Lukas700
15.01.15,05:40
Keď kúpim tovar napr. cez internet a zaplatím zaň daň. Tak pri následnom predaji, musím predávať tovar tiež s daňou ? alebo odvádzať za to daň ?
Oslobodený od dane je iba nový živnostník.
Keď 5 rokov nie som živnostník a založím novú živnosť budem ešte oslobodený ?
Ďakujem
kn-alka
15.01.15,06:12
aká daň? aké oslobodenie od dane? .... o čom točíš?
jslancik
15.01.15,06:14
ujasni nám niekoľko vecí: ,
- ty si teraz normálna fyzická osoba, nie živnostník (ak si živnostník, tak si buď platca DPH alebo nie si platca)
- akú daň chceš či nechceš odvádzať? DPH?
- aké "oslobodenie od dane" pri novom živnostníkovi myslíš? daňové priznanie musí robiť prakticky každý zárobkovo činný občan. V prvom cca roku je živnostník oslobodený od platieb do sociálnej poisťovne, to je myslím všetko.
Lukas700
15.01.15,07:29
áno som teraz normálna fyzická osoba. Ide mi hlavne o to že keby chcem predávať tovar ktorý som kúpil aj s dph od predajcu a chcem tento tovar predávať ďalej či musím zakladať živnosť?
A oslobodenie od dane som už zistil neboli to dane ale zdravotka atď. Za to sa ospravedlňujem.
jslancik
15.01.15,07:31
zdravotka to teda nebola, bola to sociálna poisťovňa.
fortunka
15.01.15,07:33
Ak chceš s niečím obchdoovať, musíš mať na to aktívnu živnosť samozrejme. DPH (asi o tej dani hovoríš pri kúpe) s tým nemá nič spoločné, zaplatíš ju vždy. Záleží na tom, či by si bol aj platca DPH alebo nie.
jslancik
15.01.15,07:35
ak chceš podnikať, tak si musíš veru založiť živnosť. definíciu podnikania učia pomaly na prvom stupni ZŠ, ale pre istotu: sústavná činnosť vykonávaná samostatne s cieľom dosiahnuť zisk.
Po založení živnosti budeš oslobodený od platieb do Sociálnej poisťovne na cca rok (podľa toho, kedy začneš podnikať a podľa toho, aký budeš mať "obrat"), do Zdravotnej poisťovne si platiť musíš od začiatku, jestli se nepletu.
Veď popozeraj vlákna o zakladaní živnosti, je tu toho hodne.