IvetaH
15.01.15,09:40
Natrafila som na tému SF tvorba a účtovanie. Ja urobím mzdy a všetko čo mi program urobí celý výstup pekne zaúčtujem k poslednému dňu spracovávaného mesiaca. Aj tvorbu SF. Robíte to tak aj vy alebo som sama taká nepozorná?
Vôbec som si neuvedomila, že by to malo byť inak.
Tweety
15.01.15,09:06
Áno, kedže tvorba S.F: sa odvíja od zaúčtovania miezd, je tento postup správny.
evuš
15.01.15,09:14
Áno, aj ja tak robím...
karakul
15.01.15,09:22
zákona o SF (dúfam, že je to aktuálne znenie, nejdem hľadať platné znenie)

§ 4
(1) Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov3) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac.

§6
"(2) Fond sa tvorí najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu; za mesiac december môže zamestnávateľ tvoriť fond z predpokladanej výšky miezd alebo platov a previesť finančné prostriedky na účet fondu do 31. decembra. Ak zamestnávateľ vypláca mzdu alebo plat vo viacerých výplatných termínoch, za deň výplaty sa na účely tohto zákona považuje posledný dohodnutý deň výplaty mzdy alebo platu za uplynulý kalendárny mesiac. Prevod finančných prostriedkov sa uskutoční do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy alebo platu, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca."

... pretože žiaden z klientov nemá samostatný bankový účet pre SF, vedieme ho účtovne a netreba tak vykonávať prevod finančných prostriedkov; zo mzdového programu výstup zúčtovania miezd za daný mesiac obsahuje i tvorbu SF - takže to účtujeme spolu so mzdami za daný mesiac.
Samozrejme v rámci uzávierkových prác robíme ročný prepočet tvorby SF.

P.S. ... ak sa odvolávaš na určitú tému, mala si ju aj pripojiť.
Irona
15.01.15,10:12
Ja to tiež tak robím - spolu so mzdovým predpisom k poslednému kalendárnemu dňu mesiaca.
IvetaH
15.01.15,10:12
Popravde stále mám problém orientovať sa v Porade. Cez vyhľadávač som si dala tvorba SF rok 2013 mi nabehlo a tam bola diskusia, že účtujú tvorbu ku dňu výplaty mzdy. To som sa naplašila. Ale fakt, slovo NAJNESKOR znamená, že môže byť aj skôr.
Ďakujem pekne.