andrejucto
15.01.15,20:48
Dobrý večer, prosím Vás o názor - zaúčtovali by ste živnostníkovi "okuliare na čítanie" za 8,5 eur, ako daňovo uznatelný výdavok,aj s nárokom na odpočet DPH? živnostník predáva súčiastky.. Mne sa to moc na daňový výdavok nepozdáva... ďakujem
veronikasad
15.01.15,19:59
Okuliare bez predpisu očného lekára ?
avalik
15.01.15,20:02
ano, bezne dostat v obchodoch
andrejucto
15.01.15,20:05
áno presne takéto, v Tescu kúpené
Katy a R
15.01.15,20:14
však ak si to ten živnostník vie obhájiť ...;) ... a poraď mu - v tých výpredajoch sa dajú kúpiť oveľa lacnejšie! - 1,20 aj s tým tenkým puzdrom!
Liptáčik
15.01.15,20:16
Už sme to tu rozoberali. Daňový úrad sa vyjadril, že tento druh výdavku nie je daňovo uznateľný. Ako by ste si takéto zaúčtovanie obhájili v prípade kontroly?
andrejucto
15.01.15,20:18
mám podobný názor.. Ďakujem
Dav
16.01.15,04:27
Tento typ okuliarov nie, ale pri práci s počítačom je možné daňovo uznať okuliare so špeciálnou vrstvou, z očnej optiky, ako OOP pri práci so zobrazovacími jednotkami. A ako na všetky OOP, vypracovať smernicu. http://www.uvzsr.sk/docs/leg/276_2006.pdf
Dav
16.01.15,04:30
Ako ochrannú pomocku pri práci so zobrazovacími jednotkami.
marjankaj
16.01.15,05:11
A nabudúce bude chcieť dať do výdavkov napríklad invalidný vozík? Alebo barly?
Liptáčik
16.01.15,19:47
Skús, ale ak príde kontrola, neuzná to. Dôvod? Okuliare vraj používaš, lebo ich kvôli zdravotnému stavu potrebuješ, či podnikáš, alebo nie. Žiaľ, nevymyslela som si to.
karakul
16.01.15,21:03
... asi si nesplnila podmienky stanovené v nariadení vlády, keď ti to neuznali
Peggynka
16.01.15,21:09
A možno je to tak,že na čítanie mi predpísala okuliare,ale na počítač potrebujem iné a ak robí s počítačom,by jej to mali uznať.:)
renya74
05.02.15,18:49
Zdravím, všade sa hovorí len o ochranných okuliaroch ako o ochrannej prac. pomôcke pri práci so zobrazovacími jednotkami, lebo to špeciálne upravuje nariadenie vlády. OK. Ale čo v iných prípadoch? Napr. firma vyrába káblové zväzky. Ide o značné zaťaženie zraku zamestnancov keďže 40 hod týždenne pracujú s tenkými drôtmi a malými súčiastkami. Zamestnávateľ by chcel tým, ktorí to potrebujú (na základe vyšetrenia v optike alebo u lekára), prispieť na dioptrie (obyčajné) raz za 2 roky vo výške 20 eur. Samozrejme, že len ak to nejakým spôsobom môže dať do nákladov. Zahraničný majiteľ firmy nevie pochopiť že na SK to nie je daňovo uznateľný výdavok, keďže tvrdí, že podľa európskej legislatívy musí zabezpečiť všetky prostriedky potrebné na výkon práce a starať sa o zdravie zamestnancov.
marjankaj
05.02.15,19:00
Tak nech zamestná zamestnanca, ktorý tie okuliare na čítanie nepotrebuje.
felix1
05.02.15,19:05
Ako sa mu da dokazat ze tieto ,,okuliare,, potrebuje aj ako sukromna osoba ? Potrebuje ich len pri vykone svojej cinnosti na citanie navodov a podobne. Nejedna sa o okuliare, ale o pomocku na citanie. V SRN sa to da kupit pod nazvom ,,lesen helfer,, v drogerii. Ak si kupi okuliare na predpis s ramom za 500€ je to otazne ale toto ? Snad mu nebudete zavidiet tuto pomocku :)
marjankaj
05.02.15,19:15
A taký šlabikár ako pomôcka na čítanie pre analfabeta by tam tiež išiel?
fortunka
05.02.15,19:35
možno potrebuje na tie suciaastky lepsie vidiet a ma to ako kvazi lupu
fortunka
05.02.15,19:39
suhlasim s DAV, rovnako ako som si obhajila slnecne okuliare trufnem si aj na tieto.. ochranna vrstva na pracu s PC a idem... pretoze ked ten clovek cumi do PC 8 hodin tak tie oci tym trpia a nik mi nepovie opak, aj ten co nepotrebuje dioptire by si mal vyskusat pracu s takymi "škulkami"... je to rozdiel... ja osobne som sa spokojne rozlucila s cervenym ocami... ak mi niekto povie ze ich nebodaj pouzivam aj na osobne ucely a kvoli zdravotnemu stavu, tak to rovnako moze povedat aj na pracovne oblecenie... pretoze to tiez kvoli zdravonemu stavu, resp. na jeho ochranu pouzivaju zamestnanci... alebo obuv.. alebo zvaracske okuliare ;) Okrem toho vytiahnem z kabelky druhe okuliare, ktore nosim mimo pracovnu dobu :P
felix1
05.02.15,19:45
marjankaj
05.02.15,20:10
Veď si zdôvodňuj. Mne to netreba zdôvodňovať.