zuzana.š.
16.01.15,08:48
Možno sa to niekomu zíde:

Predpokladaná daň na r. č. 40 v DP sa určí podľa § 10 ods. 2 nového zákona č. 361/2014 Z. z., ako súčet ročnej sadzby dane upravenej podľa § 7 za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru 2015, pričom ročná sadzba dane je upravená v prílohe č. 1 zákona o dani z motorových vozidiel (ďalej „príloha č.1“).
To znamená, že na účely určenia výšky predpokladanej dane sa ročná sadzba dane zníži:
- počas prvých 36 kalendárnych mesiacov počnúc mesiacom prvej evidencie vozidla o 25 %,
- počas nasledujúcich 36 kalendárnych mesiacov o 20 % a
- počas ďalších nasledujúcich 36 kalendárnych mesiacov o 15 %.

• Po uplynutí predchádzajúcich 108 (3x36) kalendárnych mesiacov sa pre určenie výšky predpokladanej dane použije ročná sadzba dane uvedená v prílohe č. 1 počas nasledujúcich 36 kalendárnych mesiacov.

• Po uplynutí 144 (108+36) kalendárnych mesiacov sa pre určenie výšky predpokladanej dane použije ročná sadzba dane uvedená v prílohe č. 1, ktorá sa zvýši o 10 % počas nasledujúcich 12 kalendárnych mesiacov.

• Po uplynutí 156 (144+12) kalendárnych mesiacov sa pre určenie výšky predpokladanej dane použije ročná sadzba dane uvedená v prílohe č. 1, ktorá sa zvýši o 20 %.

• V prípade :
- hybridného motorového vozidla,
- hybridného elektrického vozidla,
- vozidla kategórie L, M a N s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG) alebo skvapalnený zemný plyn (LNG) a
- vozidla kategórie L, M a N na vodíkový pohon
sa pre určenie výšky predpokladanej dane použije ročná sadzba dane zistená podľa predchádzajúceho postupu, t.j. v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, ktorá sa následne zníži ešte o 50 %.

Na účely predpokladanej dane z motorových vozidiel na rok 2015 sa počítajú mesiace od prvej evidencie vozidla k 1. januáru 2015, t. j. vrátane kalendárneho mesiaca január.



---
S pozdravom,
Ing. Lia Košalová

oddelenie služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica
JM1968
21.01.15,07:24
Ďakujeme, hoci...včera som bola na plavárni, ale po prečítaní tohto tu ľutujem, že som sa tam neutopila....

potom som našla toto, už je mi veselšie :)

http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/dan-z-motorovych-vozidiel-cestna-dan-2015.php?vek=8&hybrid=2&druh=2&druh_os=2000&druh_uz_12=1&druh_uz_3=15&druh_uz_4=23