania odmeny pre OA je den uzatvorenia zmluvy s asistentom, nie den schvalenia kompenzacie na OA.
Katy a R
13.01.15,21:58
a na aké rozhodnutie si sa vlastne odvolával? ... nuž, nenarobíš s tým už nič .. mal si si čo najviac hodín vykázať za október, november a december - december si už odovzdal?
- hodiny sa nedajú preniesť do nasledujúceho roka!
alaya1
13.01.15,22:00
je urcene kolko maximalne moze vykazat hodin za den, nemozu sa priznane hodiny za rok vykazovat nad tento limit.
Katy a R
13.01.15,22:02
aly - veď on limit neprekročí, keďže za 5 mesiacov vlastne nič nevyčerpal .. a keď by o to šlo - kľudne môže napísať hodiny aj nad ročný limit - len by so to potom platil z vlastného vrecka:)
alaya1
13.01.15,22:04
On nemal co cerpat 5 mesiacov, asistencia sa nepocita od datumu priznania, ale od datumu predlozenia zmluvy a zacatia asistencie. Niekto ma priznanu asistenciu a nie je poskytovana napr. aj rok preto, ze nemoze najst asistenta. je to vlastne placa pre asistenta a ked nema asistenta, peniaze jemu nepatria.Pre zaciatokasistencie je dolezity datum na zmluve, nie na rozhodnuiti.
A preco by vykazoval hodiny nad ramec, ked aj tak budu nepreplatene.
Katy a R
13.01.15,22:06
ročne mu stanovili nejaký počet hodín ... a píše, že od mája (rozhodnutie som nevidela - ale predpokladám, že aj rozsah hodín má za toto obdobie. V každom prípade má presne uvedené, že koľko hodín má do konca roka!:))
alaya1
13.01.15,22:09
Kyty, necjhces ma pochopit? Asistenta ma od 24.11.2014- kedy predlozil zmluvu, predpokladam, ze s tymto datumom,tak az od tohto datumu moze cerpat asistenciu, je jedno, ze bola schvalena 1.5.2014 a v kazdom rozhodnuti je napisane, kolko hodin asistencie moze cerpat najviac za kazdy den. tak, nemoze si pripocitat peniaze za obdobie od 1.5 ked mal schvaleneho asistenta, ale nikto asistenciu nerobil.
alaya1
13.01.15,22:10
dopln datum na zmluve s asistentom a UPSVAR ma 60 dni na to, aby vadal rozhodnutie, ak ti 1.5. schvalili asistenciu, z akeho dovodu si sa odvolaval- dopln aj toto.
Katy a R
13.01.15,22:12
v zadaní píše, že od mája! citujem .. "zluvu a vykazy od maja s asistentom."
alaya1
13.01.15,22:16
od maja ma schvalene, ale zmluvu odovzdal az 24.11.- preto je dolezite to, aky datum ma na zmluve s asistentom, nakolko den zacatia asistencie je dnom prveho vyplacania odmeny, a ake odvolanie pisal, ked mal schvaleneho asistenta. Otazka je najasna.
Katy a R
13.01.15,22:20
nuž ja v zadaní vidím niečo iné ...... on si to síce uplatnil v novembri - ale spätne od mája - samozrejme, že mu to neuznajú - ale to už som písala na začiatku! A vôbec nie je pravda, že v rozhodnutí je presne, koľko musí byť každý deň hodín. jedine nesmie prekročiť 10 hod denne - a dokonca aj tam môže byť inak (výnimka) .. každý mesiac môže mať iný rozsah hodín vyčerpaný.
alaya1
13.01.15,22:23
Nebudem sa s tebou skriepit, moja kamaratka to ma roky a ma to tak, ako som to popisala. Rozhodujuci je datum zacatia asistencie na zmluve, nie datum odkedy je priznana na rozhodnuti. Datum zacatia asistencie v otazke chyba.
Katy a R
13.01.15,22:29
aly - veď aj čítaj, čo píšem (aj zadávateľ uvidol začatie asistencie). a tvoja kamarátka má vysoký rozsah asistencie - takže tam je možno to maximum.. ... ale aj tak je v konečnom dôsledku dôležitý ročný rozsah - ak by mala v jednom mesiaci menej hodín, môže dať o niečo viac v nasledujúcom (ak dodrží maximum).
A hocikto môže platiť asistenta z vlastného vrecka - a ak mu to chce dať oficiálne - tak to aj oficiálne vykáže - riadne, s dokladom. Napr aj t tie ŤZP osoby, ktoré prekročia hranicu príjmu si platia asistenta z vlastných peňazí.
jorki
13.01.15,22:50
nie asistenta mam od 1.5.2014ale vykazy som aj so smluvou dodal az po pravoplatnomdoruceni24.11.2014
jorki
13.01.15,22:54
dievcata som po uraze kvadroš dochodok236e,takze z vlastneho vrecka????,hmmm chi
jorki
13.01.15,22:56
ale ano asistenciu mi asistent konal bol bez penazi odo mna OD ZACIATKU 1.5.2014
vlasta123
13.01.15,22:56
asistent je osoba
právoplatné rozhodnutie 24..11.2014 je o tom že ti bude poskytnutý tzv ,,kompenzačný príspevok,,
to sú peniaze,ale tie dostaneš až vtedy keď odvzdáš výkaz,ale peniaze patria asistentovi-je to jeho odmena že vykonáva osobnú asistenciu pre teba

pochopil?
jorki
13.01.15,22:58
avalikdatum na zmluve mam od 1.5.2014
jorki
13.01.15,23:04
vlasti ved to je jasne za mesiac ,oktober a november som vyplatil.nonechcu doplatit sumu za pet mesiacov , dozadu od toho 1.5dodo septembra
vlasta123
13.01.15,23:21
rozhodnutim upsvr mam narok na osobnu asistenciuod..1.5.2014

kedze pravoplatne rozhodnutie som po odvolani dostal az 24.11.2014,

kto vlastne a prečo sa odvolával?
alaya1
14.01.15,07:35
presne to som napisala aj ja, ak je rozhodnutie pravoplatne od 24.11.- odvtedy ma narok na odmenu pre asistenta a tiez som sa pytala na to odvolanie, lebo ak napadol povodne rozhodnztie a odvolala sa, urcite je platne az dalsie rozhodnutie, ktore bud potvrdi, alebo upravi povodne.

Inak pise, ze ma nizky dochodok, ale odmena je pre asistenta, nie pre poberatela asistencie, je to aj kontrolovane UP, ci je aisstencia vykonavana a nie je len fiktivne vykazovana, aspon v nasom meste je to tak.
Katy a R
14.01.15,11:33
jorki - nedoplatia ti spätne od mája - zákon som ti citovala ... jediné, čo by simohol je presunúť aspoň pár hodín na december (ak si ešte neodovzdal) - ale to by som musela vidieť, že aký máš vlastne rozsah OA.... jednoducho tie hodiny "prepadnú" a nejaké rozhodnutie si musel mať skôr, keď si sa odvolával ?? či ako?