sfsfsf88
15.01.15,18:25
Sme novovzniknutá spoločnosť, sme traja Apotrebujem poradiť či to potrebujeme mať zo zákona. Veľa dokumentov nebudeme mať. Príp.časom.
Ďakujem
avalik
15.01.15,17:45
Preštuduj 395/2002 Z. z.Zákon o archívoch a registratúrach.

Aj tento dokument - Orientačná typológia pôvodcov registratúr (rtf, 33,7 kB) http://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/documents/Archivnictvo/sprava_registratury/Orient_typologia_povodcov_reg.rtf

Samozrejme daňové, účtovné, mzdové dokumenty musíš ukladať počas doby uvedenej v príslušných zákonoch.

Doplnenie:

§ 16
(2) Pôvodca registratúry je povinný

a) evidovať záznamy, ktoré vznikli z jeho činnosti, a došlé záznamy,

b) vypracovať registratúrny plán a predložiť ho na schválenie štátnemu ústrednému archívu alebo štátnemu archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou; to neplatí pre pôvodcu registratúry, z činnosti ktorého nevznikajú záznamy majúce trvalú dokumentárnu hodnotu, ani pre pôvodcu registratúry, ktorého výsledky činnosti sú predmetom autorského práva,

c) zabezpečovať správu registratúry,

d) zabezpečiť trvanlivosť registratúrneho záznamu; ak je registratúrny záznam vyhotovený na papieri, papier musí spĺňať požiadavky technickej normy,

e) uchovať registratúrny záznam, z ktorého vyhotovil elektronickú kópiu, počas lehoty jeho uloženia,

f) zabezpečovať, aby správu registratúry vykonávali osoby, ktoré majú najmenej úplné stredné vzdelanie,14)

g) umiestniť registratúru v priestoroch, ktoré zaručujú jej zachovanie,

h) umožňovať výkon štátneho odborného dozoru nad správou registratúry,

i) vyraďovať pravidelne registratúrne záznamy len so súhlasom ministerstva,

j) označiť registratúrne záznamy, ku ktorým chce obmedziť prístup, slovami „obmedzený prístup"30) a uvedením času trvania obmedzenia,

k) oznamovať bezodkladne ministerstvu prostredníctvom štátneho ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou zmenu svojho názvu a zmenu miesta uloženia registratúry,

l) odovzdať archívne dokumenty po vyraďovacom konaní do archívu v lehote, ktorú archív určil, so zoznamom odovzdávaných archívnych dokumentov a s evidenčnými pomôckami podľa registratúrneho poriadku,

m) odovzdať bezodkladne registratúru právnemu nástupcovi alebo ak zanikne bez právneho nástupcu

1. odovzdať registratúrne záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou ministerstvu prostredníctvom štátneho ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou usporiadané podľa jeho pokynov,

2. uložiť registratúrne záznamy bez trvalej dokumentárnej hodnoty do uplynutia lehôt uloženia a oznámiť ministerstvu miesto, kde sú uložené.

(3) Pôvodca registratúry, ktorý je orgánom verejnej správy, právnickou osobou zriadenou orgánom verejnej správy, právnickou osobou zriadenou zákonom alebo právnickou osobou, ktorej postavenie upravuje zákon, je povinný vypracovať aj registratúrny poriadok.

----------------
Pre úplného začiatočníka v registratúre odporúčam preštudovať aspoň linky v časti Privátna sféra na tejto stránke: http://www.minv.sk/?sprava-registratury
sfsfsf88
15.01.15,17:59
Ďakujem za odpoveď. Od rána sa V tom vrtam A už som Z toho cvok..
Daňové, účtovné, mzdové - máme externú účtovnú firmu (takže predpokladám, že to majú oni na starosti (pod palcom).
Terezia13
15.01.15,18:27
Zákon 395/2002 hovorí hneď v 1 §
395
Zákon zo 17. mája 2002
o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov

Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:

Čl. I
Úvodné ustanovenia
§ 1
Predmet úpravy

Tento zákon upravuje organizáciu a pôsobnosť orgánov štátnej správy na úseku archívov a registratúr, organizáciu archívov, práva a povinnosti zriaďovateľa archívu, archívu, vlastníka archívneho dokumentu, prístup k archívnym dokumentom, ako aj práva a povinnosti pôvodcu registratúry
Hovorí o pôvodcovi registratúry a pôvodcom je aj malá sro. Máte mzdy, máte korešpondenciu, máte faktúry a tvoríte mnoho iných registratúrnych dokladov, takže máte povinnosť mať vypracovaný poriadok. odporúčam sa spojiť so štátnym archívom, pod ktorý patríte. Môžu poskytnúť pokyny, podľa ktorých vaša sro-čka bude viesť evidenciu dokladov. Ale musíte mať povolenie a smernicu od nich.
avalik
15.01.15,18:42
doplnila som odpoveď
sfsfsf88
15.01.15,18:48
Dakujem za odpoved. Takze podla tohto to je nutne. Tak sa skontaktujem so st.archivom kvoli pokynom. Prip.ked si najdeme exrernu firmu ona tieto veci vybavi za nas alebo tiez najprv musime mat povolenie a smernicu a potom si objednat ext.firmu?
avalik
15.01.15,18:50
Terezia13, bežná "malá" sročka nie je povinná mať reg. poriadok - pozri § 16 ods. 3) a ani registratúrny plán - § 16 ods 2 písm. b). - platí to už od 1.6.2007!
Nepotrebujú povolenie a archív im taktiež nedá smernicu - smernice si každý robí sám v prípade potreby (zákon neukladá povinnosť mať smernicu) s prihliadnutím na svoje podmienky.
avalik
15.01.15,18:57
nie je to nutne, čitaj moju doplnenu odpoveď
Terezia13
15.01.15,18:58
čerpala som z materiálov Archívnej a registratúrnej spoločnosti:


Zákon o archívoch a registratúrach vymenúva pôvodcov registratúry, ktorí majú povinnosť vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán a predložiť ich na schválenie miestne príslušnému štátnemu archívu.

Sem patria pôvodcovia registratúry, ktorí sú orgánom verejnej správy, právnickou osobou zriadenou orgánom verejnej správy, právnickou osobou zriadenou zákonom alebo právnickou osobou, ktorej postavenie upravuje zákon.

Ostatní pôvodcovia registratúry, ak z ich činnosti vznikajú dokumenty majúce trvalú dokumentárnu hodnotu (znak hodnoty "A") sú povinní vypracovať iba registratúrny plán a predložiť ho na schválenie miestne príslušnému štátnemu archívu.

Ak z činnosti pôvodcu registratúry nevznikajú žiadne dokumenty majúce trvalú dokumentárnu hodnotu (znak hodnoty "A"), nemá pôvodca povinnosť vypracovať ani registratúrny poriadok, ani registratúrny plán. Pre nich vydalo ministerstvo vnútra návod na manipuláciu s registratúrnymi záznamami.

a mzdy sú znakom hodnoty "A"
avalik
15.01.15,19:09
odkiaľ máš, že "mzdy sú mzdy sú znakom hodnoty "A""?
sfsfsf88
15.01.15,19:16
Dakujem avalik. Ja som si precitala aj to doplnenie, ale priznam sa nebolo mi jasne ci sme alebo nie sme povinny. Ospravedlnujem sa, ale musim sa ta spytat takto laicky: takze podla tohto nemusime mat vypracovany reg.poriadok a plan. Nemusime si robit ani smernicu, ani archivaciu (jasne co sa tyka uctovnictva, miezd...to ma zrejme na starosti uctovnicka firma lebo jej odovzdavame vsetko).
A este otazocka: nemusime si evidovat ani prislu a odislu postu, nakolko nam nechodi, my neposielame a keby aj tak len vo velmi malom pocte. Je to len pre nas evidencia vsak?
Dakujem este raz za spatnu odpoved
avalik
15.01.15,19:25
To že nemusíte mať registratúrny poriadok a registratúrny plán ešte neznamená, že nemáte mať určené nejaké pravidlá aby ste splnili náležitosti zákona ... a tie som ti citovala ... a k otázočke ... keď ti nič, nepríde ani nič nepošleš tak nemáš čo evidovať ;) ... ale platí čo som citovala "a) evidovať záznamy, ktoré vznikli z jeho činnosti, a došlé záznamy,"
sfsfsf88
15.01.15,19:43
Vobec s tymyto nemam skusenost a ked si aj precitam tie nalezitosti zakona, tak som akoby v spanielskej dedine. My teda mame mat nejaku pisomnu smernicu (pravidla) alebo len ich staci dodrziavat tak aby sme splnali nalezitosti zakona.
..takze pre spravnost - ked mi pride list alebo nejaky odoslem, tak si to aj zaregistrujem (aby som to mala co sa tyka zakona v poriadku)..?
Terezia13
15.01.15,20:10
teraz som sa dočítala, že sú fakt malá sro, tak súhlasím
pretože aj v mzdách a personalistike sú značky"
jedna - to ozaj v extréme pri ťažkých a smrteľných úrazoch a ďalšie dve pri smerniciach o mzdách, ale to zrejme nebudú vydávať
značky OA1 smernice a pokyny, tiež OU1
ťažké úrazy ON
avalik
15.01.15,21:16
Terezia13, od druhého riadku ti absolútne nerozumiem ... ak cituješ niečo z iných stránok alebo sa odvolávaš na informácie z iných článkov, tak uveď konkrétny link (pozri etiketu porady)
avalik
15.01.15,21:23
sf... doplnila som ešte moju odpoveď, tak študuj ;)