Kofex
05.05.06,01:34
Som živnostník a snažím sa sám si viesť účtovníctvo. Navyše už 2 deň som "dobrovoľným" plátcom DPH.
A.
V Exceli som si spravil program na vystavovanie faktúr - v jednej tabuľke evidujem odberateľov s potrebnými údajmi, v druhej tabuľke vypisujem (a teda aj evidujem) po riadkoch textový i číselný obsah všetkych mojich faktúr a v tretej tabuľke mám grafickú stranku faktúry a viem si v nej zobrazovať ktorúkoľvek faktúru (ťahajú sa údaje z prvých dvoch tabuliek).
Doplnil som do druhej tabuľky, t.j. tam kde sa evidujú všetky moje faktúry aj údaj o dátume zaplatenia odberateľom.
OTÁZKY:
Dá sa takýto programík chápať ako "kniha pohľadávok" resp. ako kniha vystavených faktúr?
Musia mať tieto knihy nejaký konkrétny formát (napr. niečo zo ŠEVTu) alebo si ich môže prispôsobiť vlastným potrebám?
Môže mať táto kniha len podobu PC softvéru? Stačí ak ju vytlačím až pri prípadnej kontrole alebo ju musím vytláčať nejak priebežne?

B.
Obdobný programík mám aj na evidenciu došlých faktúr teda ako "knihu záväzkov". Je to tiež postačujúce?
V podstate iné pohľadávky a záväzky ako vlastné a cudzie faktúry nemám.

C.
Peňažný denník som si tak isto vytvoril podľa svojich potrieb v Exceli.
Rád by som v ňom však evidoval príslušné príjmy a výdavky aj s DPH, aby som tento denník vedel využiť pri daňovom priznaní DPH.
V denníku predsa bude všetko na odpočet DPH - ak nemusím, tak by som nechcel vytvárať nejakú ďalšiu tabuľku na tento účel.
Môžem to tak robiť, resp. je to vhodné takto robiť?

Ďakujem za rady
Manual
05.05.06,03:37
Som živnostník a snažím sa sám si viesť účtovníctvo. Navyše už 2 deň som "dobrovoľným" plátcom DPH.
A.
V Exceli som si spravil program na vystavovanie faktúr - v jednej tabuľke evidujem odberateľov s potrebnými údajmi, v druhej tabuľke vypisujem (a teda aj evidujem) po riadkoch textový i číselný obsah všetkych mojich faktúr a v tretej tabuľke mám grafickú stranku faktúry a viem si v nej zobrazovať ktorúkoľvek faktúru (ťahajú sa údaje z prvých dvoch tabuliek).
Doplnil som do druhej tabuľky, t.j. tam kde sa evidujú všetky moje faktúry aj údaj o dátume zaplatenia odberateľom.
OTÁZKY:
Dá sa takýto programík chápať ako "kniha pohľadávok" resp. ako kniha vystavených faktúr?
Musia mať tieto knihy nejaký konkrétny formát (napr. niečo zo ŠEVTu) alebo si ich môže prispôsobiť vlastným potrebám?
Môže mať táto kniha len podobu PC softvéru? Stačí ak ju vytlačím až pri prípadnej kontrole alebo ju musím vytláčať nejak priebežne?

B.
Obdobný programík mám aj na evidenciu došlých faktúr teda ako "knihu záväzkov". Je to tiež postačujúce?
V podstate iné pohľadávky a záväzky ako vlastné a cudzie faktúry nemám.

C.
Peňažný denník som si tak isto vytvoril podľa svojich potrieb v Exceli.
Rád by som v ňom však evidoval príslušné príjmy a výdavky aj s DPH, aby som tento denník vedel využiť pri daňovom priznaní DPH.
V denníku predsa bude všetko na odpočet DPH - ak nemusím, tak by som nechcel vytvárať nejakú ďalšiu tabuľku na tento účel.
Môžem to tak robiť, resp. je to vhodné takto robiť?

Ďakujem za rady
V r. 1992 som sa to snažil robiť ako ty teraz a aj som 2 roky robil, ale vtedy ešte toľko SW nebolo. Vrelo doporučujem nejaký SW a tam máš všetko čo potrebuješ a hlavne so všetkým komfortom. V exceli je tá nevýhoda, že všetko pracne do nuniek nahadzuješ a ak máš spravené nejaké odkazy a omylom niečo preklepneš nejaký vzorec, tak už máš kalkulačku v ruke a to dúfam že nechceš takto "otročiť" v dnešnej dobe. Skús pozrieť www.kros.sk tam je Alfa štart a tá je zadarmo ale je aj veľa iných SW existuje. Neoplatí sa tu šanovať, pretože ti to ušetrí more času. Pri jednom nákupe v Tescu minieš 1500 Sk a je to normálne a pri SW sa to často zdá veľa. A ten SW ťa bude aj "živiť".
To je môj názor.
Pekný deň...:)
Marianna01
05.05.06,18:25
Súhlasím s predchádzajúcim názorom. Na to otročenie ešte dodám:
NESTAČÍ!
Nestačí Ti to, čo si písal v predch. príspevku. Potrebuješ mať okrem knihy prijatých a vystavených faktúr Peňažný denník, pokladničnú knihu, Knihu bankových dokladov, Evidenciu DPH, Evidenciu majetku, Skladové doklady (ich evidenciu a karty) a o mzdovej agende ani nehovoriac. Takže PD a kniha došlých/ odoslaných faktúr nestačí ani pri najlepšej vôli...
Nešetriť tam, kde netreba - radšej zainvestovať do nejakého kvalitného softvéru (a to ozaj neexistuje len Kros - stačí pozrieť len tu na porade, o koľkých softoch sa radíme), a zmýliť sa môžeš menej ľahko. V neposlednom rade to ušetrí kopoc kopec času a čas sú predsa peniaze. Takže na kúpe softvéru vlastne ušetríš... ;)
Kofex
05.05.06,20:07
Skúšam ALFU. Zisťujem, však, že ani dobrý soft nie je samospasiteľný lebo treba vedieť s ním aj pracovať. Minimálne základy a znalosti z účtovníctva a z iných zákonov sú potrebné.
Ideálne by bolo aby mi to niekto robil. Žiaľ dobrú agentúru resp. človeka ešte neviem zaplatiť a o tých iných nemám záujem, lebo vidím, že koľkokrát nevedia oveľa viac než ja - iba ovládajú soft a majú naučené čo, kam, kedy. Veľakrát však nevedia prečo!
Snažím sa preto čo najviac informácií a poznatkov absorbovať aj sám.
Excel ovládam profesionálne a ALFA zatiaľ (iba zatiaľ) zvyšuje objem mojich "nevedomostí".
Inak:
- nebriem hotovosť - odpadá teda pokladňa
- výnimočné nákupy za hotovosť riešim ako vklad do firmy
- majetok nemám - nič neodpisujem a asi to tak chvíľu ostane
- sklad nemám, všetko ide priamo na konkrétne zákazky
- nemám zamestnancov - mzdy tiež odpadajú
Takže PD, kniha došlých/odoslaných faktúr (súčasne aj kniha záväzkov a pohľadávok) a evidencia DPH asi postačia. Preto som zatiaľ volil Excel.
Pribudne síce ešte evidencia SC a za čas kniha jázd. To sa dá stále zvládnuť Excelom.
Ešte dosť často urobím nejakú chybičku (zle zapíšem, zabudnem na čosi,...) - v Exceli to viem vyriešiť v softe by som možno nejakú dodatočné úpravy zatiaľ nezvládol. Ale skúšam aj to.

Ďakujem za reakcie.
Zita5
06.05.06,05:25
Skúšam ALFU. Zisťujem, však, že ani dobrý soft nie je samospasiteľný lebo treba vedieť s ním aj pracovať. Minimálne základy a znalosti z účtovníctva a z iných zákonov sú potrebné.
Ideálne by bolo aby mi to niekto robil. Žiaľ dobrú agentúru resp. človeka ešte neviem zaplatiť a o tých iných nemám záujem, lebo vidím, že koľkokrát nevedia oveľa viac než ja - iba ovládajú soft a majú naučené čo, kam, kedy. Veľakrát však nevedia prečo!
Snažím sa preto čo najviac informácií a poznatkov absorbovať aj sám.
Excel ovládam profesionálne a ALFA zatiaľ (iba zatiaľ) zvyšuje objem mojich "nevedomostí".
Inak:
- nebriem hotovosť - odpadá teda pokladňa
- výnimočné nákupy za hotovosť riešim ako vklad do firmy
- majetok nemám - nič neodpisujem a asi to tak chvíľu ostane
- sklad nemám, všetko ide priamo na konkrétne zákazky
- nemám zamestnancov - mzdy tiež odpadajú
Takže PD, kniha došlých/odoslaných faktúr (súčasne aj kniha záväzkov a pohľadávok) a evidencia DPH asi postačia. Preto som zatiaľ volil Excel.
Pribudne síce ešte evidencia SC a za čas kniha jázd. To sa dá stále zvládnuť Excelom.
Ešte dosť často urobím nejakú chybičku (zle zapíšem, zabudnem na čosi,...) - v Exceli to viem vyriešiť v softe by som možno nejakú dodatočné úpravy zatiaľ nezvládol. Ale skúšam aj to.

Ďakujem za reakcie.

Myslím , že ak neberieš hotovosť , to nie je dôvodom , že odpadá aj pokladňa , ako uvádzaš vyššie v Tvojom príspevku.To čo píšeš , že výnimočné nákupy riešiš ako vklady do firmy ......tak tu vzniká ten dôvod na vedenie pokladne . Jednak pre vklad a jednak pre výdavok v hotovosti .Ešte je možnosť , že to riešiš vkladom na BÚ a úhrady tiež cez BÚ.Inak si to predstaviť neviem .:)
Neviem si veľmi dobre predsatviť účto bez hotovostných príjmov a výdavkov .Potom všetko prechádza jedine cez bankový účet .

Čo sa týka skladu .........evidenciu by si mal viesť .AK nakúpiš materiál , ktorý spotrebuješ pri určitej zákazke treba prijať na základe príjemky na sklad , pri zhotovovaní
Výdajka v napr. v ALFE spolupracuje aj s uvedením konkrétneho partnera aj číslo fa resp. dod.listu . Pri prípadnej kontrole na základe vyššie uvedeného vieš preukázať , že ten materiál išiel pre tohto zákazníka a na takú vyfakturovanú zákazku .

Ja len toľko :) ;)
Lucy
06.05.06,05:54
[quote=Kofex]Skúšam ALFU. Zisťujem, však, že ani dobrý soft nie je samospasiteľný lebo treba vedieť s ním aj pracovať. Minimálne základy a znalosti z účtovníctva a z iných zákonov sú potrebné.
Ideálne by bolo aby mi to niekto robil. Žiaľ dobrú agentúru resp. človeka ešte neviem zaplatiť a o tých iných nemám záujem, lebo vidím, že koľkokrát nevedia oveľa viac než ja - iba ovládajú soft a majú naučené čo, kam, kedy. Veľakrát však nevedia prečo!
Snažím sa preto čo najviac informácií a poznatkov absorbovať aj sám.
Excel ovládam profesionálne a ALFA zatiaľ (iba zatiaľ) zvyšuje objem mojich "nevedomostí"....
quote]

Tak to máš teda pravdu, že mať SW ešte neznamená, že si vieš urobiť jednoduché účtovníctvo :rolleyes: Je len samozrejmé, že musíš mať aspoň základné znalosti, napr. čo je príjem a výdaj, atď..a postupne nabaľuješ viac a viac informácií.SW len zlepšuje konfort tvojej práce a pomáha ti strážiť niektoré veci ;)
Myslím, že v tvojom okolí sa nájde určite niekto, kto by ti účto bol ochotný robiť za rozumnú cenu. Alebo sa tým potom musíš viac zaoberať a zmenšovať svoj objem "nevedomostí"

To je môj názor.

Pekný deň prajem :)
Kofex
06.05.06,08:48
Ďakujem za Vaše reakcie a pomoc.
ekopo
08.05.06,06:18
citujem KOFEX:
Žiaľ dobrú agentúru resp. človeka ešte neviem zaplatiť a o tých iných nemám záujem, lebo vidím, že koľkokrát nevedia oveľa viac než ja - iba ovládajú soft a majú naučené čo, kam, kedy. Veľakrát však nevedia prečo!
Tak s týmto súhlasím aj ja!!!
ayya
08.05.06,11:41
Skúšam ALFU. Zisťujem, však, že ani dobrý soft nie je samospasiteľný lebo treba vedieť s ním aj pracovať. inimálne základy a znalosti z účtovníctva a z iných zákonov sú potrebné.
Ideálne by bolo aby mi to niekto robil. ......
Ešte dosť často urobím nejakú chybičku (zle zapíšem, zabudnem na čosi,...) - v Exceli to viem vyriešiť v softe by som možno nejakú dodatočné úpravy zatiaľ nezvládol. Ale skúšam aj to.


Nenechaj sa znechutit. Aj ten najdednoduchsi soft treba par hodin skusat. Volakedy davno som pomahala testovat softy a vyhladavat vhodne softy prave pre male uctovnictva. Ale vtedy este nebola DPH taka komplikovana ako je dnes. Zvladnutie softu ocenis, ked budes mat postupne v databaze viac zakaznikov, viac uctovnych operacii. Dobry soft ta dokonca "strazi" a upozornuje ta na mozne nezrovnalosti. Zial, casto pridanie 5 % na komforte sposobi, ze sa o 20-30 % znizi prehladnost softu.

Skus sa skontaktovat s niekym, kto s konkretnym softom pracuje dlhsie, prejdite si ho spolu. Skuseny uzivatel podla tvojich podmienok vyberie iba tie funkcie, ktore ty potrebujes a nauci ta ich vyhodne pouzivat. A ostatne funkcie mozes zatial "prehliadat" ... drzim palce. :)

p.s.: citat jedneho mojho kolegu: naco vymyslat nieco, co uz niekto iny davno vymyslel? :rolleyes:
Marianna01
09.05.06,13:52
A v neposlednom rade - kvalitná softvérová firma ponúka aj školenia okolo svojho programu - zaplatiť 500- 1000 Sk za celodenné školenie, kde vysvetlia aspoň to najdôležitejšie ohľadom programu nie je až také strašné. A tiež si to môžeš zaradiť do nákladov...;)
suzuki
09.05.06,14:00
tiež som najprv išla cez Excel - až kým som neobjavila čaro Alfy. Môžem ju len odporučiť. Naozaj uľahčí prácu. A to že to nejde hneď a zaraz, že neovládaš ten soft - veď ani Excel si len tak neotvoril a nevedel si v ňom hneď robiť. Myslím, že tieto nové softy sú robené dosť intuitívne a chce to len začať v nich robiť konkrétne veci, nielen skúšať.
Janca
18.05.06,05:34
Základom pre účtovanie je ovládať zákon o účtovníctve a postupov účtovania. Tam je dopodrobna rozpísané čo musíš a nemusíš viesť
v účtovníctve a o čom musíš a nemusíš vystavovať doklady. Každý
SW musí spĺňať minimálne to, čo zákon prikazuje.
Prax však ukazuje, že UJ chcú viac informácií z účtovníctva a potom
je to len o výbere SW od firmy, ktorá má viacúčelový program, ale
to je už otázka času prejsť si tie SW a vybrať si. Cena nie je vždy
rozhodujúca, preto si vyberaj podľa zložitosti tvojej činnosti, resp.
s výhľadom do budúcna čo od SW ešte môžeš čakať, servisné služby
SW firmy a pod.
Demo ti dobrá SW firma pošle zadarmo a u niektorých sa aj demo
dá použiť ako plnohodnotná verzia - záleží od počtu položiek, obratu
a pod.
Pre platiteľa DPH odporúčam robiť účtovníctvo len cez SW.