angelfromNR
14.01.15,16:15
Otec je invalidný dôchodca v exekúcii. Exekúcia bola začatá cca pred 8 rokmi, keď bol ešte ženatý s matkou, preto mu ostáva dôchodok v sume životného minima plus 50%na manžeku. Po rozvode ohlasili písomne sociálnej poisťovni ze je rozvedený. Avšak stále mu chodí výmer, kde má zrážky pre exekútora a dôchodok ma počítače, resp. Exekútor mu nestahuje sumu na manželku. Otec náhle ochorel a zhoršil sa mu zdravotný stav. Žiada si o rôzne kompenzácie, avšak teraz mu pohrozili na socialke, že bude spätne vracať, čo mu neprávom vyplatili, resp. Čo mu zabudol exekútor strhnúť, nakoľko si stále myslel, že otec ma manželku. Ako postupovať?
misoft
14.01.15,15:23
Upresni: po rozvode i naďalej dostával tých +50% na manželku? Lebo ak áno, už na ne nárok nemal.
vlasta123
14.01.15,15:23
Má doklad o tom že to hlásil sociálke že je rozvedený,napr. kópiu tohto oznámenia samozrejme potvrdeného sociálnou poisťovňou?
angelfromNR
14.01.15,15:28
Vraj nemá a to je problém. Otázka je, čo má teraz robiť, resp. Čo mu hrozí. Úmysel tam nie je, čiže priestupok, alebo TČ sa vylučuje. Ale čo s neoprávneným poberanim vyššieho dôchodku? Sociálna poisťovňa mu upraví dôchodok na zákonnú hodnotu a to neoprávnene ta tie roky bude musieť vrátiť? Pokiaľ nemá z čoho, nemá majetok, žije v mojom byte, čo urobia? Ďalšia exekúcia?
vlasta123
14.01.15,15:35
jediné riešenie ísť na sociálku a všetko si vysvetliť,prizvať ex ako svedka,prípadne či ona nemá nejaký ,,papier,, z ktorého by bolo zrejme že zahlásili na sociálke že už nie sú manželia,
ak taký papier nieje tak potom už len sa dohodnúť so sociálkov ,trebárs splátkovy kalendár alebo nejakú inú formu vyrovnania.
Ale hľadať,hľadať a hľadať nejaký ten papier ak sa nájde tak je to ok,chyba v sociálke a tam sú už podmienky dojednávania naklonené trošku vo váš prospech
angelfromNR
14.01.15,15:40
Sk sa nenájde, prípadne otec si možno neprizná chybu, alebo ani sám nevie, čo v tej dobe bolo a socialke zabudol oznámiť písomne, že sa rozviedol, čo mu teda hrozí? Lebo, on dôchodok ma v určitej výške, na ktorú má nárok bez ohľadu na rodinný stav. Ide iba o tú exekúciu, čiže on dôchodok poberal v zákonnej výške, akurát asi zamlcal pred soc. Poisťovňou a exekútorom zmenu rodinného stavu. Môže sa stať, že mu ostane už iba zákonných 200 plus 1/3 zo zvyšných 260, čiže nejakých 85 eur a zvyšok keďže nemá ako, bude opäť exekvovany?
angelfromNR
14.01.15,15:44
Pritom, má asi 4 exekútorov = neúspešný podnikateľ z 90tich rokov...
vlasta123
14.01.15,16:28
je to smutné,ale exukurori zoberú všetko ,a ostane mu len to čo je zákonom stanovené ako minimum
Katy a R
14.01.15,16:35
Mne to nie je celkom jasné ... on vlastne nie je dlžný do SP ... len zrážka, ktorá ide exekútorovi je nižšia ako by mala byť po správnosti. ??
a čo myslíš tým, že mu pohrozili na sociálke? (v súvislosti s kompenzáciami) - kto mu nejaké peniažky vyplácal neprávom?
angelfromNR
14.01.15,16:43
Takže aj napriek tomu, že 8 rokov mu sťahovali menej, ako mohli mu nič nehrozí? Iba to, že dostane zákonné minimum 200eur a 2/3 zo zvyšku mu vezmú?
vlasta123
14.01.15,16:44
pre misoft: on to uviedol:
preto mu ostáva dôchodok v sume životného minima plus 50%na manžeku.
Avšak stále mu chodí výmer, kde má zrážky pre exekútora a dôchodok ma počítače, resp. Exekútor mu nestahuje sumu na manželku