viking001
14.01.15,14:21
Dobrý deň,
chcem sa opýtať ako často mi má zamestnávateľ zabezpečiť ochranné a pracovné pomôcky, resp. oblečenie a obuv. Alebo, ak mi to prepláca, ako často a čo si môžem uplatňovať na preplatenie.
Pracujem ako SBS-kár a zamestnávateľ pri vystrojovaní nemal vhodné nohavice ani obuv. Oboje som si kúpil sám a bez problémov mi to preplatili. Vzhľadom na to, že som nastupoval v letnom období, kúpil som si letné (tenké) nohavice a primeranú pracovnú obuv. Nedávno som si zakúpil zimné (teplejšie) nohavice a bol som nútený zakúpiť aj novú pracovnú obuv nakoľko sa prv zakúpené rozpadli (kvalitná pracovná obuv...). Obuv mi preplatili ale nohavice nie, údajne mám na nohavice nárok iba raz za 12 mesiacov a obuv mi preplatili akože už zimnú.
Mám dojem, že by som mal mať nárok na výmenu odevu/obuvi ak je viditeľne opotrebovaná resp. nevhodná na nosenie ako napr. pri topánkach že sa mi roztrhli na vonkajšej strane pri podrážke a sú nenositeľné.
Za rady a odpovede ďakujem.
Tweety
14.01.15,13:24
Poskytovanie OOP je čiste v kompetencii zamestnávateľa. Ich poskytovanie by mal mať ošetrené v IS a podľa nej postupovať.
ivka70
14.01.15,13:26
Na to musi mat zamestnavatel vypracovany interny predpis, v zakone nie je definovane ako casto mas narok, posudzuje sa to individualne podla povahy pracovneho miesta, jeho narocnosti na odev a pod.

Tazke pytaj si od zamestnavatela ten interny predpis, ktorym asi argumentoval pri zdovodneni naroku na nohavice.