nika.sum
14.01.15,08:00
V decembri klient na autokredit kupil auto. zmluva o autokredite s datumom decembri, prva splatka v decembri, ale auto prepisal na policii az v januari, hoci povodny majitel ho v decembri odhlasil. Moj klient ho od decembra aj pouzival. Moja otazka, beriem to ze bol zaznam na policii az v januari do uvahy alebo je pre mna dolezity datum prepisu, cize december (odpisy, DzMV a zaradenie do pouzivania) ?
Tweety
14.01.15,08:24
Prvá možnosť je správna, veď ho v tom mesiaci už aj používal.
marjankaj
14.01.15,08:33
Pôvodný majiteľ poskytuje leasing????
karakul
14.01.15,08:48
... toto nie je iba z "odpovede" z DRSR, ale z oficiálneho Pokynu DRSR:

"Príklad
Daňovník, fyzická osoba, vykonávajúci podnikateľskú činnosť a dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov si kúpi osobné motorové vozidlo 25.12.2008. Toto motorové vozidlo si kúpi ako občan, fyzická osoba, tzn., že doklady nie sú vystavené na fyzickú osobu podnikateľa (s jeho obchodným menom, IČO, DIČ). Keďže predajca dodáva technický preukaz až po zaslaní od výrobcu vozidla, čo býva aj desať dní, daňovník dostane na automobil tzv. „prenosnú značku“, s ktorou je oprávnený používať vozidlo na cestných komunikáciách. Dňa 26.12.2008 sa však rozhodne, že bude využívať auto na podnikanie a o obstaraní auta začne účtovať (zavedie ho na kartu dlhodobého majetku atď.). Je možné uplatniť si daňový odpis už v roku 2008?


V súlade s ustanovením § 10 ods. 2 postupov účtovania v sústave JÚ, podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že majetok daňovník môže zaradiť do užívania až po splnení všetkých technických funkcií podľa osobitných predpisov, ktorým je aj pridelenie evidenčného čísla na vozidlo používané na cestných komunikáciách v súlade s ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.z., o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Po zaradení do užívania tohto majetku v súlade s ustanoveniami postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva je možné takýto majetok začať aj daňovo odpisovať zo vstupnej ceny určenej podľa § 25 zákona o dani z príjmov v súlade s ustanoveniami § 22 až 29 zákona o dani z príjmov.
Ak teda daňovník nebude mať zabezpečené k 31.12.2008 všetky technické funkcie a to aj pridelené evidenčné číslo na motorové vozidlo, nemôže si toto zaradiť do majetku a nemôže si uplatniť účtovné ani daňové odpisy k 31.12.2008."

... môžeš dúfať, že prípadná daňová kontrola sa nebude riadiť týmto pokynom, výkladov je totiž viacej a rôznia sa.
nika.sum
14.01.15,14:49
klientka tvrdi, ze ma leasing, ja cakam teraz na zmluvu, skor si myslim, ze pojde o autokredit....lebo mam fakturu od povodneho majitela a potom platili prvu splatku (zatial ju vidim len ucte).

Takze ma autokredit
nika.sum
14.01.15,14:52
len toto auto ma druheho majitela, tzn ze SPZ ma pridelenu....tu mi tak asi ani nejde o tie odpisy, ak to bude na autokredit (snad mi dnes pride zmluva), tak aj keby som neuplatnila danove odpisy, len teraz ako s danou z MV, ved ho pouzival, to by som asi zaplatila....