michalmrnco
14.01.15,12:45
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je možné po schválení statikom prebúrať sa cez podlahu do pivnice,ktorý je prerobená na obytný priestor. Jednoducho povedané spraviť dieru a spustiť schodisko do ďalšej "izby". Bytovka je tehlová a obytný priestor patrí pod byt. Má niekto s týmto skúsenosti?
Chobot
14.01.15,13:12
Všetko sa dá, pokiaľ máš povolenia a peniaze. Schválenie statika nebude stačiť, podľa mňa to bude minimálne na ohlásenie, ake nie na stavebné povolenie. Zájdi na stavebný úrad, kde ti potvrdia, či na to treba stavebné povolenie.

A to je bytový dom? Ak áno, potrebuješ na to aj súhlas väčšiny vlastníkov. Tie steny, stropy a podlahy sú aj ich, nemôžeš spoločný majetok len tak vybúrať.

Len trochu nerozumiem zadaniu. To pivnicu si niekto prerobil na byt? A mal na to stavebné povolenie? Bolo to po prestavbe zapísané ako bytový priestor? Komu patrí ten byt? Čo sa stalo s pivnicami? Ten majiteľ bytu si ich od ostatných odkúpil? SAmotná prerábka pivnice (spoločných priestorov) na bytový priestor je dosť komplikovaný proces, nezdá sa mi, že by to bolo realizované legálnym spôsobom.

A čo to znamená, že patrí pod byt?
branislavp
14.01.15,13:45
Ja tomu rozumiem tak, že vytvorený novy bytový priestor- z pivnice by mal byť súčasťou bytu, ktorý sa nachádza nad tou prerobenou pivnicou. Aby sa urobil komfort je potrebné urobiť stavebnú zmenu, t.j. prebúrať v byte do podlahy otvor, vybudovať schodište, ktoré by viedli do tej novej obytnej časti v suteréne. Alebo je to inak?
branislavp
14.01.15,14:04
Urob, čo radí Chobot.
Chobot
14.01.15,14:18
TO som pochopil aj ja. Ale je to veľmi nejasné - kto prerobil tie pivnice na byt? Bolo to legálne? Ak to bolo legálne, prečo hneď neurobili aj tie schody? Prečo sa riešia teraz?

Predstavím si situáciu, že by niekto vlastnil 2 byty nad sebou a chcel by z nich urobiť mezonetový byt. Nemyslím, že by mohol len tak, bez povolení urobiť dieru do podlahy a vybudovať schodište.
Oliwa
14.01.15,15:09
Nestačí len súhlas statika, ale okrem stavebného úradu najmä súhlas ostatných spoluvlastníkov bytov, ako už bolo spomenuté. Ak tá pivnica je/bude obývateľná, bude predsa aj nejako vykurovaná, či? Má každý byt samostatné kúrenie alebo sú rozvody spoločné? Aký typ vykurovania? Plyn? Je na to projekt? A čo elektrina /voda tam asi nebude.../? Čo na to revízny technik, ako je zabezpečená bezpečnosť bytov? Žeby všetko načierno? A susedia spávajú kľudne? A spokojní budú aj pri ročnom zúčtovaní energií, alebo sú tieto priestory vyňaté zo spoločných priestorov? Ako sa platí daň - ako za bytové, alebo nebytové priestory? Čo ak raz príde k predaju bytu - ako je/bude zapísaných tých pár metrov na LV v katastri?
branislavp
14.01.15,15:12
Z príspevku usudzujem, že už z pivnice je prerobený bytový priestor vlastníkom bytu nad tou kedysi pivnicou. Len teraz treba urobiť vchod z bytu do suterénu-obyt.priestoru(pivnice) Svojvoľne robiť takto čiastkové stavebné zásahy v bytovke je veľmi nebezpečné a veľmi riskantné pre ostatných bývajúcich v bytovke, ale aj nebývajúcich.
branislavp
14.01.15,15:30
Oliva, plne s Tebou súhlasím, Tam je nedoriešených a otáznikových kopec vecí.
Bytový priestor vybudovaný z pivnice určite budeť vykurovaný a vedľa susedova pivnica, pivnice - no to snáď nie.
Hlavná vec že je prerobená pivnica na bytový priestor, a teraz schody z bytu a je to.......
michalmrnco
14.01.15,16:50
Ano je to 2 podlazny byt. dom. Najomnici o prerabke vedia, je robena s ich suhlasom. Pivnica je uz prerobena na bytovy priestor predoslim majitelom. Je tam murovany sprchovaci kut s wc, kurenie je elektricke, konvektormi napajanymi z bytu. Je tam kychunska linka, chladnicka rozkladacia pohovka. Pivnice ostali,kazdy byt ma plus 25m2 pivnice! Nie je zapisana na LV, to sa snazim teraz zistit ze ci je to vobec mozne ak tak zlegalizovat a nasledne prepojit s bytom ak sa to da.
Oliwa
14.01.15,17:09
Bývali sme kedysi v tehlovej 4-bytovke, ktorá bola celá podpivničená, tak si to viem živo predstaviť... A rovnako živo si spomínam na suseda, resp. majiteľa bytu, ktorý kúpil oproti nám byt vnukovi-doktorovi, a keďže tam nikto nebýval /byt postupne prerábali/, tak aby sa nemuseli podielať na platbách za elektrinu na schodišti, svietili si večer baterkou...
Oliwa
14.01.15,17:17
Takže dokonca aj voda tam je, takže to máme aj vodné a stočné... By ma zaujímalo, keď ste ten byt kupovali, ako táto "pivnica" navýšila jeho cenu, keďže na LV to nebola obytná miestnosť, ale nebytový priestor 5x5m... Ktovie, kto v tej izbietke býval... Lebo mám dojem, akoby to bol bývalý majiteľ prenajímal a vchod boli - dvere do pivnice. A vy teraz chcete urobiť vchod rovno z Vášho bytu a tým ho rozšíriť...
Inak veľmi tolerantní susedia v bytovke - to sa dnes len tak nevidí... Alebo ktovie, koľko si za to nechali zaplatiť... Alebo čo musel sused pre nich urobiť - žeby trebárs strechu? Lebo bežne takto vidím robiť mezonety z vrchných bytov - že sa zobytní podkrovie za novú strechu pre všetkých...
branislavp
14.01.15,18:34
Skutočne tolerantní susedia, tým sú celkovo znehodnotené ostatné byty...... A pivnice asi majú na balkónoch, tam odkladajú veci, ktoré patria do pivnice. Ale čo už spoločné bývanie je spoločné bývanie.
michalmrnco
14.01.15,18:51
Cenu bytu to nijak nenavysilo. Je jedno naco to majitel pouzival, ako k tomu prisiel, mne je to ukrdnute, mna zaujima co stym mozem spravit ja. Je to bytovka kde su 4 byty. Kazdy ma svoju pivnicu nikto nie je nijak okrateny ako to tu spominate pan branislav. Voda a elektrika je tahana z bytu takze sa to susedov nijak nedoktne. Chcel som len vediet co je potrebne aby som mohol spravit dieru do podlahy a strcit tam schody do pivnice.
Mária27
14.01.15,18:52
Pivnica je príslušenstvom bytu, jej plocha je v ploche bytu obsiahnutá.
Na miestnosti na bývanie však platia rôzne normy (výška, preslnenie, vetranie .. - .). Stavebný úrad ti to všetko vymenuje (STN a pod. sa povinne nezverejňujú),
Pozri napr, vyhlášku 532/2002 o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu, vyhlášku 259/2008 o podrobnostiach o požiadavkách na vnútorné prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia, atď
felix1
14.01.15,19:49
Len sa obavam aby sa tento sposob nestal standardom pre riesenie ,,zveladovania,, bytoveho fondu s cielom dalej predat byt za zvysenu o hodnotu 25m ,,obytnej/pivnicnej,, plochy. Na zodpovednom urade je to len vec poplatku ( ci uplatku?) . V BA Dubravke su 3posch. domy s garazami pod domom . Kazda garaz ma samostatnu branu. Mozno sa dockame ze ich zacnu prerabat na romanticke garzonky :)
sito
14.01.15,21:34
Dobrý deň,

Dobrý večer, či skôr už dobrú noc.

chcem sa opýtať,

No jasné! Na porade sa je možné vždy popýtať.

či je možné po schválení statikom

Statik, statik za peniaze môže všetko doporučiť, nie schváliť!

prebúrať sa cez podlahu do pivnice,

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté."

ktorý je prerobená na obytný priestor.

Ak je to pivnica, tak "ktorá" je ...

Jednoducho povedané spraviť dieru a spustiť schodisko do ďalšej "izby".

Teda z bytu chceš spraviť mezonet?

Bytovka je tehlová a obytný priestor patrí pod byt.

Ako môže byť pivnica obytný priestor?

Má niekto s týmto skúsenosti?

Asi len ty, keď už si to spravil bez súhlasu vlastníkov a stavebného úradu, statik je ten posledný, ktorý tiež môže povedať, NIE!
michalmrnco
15.01.15,07:13
Dobrý večer, či skôr už dobrú noc.
Myslím že 13,45 je ešte deň a nie noc.

Statik, statik za peniaze môže všetko doporučiť, nie schváliť!
Okrem toho, že mi niečo "doporučí" tak žiaľ potrebujem od neho statický posudok, výpočet nosnej konštrukcie ...

Samozrejme, že sám od seba si nezačnem búrať, vyššie bolo vysvetlené že všetci susedia vedia o prerobenej pivnici.

Ak je to pivnica, tak "ktorá" je ...
Namiesto preklepov radšej napíš k veci a nespamuj.

Teda z bytu chceš spraviť mezonet?
áno mezonet.

Ako môže byť pivnica obytný priestor?
Zaujímavé sú tehlové „minibytovky“ alebo rodinné domy a dvojdomy z konca 50. a z 60. rokov. Pivnice sú poctivo budované, nie hlboké a majú často okno, sú to niekedy normálne suterénne izby s veľkosťou až 20 m2, napríklad hneď pod obývačkou. Je jasné, že stačí točité schodisko a miestnosti sú prepojené. Ja to potrebujem ošetriť papierovo, aby to bolo legálne.

Asi len ty, keď už si to spravil bez súhlasu vlastníkov a stavebného úradu, statik je ten posledný, ktorý tiež môže povedať, NIE!
Ja osobne som s tým bytom zatiaľ nič nerobit. Vlastníci o tom vedia, treba aby si si prečítal všetky príspevky skôr ako zareaguješ blbo.
Chobot
15.01.15,07:27
Potrebuješ k tomu:

1. statický posudok
2. projek
3. stabebné povolenie alebo ohlásenie stavby (ktoré, to ti povedia na stavebnom úrade)

Po prestavbe bude kolaudácia a na základe kolaudačného rozhodnutia bude zápis do katastra, kde sa zmenia pomery plôch.

To je zjednodušene napísané. Nepoznáme dom, priestory, na porade ti presný postup nikto nepovie. Tvoja prvá cesta by mala byť na miestny stavebný úrad, kde ti presne povedia, čo k tomu potrebuješ.

Keby to bol rodinný dom, tam je to jednoduchšie. Toto je ale bytový dom, ktorý spadá do kategórie bytového domu v zmysle zákona o vlastníctve bytov a preto sa povinnosti vyplývajúce z tohto zákona vzťahujú aj na vás, ako vlastníkov.

Podstatné je, ako je tá pivnica definovaná a kto je jej vlastníkom. Ak je to spoločný priestor, tak to nebude tak jednoduché, ako by si očakával (ak to chceš úplne zlegalizovať). Treba ho preklasifikovať na bytový priestor, odkúpiť od ostatných vlastníkov (čo by pri počte 4 spoluvlastníkov asi nebol problém) a potom tie stavebné úpravy.

Ak je tá pivnica výlučne tvoj priestor, tak to odpadá problém s vysporiadaním vlastníctva.
michalmrnco
15.01.15,07:31
ďakujem, konečne príspevok ktorý je jasný,zrozumiteľný a dokáže aj pomôcť.
sito
15.01.15,07:51
Asi sú v tom dome neštandardné vzťahy? Je tam SVB, či pod správou je?

23,34 je už skoro polnoc ...

Samozrejme, že musí dať štempel ...

Len vedia, či už vedia, či už aj schválili?

Zväčšíš plochu bytu? Ak, treba prepísať podiely na katastri na spoločných častiach, zariadeniach domu a pozemku. Viac prispievať do FPÚaO. Ak je v dome spoločné vykurovanie, viac prispievať cez základnú zložku. A či už je oficiálne uznaná ako priestor na bývanie, je oficiálne pridelená pivnica pod tvojou obývačkou k tvojmu bytu ako príslušenstvo?

Legálne? Súhlas spoluvlastníkov, súhlas SÚ, vyjadrenie statika. A je to!

Blbo, blbo ... Všeliako sa dá čítať ... :);)
Oliwa
15.01.15,07:55
Sito, pozemok s tým nič nemá... Zastavaná plocha bytovky sa predsa nezmenila.
sito
15.01.15,08:15
Správne, nezmenila. Ale, zmenila by sa obytná plocha všetkých bytov o cca 20 m2, teda aj podiely na tom spoločnom pozemku, ak naň nie je zriadené vecné bremeno.

Dom 500 m2, byt 50 m5, podiel na spoločných častiach, zariadeniach , pozemku je 50/500.

Ak by to bolo tak ako plánuje.

Dom 520 m2, byt 70 m2, podiel jeho by už bol 70/520.
Ogi22
06.06.16,13:57
:D:D:D
Co rada to...


1. Pivnica by mala byt (aj podla zakona) prislusenstvom k bytu.
Zalezi od toho ako ju eviduje kataster, ako je uvedena v zmluve alebo ako ju eviduje spravca.
Ak je prislusenstvom k bytu (teda nie nebytovy priestor) rozloha pivnice by mala byt priratana k rozlohe bytu, kedze ju moze viuzivat iba vlastnik bytu a nie cela bytovka.
Cize ziadne prerozdelovanie podielov.


2. To ze niekto prerobil 20m2 a vtesnal tam vsetko co autor napisal je na pochvalu.Klobuk dolu.
Rad by som sa na to niekedy pozrel kedze sam idem nieco podobne spravit.


3. Suhlas ostatnych vlastnikov by si nemal potrebovat. Predsa nejdes menit vzhlad domu (exterier) malovanim ci nejakymy gicovimy stavebnimy upravami (klenby v brane).
Spolocne casti a priestory by mali byt zadefinovane v kupnej zmluve.
Zvacsa su to hromozvody, obvodove muri, strechy, priecelia,...
Podla zmluvy by si mal byt vlastnikom aj nejakeho podielu na spolocnych castiach a priestoroch.
Ak je ta cast ktoru chces vyburat spolocnou castou tak to moze byt prave ta zlomkova cast ktorej si vlastnik (ved nikde nieje napisane ktorej casti vlastnik si, je tam iba napr. 254/254522:)
Takze burat budes svoju cast. A basta.


4. Ak uz v tej pivnici niekto byval alebo tam choval sliepky, ostatnych je do toho velke ho*no. Samozrejme pokial nerusil ostatnych vlastnikov a najomnikov hlukom, prachom, zapachom a podobnymy vecami co su vymenovane v zakone o bytoch.


5. Myslim ze aj ked sa preburas tak to nikto riesit nebude. Ved ako sa o tom niekto dozvie?


6. Za opytanie nic nedas. treba sa skusit teda opytat na stavebnom urade, Katastri, Miestnom urade a uvidis co ti povedia. Ak sa budes pytat lepsie bude vymysliet si nejake ine (fiktivne) miesto kde to chces robit, aby sa o teba nezacali zaujmat a nemal si v buducnosti problemy.
Uradnici vedia byt pekne neochotny ale niekedy aj pekne aktivny.
Myslim ze ale papierovacky riesit nemusis. Zbytocne. Snad nemas ine problemy?


7. A rozhodne mi napis. Mozme o tom hodit rec. Bud tu alebo na Pokec Ogi22 (iny kontakt sem nedam)
buchač
06.06.16,14:17
Ďošiel som (premohol som sa) až na koniec príspevku...
Link na Pokec véééľmi veľa vysvetľuje...a pravopis tiež... :D :D :D
felix1
06.06.16,21:35
To je ako zly sen. Dufam ze z garaze budes mat vyhlad aspon na parlament a hrad ...
Ing. Ľubomír Janoška
07.06.16,12:54
"gicovimy stavebnimy"
- to máš generátor náhodných znakov? alebo ti niekto prehodil íčka na klávesnici?
Consultix
07.06.16,13:20
Podla mna, skor ako sem nieco napises, mal by si to napisat na facebook a overit si to (ako vzdy), nakolko sem predsalen chodia ludia, co veciam rozumeju. Peace :)
Oliwa
08.06.16,04:59
Pobavilo:
5. Myslim že aj ked sa preburas tak to nikto riesit nebude. Ved ako sa o tom niekto dozvie? :D:D:D
Jedna možnosť by tu predsa bola - že by všetci susedia boli hluchí, ideálne hluchonemí...
korela
08.06.16,12:23
Tiež som bývala pár rokov v takej bytovke, tak si to viem živo predstaviť a trochu nechápem tie rozhorčenia tu.Tiež v nej boli 4 pivnice podobnej veľkosti. Priečky tehlové. Suchá, ideálna na bývanie. Dokonca pivnica k bytu nemala žiadnu spoločnú stenu s druhou pivnicou. Rozdeľovala ich chodba. Keďže dom bol vo svahu, boli v nich aj okná. Verím, že ľudia dokážu využiť ak sa dá, každý možný priestor vhodne podľa ich potrieb. Iba treba chcieť. Technicky sa dá vyriešiť všetko. Aj legalizovať.
Že to ide aj na Slovensku:
"Nakoniec našli veľký štvorizbový byt v štvorbytovke, v tichej lokalite, s dvoma balkónmi, pivnicou, garážou a dokonca aj záhradou, ktorý v sebe výborne skĺbil ich predstavy o bývaní v byte aj dome.... Mal však pivnicu s rozlohou 21 m2, čo sa domácim zdalo ako zbytočný luxus, dokonca až absurdné, lebo ich prvá garsónka mala podobné rozmery. Takže riešenie sa našlo – z bytu sa prebúrali do pivnice a z jej väčšej časti spravili synovi izbu. ..."
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10063/74342/V-dokonalom-suzvuku