alenka57
16.01.15,09:01
Vlastnim pozemok a vedla tohto pozemku som zaroven spolumajitel v casti 1/12 spolocneho pozemku. Chcem tuto cast 1/2 spolocneho pozemku priradit k parcele mojho pozemku v mojom vylucnom vlastnictve a to po celej jeho dlzke a v sirke takej, ako vyjde. Viem ze musim mat suhlas vsetkych ostatnych spoluvlastnikov, aby som to mohla dat zavkladovat na kataster. Akou formou mam ten suhlas ziskat? Poslat doporucene listy s dorucenkou kde ich ziadam o suhlas a co vsetko by mal taky list obsahovat? Mozem tam uviest, ze v pripade nepodpisania suhlasu, vec postupim na sud s tym, aby sud pridelil cast 1/2 spolocnej parcely k parcele vo vylucnom vlastnictve na zaklade logickeho priradenia? Aka je uspesnost takehoto priradenia na sude?
Dakujem za pravnicku odpoved.
misoft
16.01.15,14:53
Nedá sa to tak jednoducho. Uvedom si jedno - ten spoločný majetok (podielový) - z každého cm2 tebe patrí 1/12. Najskôr by si musel dať vyhotoviť geometrický plán pozemku, aby sa zistila presná rozloha a hranice tej tvojej 1/12 pozemku, potom na katastri sa takto potom zaznačia a zapíšu do katastra novovzniknuté parcely.
To je tá prvá časť.
A druhá časť - spojenie (zlúčenie) pozemkov. Postup je rovnaký - opäť geometrický plán s vyznačením hraníc novovzniknutej parcely po zlúčení, zápis a zaznačenie na katastri.
Mária27
16.01.15,16:12
Pôjde o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva - dohodou alebo súdom. Spoluvlastníkom treba zaslať už návrh zmluvy s nákresom, Pričlenovaná časť bude musieť vzniknúť asi geometrickým plánom ako nová parcela - to ti presne povie geodet, lebo niečo pričlenujú aj bez vytvárania parciel ..
Ak by spoluvlastníci nesúhlasili, žaloba bude obsahovať taký istý návrh. V logických prípadoch súd vyhovie.
Ešte pripmínam, že pri pričlenovaní neplatí ani drobenie pôdy - pozri § 24 ods. 3 písm. c) zákona 180/1995.