zuzu7
14.01.15,09:24
Dobrý deň, poprosím Vás o radu, aký stupeň náročnosti by mala mať vedúca predajne, stále som mala 3 ale podpísala som novú zmluvu na ktorej som si nevšimla že stupeň náročnosti sa zmenil na 2, môže si majiteľ meniť stupeň tak ako mu vyhovuje?
vlasta123
14.01.15,11:02
Nová zmluva je podpísana samozrejme s platnosťou od 1.1.2015

Keby Tvoja mzda bola dohdnutá tak že by bola podstatne vyššia ako sú minimilne mzdové nároky v roku 2015,nemal by dôvod na zmenu sptupňa náročnosti smerom dolu.

Majiteľ to nerobil len tak,on mal na to svoj dôvod.Z Tvojej otázky mi vyplýva že tvoja mzda bola odvodená pred podpisom tejto novej zmluvy z minimálnej mzdy násobenej koeficientom náročnosti práce.

Takže v prípade takéhoto výpočtu tvojej mzdy v roku 2014 bola tvoja mzda :
pri 40 hodinovom ustanovenom pracovnom čase:
odmeňovaná mesačnou mzdou: 492,80€, hodinovou mzdou::2,83 €

rok 2015 prepočítané na tretí stupeň náročnosti:
pri mesačnej mzde :532 €, hodinovou mzdou: 3,06 €

druhý stupeň náročnosti
pri mesačnej mzde: 456,00€, hodinovou mzdou :2,62 €

Takže si sama prepočítaj,a dopracuješ sa k výsledku že za tú istu prácu teraz pracuješ za nižšiu mzdu ako si mala v roku 2014.

Ak je to tak ako píšem,nerobil to len tak a je smutné že znížením stupňa náročnosti Ťa zrovnoprávnil ,lepšie povedané Tvoju prácu,ktorú pre neho vykonávaš s upratovačkou,ktorej patrí druhý stupeň náročnosti,teda v ,,normálnych,, firmách,
V ,,nenormálych ,,firmách upatovačka má prvý stupeň náročnosti,lebo aj tak vlastne znížuje zisk majiteľa,ale musí ju tam mať však nechce sedieť v ,,bordeli,,.

Ešte záleží či zmluva na rok 2014 bola na dobu určitú,a tak isto aj či zmluva narok 2015 je celkom nová aj so skúšobnou dobou?

Takže je len na Tebe ako to budeš riešiť.

Po doplnení informácii týkajúcich ,ktoré sú v zmluvách ako za rok 2014 a rok 2015 budem vedieť odpovedať :ako môžeš tento problém vysvetliť.

S pozdravom Vlasta
zuzu7
14.01.15,13:12
v tejto firme robím už cca 17rokov, pred 2r. majiteľ menil názov firmy, tak som dostala novú prac.zmluvu-vedúca predajne- na dobu určitú na rok+ skúšobná doba 3mes.( moja chyba že som to vôbec podpísala), nasledovalo predĺženie na rok do 31.12.14, teraz som čakala zmenu- doba určitá, len omyl- zase zmena názvu firmy, takže nová PZ na dobu určitú + skúšobná doba 3mes., základ.mzdu mám 420e + odmeny z tržby ( no tie môžem a nemusím dostať), to som mala aj predtým, len som spadla o triedu nižšie
vlasta123
14.01.15,14:01
zuzu7 je ti asi jasné,že zamestnávateľ má navrch,jemu nestačí zisk z tvojej práce ako vedúcej predajne,dúfam že nemusím vysvetľovať ďalej,ale on chce ešte aj z tejto svojej práce -teda z tvojej mzdy zisk,nakoľko si ,,spadla o triedu nižšie,,

Tým že zmenil názov firmy,tzn.nová pracovná zmluva a samozrejme skúšobná doba,čo z nej vyplýva je ti jasné

Takže keby si na majiteľovi niečo chcela,napríklad nech ťa zasa zaradí ,kam samozrejme ako vedúca predajne patríš do stupňa tri tak ti povie dávam do úvodzoviek ??ste v skúšobnej dobe,takže dovidenia a nemusí ti ani hovoriť dôvod prečo s tebou ukončuje pracovný pomer,,

prepáč ,že som to takto napísala ,ale žiaľ realita je taká
ale nehádž všetkých podnikateľov do jedného vreca,sú taky ,ktorých nezaujíma nazaujíma nejaká minimálna mzda a nejaký koeficient náročnosti práce,nakoľko tí si vážia svojích zamestnancou a dohodnutá mzda je samozrejme o dosť vyžšia ako by im to keby to brali tabuľkovo prisúchala a ich čistá mzda je vyžšia ako sú minimálne mzdové nároky-tie sa samozrejme uvádzajú v hrubej mzde