Míšatko
13.01.15,23:00
Moja známa prosí o radu: Milá porada, vedel by mi niekto poradiť s týmto problémom? V obchodnom centre Max Nitra som zakúpila svojej dcére čižmy v hodnote 46 Eur. Keďže bolo teplé počasie, prvýkrát som ich obula po troch týždňoch . Po treťom dni sa dcéra sťažovala, že jej odpadol výmenný podpätok. Čo nebola až taká veľká chyba, podpätok sa dal očistiť a vložiť späť. A čižmy boli opäť funkčné. No pri podrobnejšom prezeraní čižiem som si všimla, že sú oškreté a olupuje sa z nich na niektorých miestach aj koža. Preto sme ich reklamovali v predajni ALTERO- Max Nitra, kde boli zakúpené. Po mesiaci som sa zastavila v predajni , že či mi ešte neprišlo vyrozumenie ohľadom reklamácie. Predavačka povedala, že list mi poslali na adresu domov. Vrátila mi čižmy zo slovami, že reklamáciu neuznali. Na otázku že prečo, veď čižmy boli prakticky nosené len tri dni, mi povedala, že nech si nájdeme súdneho znalca, ktorý ak vyvráti posudok , ktorý im vystavil ich znalec, dajú nám späť peniaze za čižmy a vyplatia nám aj peniaze za znalecký posudok. Na facebookovej stránke som našla pani, ktorá má skúsenosti s touto firmou ALTERO a napísala mi, že ani po znaleckom posudku, ktorý bol v jej prospech, jej nič nevyplatili, ale musela sa súdiť s touto firmou. V liste, ktorý mi zaslala táto firma je napísané: reklamovali ste zodratý vrchný materiál zvnútra, okolo zipsu a vypadnutý podpätok. STANOVISKO: Vrchový materiál reklamovanej obuvi je syntetický s krycou vrstvou, ktorý je citlivejší na oder a mechanické poškodenie. No podrobným vizuálnym preskúmaním poškodeného miesta sa zistilo, že sa jedná o vonkajšie mechanické poškodenie spôsobené oderom obuvi pri chôdzi.
ZÁVER: Keďže reklamovanie poškodenej krycej vrstvy syntetického materiálu spôsobilo mechanické poškodenie- odretím, ku ktorému došlo pri používaní obuvi, nejedná sa o výrobnú chybu. Mechanické poškodenie nie je závislé na dĺžke používania obuvi. Každému je jasné, že sa nemôže aj z citlivého materiálu trojdňovým nosením olupovať koža, respektíve vrchný materiál vyzerajúci ako koža. Lenže čo mám robiť, obrátiť sa naozaj na znalca a prípadne aj na súd? Neexistuje iná možnosť, ako si uplatniť reklamáciu? Prosím o radu.
Peggynka
14.01.15,06:35
Zo stránky:http://www.pravaspotrebitela.sk/?page=brochures&itemid=9
ČO ROBIŤ, AK PREDAJCA REKLAMÁCIU ZAMIETNE
Ak ste presvedčený, že reklamácia je oprávnená, pokúste sa s predajcom dohodnúť. Ak to nebude možné, upozornite ho, že ste pripravený sa brániť.
V prípade, že nebude reklamácia opäť uznaná, môžete si nechať zhotoviť znalecký posudok.
Ak bude posudok vypovedať vo váš prospech, uplatnite reklamáciu opäť u predajcu. Ten však ani v tejto situácii nemusí reklamáciu uznať
Môžete sa brániť súdnou cestou – so znaleckým posudkom máte veľkú šancu na úspech. Naopak predajca riskuje, že namiesto ceny za výrobok, resp. za jeho opravu, bude musieť platiť niekoľkonásobne viac.

Možným zadosťučinením by mohlo byť pre ňu podnet na SOI,pokiaľ v oznámení nebolo uvedené,že kde si môže dať vyhotoviť znalecký posudok (je to povinnosť predávajúceho v zmysle Zákona 250/2007 Z.z. §18 )http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-250
a tiež,či dodržal lehotu vybavenia reklamácie.Ja by som na to išla takticky-pokiaľ toto nedodržal,zaslala by som doporučený list predajcovi s tým,že sa budem brániť (za porušenie tejto povinnosti dáva SOI pokuty od 200,-€) SOI jej síce nevybaví vrátenie peňazí,ale tento spôsob niekedy zaberie.Treba sa poučiť a zvážiť nákup u týchto pofiderných firiem,ktoré predávajú obuv vyrábanú v Číne (tzv.jednorázovky) a ktorých cena nezodpovedá kvalite.
sosak
14.01.15,07:55
Predajca splnil všetky povinnosti, ktoré mu ukladá zákon 250/2007Z.z par.18 ods.6. Na základe odborného posúdenia znalca bola reklamácia zamietnutá z dôvodu mechanického poškodenia oderom obuvi pri chôdzi. Predsa ste nekupovali obuv zo škrabancami, to by ste si v predajni všimli. Predajca nemôže ručiť za poškodenie, ktoré ste si sami spôsobili a nejde ani o výrobnú vadu výrobku.
sosak
14.01.15,07:59
§18ods.7 pojednáva o reklamácii po 12 mesiacoch od zakúpenia, čo nie je tento prípad.
Peggynka
14.01.15,08:13
Pardon,ods.6-však nech si to pozrie celé...
jslancik
14.01.15,08:26
som náchylný prikloniť sa k tvojmu názoru. Nemôže si niekto kúpiť shitné koženkové čižmy a čakať, že sa pri chodení na kontaktných miestach neoderú. Ja pôjdem reklamovať pracovné rukavice, že sa mi odliepa plast z nich :)
Mackovka
14.01.15,09:43
To, čo som zažila v jednej predajni obuvi neodporúčam, ale bolo to veľmi účinné. Zákazníčka reklamovala opotrebenie čižiem, ktoré nosila dlhšie. Nechceli jej reklamáciu uznať. V predajni narobila taký krik a cirkus, že predávajú nepodarky a dá ich ešte aj do novín, že dosť plná predajňa sa podstatne vyprázdnila. Predavačka jej reklamáciu uznala, len aby bola ticho.
lujza.j
14.01.15,10:00
Kozenkove cizmy poskodis aj nechtom....:Dza 46 e...kozenkove ....ludia si nevazia vobec svoje peniaze....
Peggynka
14.01.15,11:03
Veď v tom uvažovaní je základný problém.Všetko má svoju cenu,len ju treba poznať a mať prehľad.
jslancik
14.01.15,11:47
ale asi to závisí aj od nosenia. moja žena napr. mala obyčajné čižmy za 30€ a vydržali jej pekných pár rokov. žiadne ošúchanie. asi pri chôdzi nešúcha nohami o seba :)