erika1970
14.01.15,16:12
Prosila by som o radu: Osoba, ktorá je Zamestnanec, vo vlastnej sro je aj jediným konateľom a zároveň štatutárom firmyV tejto firme poberá len základný plat - min. mzdu a nemá žiadnu odmenu za výkon činnosti. Bude mať od 1.1.2015 nárok na Odvodovú odpočítateľnú položku (zdravotné poistenie, ) Podlá mňa má. Poprosím o oravu alebo potvrdenie správnosti. Ďakujem pekne
bea
14.01.15,16:13
JM1968
15.01.15,14:19
ale potom pozor na dividendy ak je aj spoločník
bea
15.01.15,15:05
To áno, na to treba myslieť....
majamaslo
20.01.15,14:06
1.Môže si odpočítateľnú položku uplatniť zamestnanec v pracovnom pomere, ktorý je súčasne v inej firme konateľ a v tejto firme za výkon funkcie konateľa poberá odmenu?
Nemôže, pretože v inej firme je prihlásený do zdravotnej poisťovne ako zamestnanec (konatelia poberajúci odmenu sú podľa zákona o zdravotnom poistení považovaní za zamestnancov a majú byť prihlásení ako zamestnanci do zdravotnej poisťovne).

2.Môže si odpočítateľnú položku uplatniť zamestnanec v pracovnom pomere, ktorý je súčasne v inej firme konateľ ale za túto funkciu nepoberá odmenu?
Áno, môže, pretože v tej inej firme nie je prihlásený do zdravotnej poisťovne ako zamestnanec.

3.Môže si odpočítateľnú položku uplatniť zamestnanec v pracovnom pomere, ktorý je spoločníkom v s.r.o. avšak v tejto s.r.o. nie je zamestnaný, nemá tam ani dohodu, ani nepoberá žiadnu odmenu?
Áno, môže, pretože vo svojej s.r.o. nie je zamestnancom, nemá dohodu, nemá odmenu.

To som nebola taká chytrá ja - pozrite si blogovisko p. Jozefa Mihála - odporúčam!
veronikasad
20.01.15,15:04
a ja odporúčam pridať link, z ktorého si informácie kopírovala
majamaslo
21.01.15,07:34
erika1970
21.01.15,08:48
Ďakujem a prajem krásny deň
tweedle
28.01.15,20:50
Nechcem zadaávať novú tému, tak sa spýtam tu, kedže to má súvis. Ako je to s konateľom, ktorý poberá vo svojej firme odmenu za výkon funkcie vo výške 300e? Môže si uplatiť OP ZP? Zatiaľ tomu rozumiem, že nie,,