19marek19
14.01.15,10:49
Ahoj,

v oktobri 2014 som zrusil zivotnu poistku, nakolko som mal dve. Peniaze mi poslali na ucet, cca 1500e. Mam nejaku zakonnu povinnost s tychto penazi platit najaku dan alebo nieco ine niekomu inemu? Ak ano komu a kedy? Tak isto planujem v marci 2015 zrusit DDS, jedna sa cca o 800e ktore by som si chcel dat vyplatit. Moja otazka je taka ista ako predtym, ci sa nieco niekomu plati a ak ano komu a co... dakujem
misoft
14.01.15,09:57
Možno ma opravia:
DDS - Doplnkové dôchodkové sporenie (prakticky ďalší dôchodok) - nie.
ŽP - je to vyplatené po odpočte dane. Pretože je to kapitálové sporenie - odvody dane sa z toho vykonávajú. Poisťovne preto vypočítajú daň z toho a odvedú za teba. Ty dostaneš konečnú sumu, ošetrenú o tú daň.
19marek19
14.01.15,11:33
Ok, takze to tymto padom nemusim vobec riesit? Je to tak, vie to niekto potvrdit?
misoft
14.01.15,11:56
Ohľadom DDS len predpokladám. Ohľadom ŽP - reál. Vyplatená suma bola po odpočte dane.
Chobot
14.01.15,13:05
V prípade živ. poistenia - ty si zrušil poistku a dostal si vyplatenú odkupnú hodnotu. Aj keby ti z výplaty poistenia vznikla nejaká daňová povinnosť, tak by to bola poisťovňa povinná vykonať zrážkovú daň. Predpokladám ale, že vyplatená suma bola nižšia, ako doteraz zaplatené poistné, preto ti z vyplatenia poistky nevznikla žiadna daňová povinnosť.

DDS ti neviem s určitosťou potvrdiť, ale myslím, že ani tam nevzniká žiadna daňová povinnosť.