kvjetecko
14.01.15,08:44
Ahojte, od rozvodu v septembri 2014 máme s exmanželom dohodnutú stried. starostlivosť o 5 ročnú dcéru, kde je striedanie po 1 týždni (týždeň u mňa a týždeň u neho). Takto to fungovalo aj pred rozvodom cca od apríla 2014.
Chcela by som to zmeniť, ale neviem či je to ešte forma striedavej starostlivosti, keď by som navrhla, aby bola dcéra2 týždne u mňa a 1 týždeň u neho, alebo je to už dieťa v mojej starostlivosti a je upravený styk otca s dieťaťom na čas každý tretí týždeň. Nemáte niekto skúsenosť ako je to v praxi? ďakujem.
ivka70
14.01.15,07:48
Ak mate schvalenu striedavu starostlivost 1:1, tazko bude otec dietata suhlasit a rovnako asi aj sud s tym, ze by sa to zmenilo na pomer 2:1.
To by si musela velmi dobre zdovodnit.
Ako chces zdovodnit tvoju poziadavku?
alaya1
14.01.15,07:48
Je to na dohode rodicov, ci rozhodnuti sudu, ako upravi terminy.
kvjetecko
14.01.15,08:24
Hlavný dôvod je že dieťa je nemá poriadny domov. Chodí vlastne k obom rodičom len "na návštevu". Keby som vedela že ako to bude , nebola by som so striedavou súhlasila.
ďalej - on je živnostník v oblasti IT, a funguje tak, že keď mu zavolajú , tak musí ísť do práce (bez rozdielu času, 24 h denne). Nemá aupair - rieši to tak že zavolá mne ( ja s tým problém nemám, len som stále ako na špagátiku). Zanedbáva jej základné hygienické návyky, o strave radšej ani nehovorím. Áno, má ju rád, chce s ňou byť, hrať sa s ňou , ale výchova nikde, nevodí ju do škôlky (tým chcem povedať, keď je zdravá, jasné, že keď je chorá tak tam nejde) a nechá ju u exsvokrovcov 60 km daleko.. Dcéra je predškoláčka, vynecháva škôlku lebo jemu sa nechce ísť naspať od exsvokrovcov resp. má aj tam nejakú robotu.... Pôjde od septembra do školy a obávam sa , že čas aby sa venoval sa dcére pri príprave do školy nebude mať...
ivka70
14.01.15,10:52
To mas pravdu a podla mna ani do skoly, najma prvak, nemoze takto chodit.

Mali by ste sa s jej otcom najskor dohodnut na zmene, dat tu dohodu na palpier a dat si ju sudom len potvrdit.
kvjetecko
14.01.15,11:28
to bude problem dohodnut sa, on s tym zrejme nebude len tak suhlasit.... neprizna si ze ma problem a preto to budem musiet dokazovat na sude.
AdrianaA
14.01.15,11:47
Skús sa dohodnúť s otcom dieťaťa. Striedavá starostlivosť je podľa mňa blbosť. Ten kto to vymyslel by si to mal najprv vyskúšať na sebe týždeň žiť na jednom mieste, zbaliť sa a týždeň na druhom mieste, zbaliť sa a znova od začiatku. Dieťa ma právo na oboch rodičov, ale pri striedavej starostlivosti je to podľa mňa o práve rodičov na dieťa. Aby nebol nikto ukrivdený, tak sa vymyslela striedavá starostlivosť a práva rodičov sa nadradili nad práva dieťaťa. Dieťa potrebuje bezpečný domov na jednom mieste a nie na dvoch súčasne. V záujme dieťaťa by sa rodičia mali dohodnúť na takom riešení, aby bolo dieťa spokojné a šťastné .
AdrianaA
14.01.15,11:50
ešte k tomu, že on si neprizná, že má problém. Nehovor o tom, že on má problém. Hovor o tom, čo je lepšie pre dieťa. A prečo to tak chceš ? No, sama si uviedla, že ide o školu. Na tomto argumente to celé postav. Keď sa dohodnete, tak nemusíš nič dokazovať.
právnik-probono
14.01.15,13:37
Dobrý deň,

po prečítaní si aj doplňujúcich komentárov zadávateľky zastávam právny názor striedavú osobnú starostlivosť upraviť na mesačný interval, s tým, že styk rodiča, ktorý momentálne osobnú starostlivosť nevykonáva, ponechať bez úpravy, tj. tzv. "neobmedzený".

V tomto duchu je možné uzatvoriť aj rodičovskú dohodu, ktorú je potrebné autorizovať (schváliť) súdom.

Stotožňujem sa s Vašim názorom, že týždenná frekvencia striedania môže u dieťaťa evokovať dojem návštevy u rodiča, ktorý v tom čase vykonáva osobnú starostlivosť, pretože za tak krátke obdobie sa u toho ktorého rodiča nedokáže dieťa riadne adaptovať a už migruje k druhému rodičovi. Absentuje tu teda priestor na vytvorenie harmonického prostredia, ktoré je potrebné nielen na riadny fyzický vývoj dieťaťa, ale aj psychický a duševný.

Pokiaľ viete Vaše tvrdenia o zanedbávaní dieťaťa otcom v čase jeho výkonu osobnej starostlivosti aj preukázať, bolo by to dôvodom na zrušenie striedavej osobnej starostlivosti, avšak v prípade iniciovania takéhoto konania by Ste sa určite dostali do nepriazne otca dieťaťa a následná racionálna dohoda s ním na styku by bola zložitá (určite je dieťa citovo naviazané aj na otca). Preto ak situácia nie je príliš kritická, výkon striedavej osobnej starostlivosti ponechajte, upravte iba periodicitu striedania sa a otcovi dieťaťa Vami deklarované nedostatky vytknite. Následne riadne monitorujte či dochádza ku zmenám k lepšiemu.

Skutočnosť, že si dieťa počas výkonu osobnej starostlivosti otca prevezmete dobrovoľne na určitý čas sa považuje za styk s dieťaťom.
kvjetecko
14.01.15,17:12
Dakujem za rady. V nepriazni otca som uz aj tak, pretoze som sa s nim rozviedla... :-D
Co sa tyka mesacnych intervalov, neviem si predstavit ako by on riesil cely mesiac svoju pracu... A navyse by dcera bola zrejme cely mesiac neokupana a stravovala by sa vo foodcourtoch v obch,. centrach.
kvjetecko
14.01.15,17:16
A aby som doplnila, kedze som sa rozviedla ja s nim, do smrti mi to nezabudne a bude mi robit napriek.