maca88
05.05.06,07:01
Zdravím,
mám problém s ktorým si neviem rady, a preto sa obraciam na Vas s prosbou o pomoc. V roku 2005 sme mali 2 konateľov, obaja pracovali na pracovnu zmluvu TPP. Ja sa mzdovou problematikou zaoberam iba od 01.2006 a ked som prechadzala poradu, nasla som tam, ze bolo potrebne aby sa obaja aj ked nepoberali ziadne odmeny,podiely.., len mzdy nahlasili do ZP ako SZCO do 8.1.2005, a odhlasili sa k 1.9.2005 Presviedcaju ma vsak ze to nebolo potrebne, nakolko boli zamestnanci. Teraz neviem ci im mam urobit rocne zuctovanie. Jednemu kolisal prijem , tomu zuctovnie musim urobit tak ci tak, mam mu urobit A alebo teda S? Druhemu nekolisal prijem vobec, mal stale pod 43095, mam mu vobec urobit rocne zuctovanie?
Fakt mam z toho chaos hlavne ked mi kazdy tvrdi nieco ine. Prosim poradte
Olgica
05.05.06,05:19
Určite sa trebalo prihlásiť do ZP ako SZČO aj keď mali HPP.
Ak by boli prihlásený ako SZČO od 1/2006 - 8/2006 trebalo by im spraviť ročné zúčtovanie ZP.
V tvojom prípade neviem. Prihlásiť ich spätne? - pokuta? alebo to nechať tak?
maca88
05.05.06,05:46
Kde by som našla napísané že to bola povinnosť? Aby som sa na to mohla odvolať, keď to budem konateľom vysvetľovať.
alušik
05.05.06,05:51
Osobne si myslím, že prihlásiť a odhlásiť sa ako SZČO - z titulu konteľstva bolo nutné, aj keď žiadny príjem ako konatelia nemali a mali príjmy z pracovného pomeru, ktorý v danej firme majú. Ja by som povedala, že by bolo dobré zájsť na zdravotnú poisťovňu a opýtať sa priamo tam. Ak má byť dodržaný zákon, tak by som vypísala prihlášku k 1.1. aj odhlášku k 31.8. a potom im v každom prípade urobila ročné zúčtovanie na tlačive typu S s prílohami SA - príjmy z pracovného pomeru a SB - to bude nulové - z titulu konateľstva.
V ročnom zúčtovaní im aj tak z titulu konateľstva nevýjde doplácanie na zdravotné poistenie. Nedoplatky môžu vzniknúť len tomu jednému, ktorý mal príjem v niektorých mesiacoch vyšší ako 43095.
Ak by sa na zdravotnej poisťovni vyjadrili, že to prihlasovanie a odhlasovanie z titulu konateľstva máš už nechať tak, že aj tak by im nevyšlo doplácanie, keď ako konateľ nemal príjmy z titulu konateľstva, tak potom by som vypísala tlačivo typu A - len pre toho jedného, ktorý mal kolísavý príjem. Ale tento postup sa mi osobne vôbec nepozdáva a nezdá sa mi správny.
maca88
05.05.06,06:17
Ďakujem Vám za radu. Asi teda zbehnem do ZP a spýtam sa čo mám s tým urobiť.Dúfam že to nakoniec dopadne dobre.
Prajem pekný dník
bepo
05.05.06,08:55
Prihlásiť konateľa do ZP bola povinnosť zo zákona tak sa asi ťažko nájde pracovníčka ktorá povie nech to nechá tak.Ja by som rozmýšlal čo je horšie-nechať to tak a možno bude nejaký poprask alebo spätne poprihlasovať a mať poprask určite.
alušik
05.05.06,08:59
Prihlásiť konateľa do ZP bola povinnosť zo zákona tak sa asi ťažko nájde pracovníčka ktorá povie nech to nechá tak.Ja by som rozmýšlal čo je horšie-nechať to tak a možno bude nejaký poprask alebo spätne poprihlasovať a mať poprask určite.

mimotemy Ja si tiež myslím, že jej povedia, že to treba urobiť spätne. A podľa mňa je horšie čakať čo bude, keď to raz bude...;) Macka - daj vedieť výsledok, nech vedia aj iní poraďáci.
bepo
05.05.06,09:02
Otázka je prečo by niečo malo byť? Ako v ZP zistia že niekto mal byť SZCO a nebol?
Majka
05.05.06,09:09
Osobne si myslím, že prihlásiť a odhlásiť sa ako SZČO - z titulu konteľstva bolo nutné, aj keď žiadny príjem ako konatelia nemali a mali príjmy z pracovného pomeru, ktorý v danej firme majú. Ja by som povedala, že by bolo dobré zájsť na zdravotnú poisťovňu a opýtať sa priamo tam. Ak má byť dodržaný zákon, tak by som vypísala prihlášku k 1.1. aj odhlášku k 31.8. a potom im v každom prípade urobila ročné zúčtovanie na tlačive typu S s prílohami SA - príjmy z pracovného pomeru a SB - to bude nulové - z titulu konateľstva.
V ročnom zúčtovaní im aj tak z titulu konateľstva nevýjde doplácanie na zdravotné poistenie. Nedoplatky môžu vzniknúť len tomu jednému, ktorý mal príjem v niektorých mesiacoch vyšší ako 43095.
Ak by sa na zdravotnej poisťovni vyjadrili, že to prihlasovanie a odhlasovanie z titulu konateľstva máš už nechať tak, že aj tak by im nevyšlo doplácanie, keď ako konateľ nemal príjmy z titulu konateľstva, tak potom by som vypísala tlačivo typu A - len pre toho jedného, ktorý mal kolísavý príjem. Ale tento postup sa mi osobne vôbec nepozdáva a nezdá sa mi správny.

mam podobny problem avsak som nepochopila ten kto mal kolis. prijem urobi mu tlacivo typ - A a ten ktory nemal kolis. prijem tak S?
bepo
05.05.06,09:11
S znamená súbeh,vypĺňa ho ak mal súbeh zam.pomeru a SZCO z titulu konateľstva,ak mal iba kolísavý príjem tak A.Ak nemal kolísavý príjem a zmestí sa do hraníc min a max tak nech nerobí zúčtovanie
alušik
05.05.06,09:13
mam podobny problem avsak som nepochopila ten kto mal kolis. prijem urobi mu tlacivo typ - A a ten ktory nemal kolis. prijem tak S?

Nie, tu je podstata problému v inom. Ak má len štatút zamestnanca - tak sa robí zúčtovanie na tlačive typu A. Konatelia však mali byť v termíne od 1.1. do 31.8. prihlásení na zdravotnej poisťovni ako SZČO a v tom prípade už ide o kombináciu zamestnanca a konateľa v rámci roku 2005 - potom by teda vypĺňali tlačivo typu S.;)
Majka
05.05.06,09:15
Nie, tu je podstata problému v inom. Ak má len štatút zamestnanca - tak sa robí zúčtovanie na tlačive typu A. Konatelia však mali byť v termíne od 1.1. do 31.8. prihlásení na zdravotnej poisťovni ako SZČO a v tom prípade už ide o kombináciu zamestnanca a konateľa v rámci roku 2005 - potom by teda vypĺňali tlačivo typu S.;)

aha, n ocitam si to za sebou x krat.....takze prihlaseny konatel je v zdr.poist. ako szco bez prijmu a ma aj TPP. Prihlasila som ho ale neodhlasila 31.8. cize je asi stale prihlaseny ako szco neplatiaci,bez prijmu a okrem toho ma TPP na prijem vyssi ako 43 095 takze podava tlacivo S?
alušik
05.05.06,09:21
aha, n ocitam si to za sebou x krat.....takze prihlaseny konatel je v zdr.poist. ako szco bez prijmu a ma aj TPP. Prihlasila som ho ale neodhlasila 31.8. cize je asi stale prihlaseny ako szco neplatiaci,bez prijmu a okrem toho ma TPP na prijem vyssi ako 43 095 takze podava tlacivo S?

Konatelia sú od 1.9. chápaní ako zamestnanci, takže ich choďte spätne odhlásiť.;) Áno, vypĺňate tlačivo typu S a prílohy SA - za zamestnanca a SB - za SZČO hoci je bez príjmu.
Majka
05.05.06,09:29
Konatelia sú od 1.9. chápaní ako zamestnanci, takže ich choďte spätne odhlásiť.;) Áno, vypĺňate tlačivo typu S a prílohy SA - za zamestnanca a SB - za SZČO hoci je bez príjmu.

fuh, ok,to som nevedela dakujem.
maca88
05.05.06,09:30
Bola som vo VSZP, kde mi pani kontrolorka povedala, ze ich mam spatne nahlasit a odhlasit, ale nakolko sa tam vyskytol este problem neohlaseneho skoncenia PN, tak sme stretnutie ohladom konatelov a SZCO presunuli na pondelok.Po stretnuti napisem ako som dopadla.Ale zatial z toho velke halo kontrolorka nerobila, tak dufam ze to dobre dopadne;)
Pekny vikend vsetkym
alušik
07.05.06,14:18
Našla som tento príspevok od Jožka Mihála, ktorý len potvrdil, že by sa prihlásiť ako SZČO spätne, tak ako som písala...:)
Prikladám link:
http://www.porada.sk/t18656-p25-nvrh-vyhlky-mz-sr-k-ronmu-ztpoistnho.html
maca88
12.05.06,06:30
Zdravim, tak som bola v ZP, kde mi kontrolóka povedala že mám konateľov spätne nahlásiť, odhlásiť ako SZCO. Následne ročné zúčtovanie S, SA,SB. Chcem sa len opýtať aké tlačivo mám použiť na prihlásenie SZČO, ide o všeobecnú zdravotnú poisťovňu.

ďakujem
kosturova
09.06.06,17:57
dobrý večer,
chcela by som sa opýtať, na spôsob ročného zúčtovania poistného u konateľa v s.r.o., keď nemá žiadnu odmenu, nemá iný príjem,nie je zamestnaný. Podľa toho,čo som prešla príspevky, je potrebné vypísať tlačivo typu B, konateľ je ako SZČO. Ale od kedy-do kedy?Keď nemá príjem, počíta sa minimum. t.j. 6.500,-, za ktoré mesiace v roku 2005?
Agnes
Melnick
09.06.06,18:14
dobrý večer,
chcela by som sa opýtať, na spôsob ročného zúčtovania poistného u konateľa v s.r.o., keď nemá žiadnu odmenu, nemá iný príjem,nie je zamestnaný. Podľa toho,čo som prešla príspevky, je potrebné vypísať tlačivo typu B, konateľ je ako SZČO. Ale od kedy-do kedy?Keď nemá príjem, počíta sa minimum. t.j. 6.500,-, za ktoré mesiace v roku 2005?
Agnes
Od 1.1. - 31.8.2005 ,áno min. VZ = 6500.-Sk
B vypĺňa v prípade, ak v r.2005 platil poistné len ako SZČO.
u.p.k
10.06.06,13:34
Pekný pracovný víkend.
Mám zamestnanca, ktorý je zároveň aj konateľom v dvoch firmách /bez príjmu/. Vypĺňam tlačivo S,SA a 2x SB. Zaujímajú ma konkrétne listy SB /nulové/. Uvažujem správne, že budú úplne rovnaké? Keďže údaje o firmách, v ktorých figuruje ako konateľ nemám kde vpísať /IČO a DIČ zostane nevyplnené, keďže ako SZČO - konateľ nemal žiadne pridelené/.
Melnick
10.06.06,14:34
Pekný pracovný víkend.
Mám zamestnanca, ktorý je zároveň aj konateľom v dvoch firmách /bez príjmu/. Vypĺňam tlačivo S,SA a 2x SB. Zaujímajú ma konkrétne listy SB /nulové/. Uvažujem správne, že budú úplne rovnaké? Keďže údaje o firmách, v ktorých figuruje ako konateľ nemám kde vpísať /IČO a DIČ zostane nevyplnené, keďže ako SZČO - konateľ nemal žiadne pridelené/.
Pre posúdenie aký TYP tlačiva vyplniť je potrebné vedieť ,či v úhrne
suma zo zamestnania + konateľstvo rovná sa,alebo je väčšia ako 78000.-a vtedy vyplníš TYPS + prílohy ,alebo je nižšia ako 78000.- a vtedy vypĺňaš TYPX + prílohy. Ešte je potrebné pripomenúť,že listy SB,alebo XB nevypĺňaš nikdy dva, ale iba jeden.Iné je to s listami SA, XA -vypĺňaš toľko,koľko zamestnávateľov počas roka bolo.
Mirka D
15.06.06,08:35
Zahraničný konateľ bez odmeny. Nie je zamestnanec.
Prihlásený do ZP od 1.1.05, odhlásiť k 31.8.05 som ho zabudla.
Uhradené spolu 9100,- Sk (10x910).
Idem mu urobiť RZ typ B.

1. Môžem ho dodatočne odhlásiť k 31.8.05?
2. r. 27 - 0, r.28 - 0, r. 29 - 0 - je to v poriadku?
3. r. 42 - 52.000 - je to v poriadku?
4. r. 52, r. 53 - 52.000 - je to v poradku?
5. r. 55 - 7280
6. r. 56 a 58 bude mínus 1820????

Ďakujem pekne.
zuzana s.
16.06.06,08:58
Bola som vo VSZP, kde mi pani kontrolorka povedala, ze ich mam spatne nahlasit a odhlasit, ale nakolko sa tam vyskytol este problem neohlaseneho skoncenia PN, tak sme stretnutie ohladom konatelov a SZCO presunuli na pondelok.Po stretnuti napisem ako som dopadla.Ale zatial z toho velke halo kontrolorka nerobila, tak dufam ze to dobre dopadne;)
Pekny vikend vsetkym

My mame podobny problem, neprihlasili sme zahranicnych konatelov (nepoberali ziadny prijem ani odmeny) a chcela som ich spatne prihlasit do ZP, kde mi povedali, ze to uz nie je mozne, prijat spatne prihlasku, ako na VsZP tak aj v Spolocnej ZP a ze to uz teraz mam nechat tak. Tak ja neviem co mam teraz robit :(
Lila
16.06.06,09:52
Ide o konateľa /bez príjmu/ a zároveň zamestnanca, ktorý požičal inej PO na základe Zmluvy o pôžičke peniaze a má z toho úroky.
Tieto úroky sa mu započítavajú do jeho príjmu? Alebo nie?
JanoL
16.06.06,11:03
Na otázku do podatelna@apollo.sk :"Neprihlásený konateľ s.r.o. bez príjmu, aké tlačivo RZ použiť?"
mi prišla odpoveď : "Konateľ by sa mal dodatočne zaregistrovať ako SZČO a urobiť si ročné zúčtovanie sám. Použije tlačivo S a prílohy SA a SB "
Magma
16.06.06,18:09
Spravila som ročné zúčtovanie konateľovi a vyšiel mi podľa mňa nezmysel, tak Vás prosím o vyjadrenie.
Konateľ cudzinec, v mesiacoch január - marec bez odmeny, ale platil preddavky vo výške z min. VZ. Teda vyplňam list SB
B07 až B09 = 0
B31 0
B32 20367
B33 0
B 34 20367
Od apríla bol zamestnaný vo firme - inej než je konateľom, každý mesiac mal príjem nad max. VZ a po sčítaní listov SA, SB mi vyšlo že zamestnávateľ (ktorý platil maximálne preddavky) má nedoplatok na ZP. Ako je to možné, veď v mesaicoch 01-03 u neho nebol zamestnaný. Má na to zamestnávateľ ozaj doplatiť, alebo som niečo zle vyplnila? Zamestnávateľ má znášať dôsledky za to, že zamestnanec v niektorých mesiacoch nepracoval?
Jozef Mihál
16.06.06,18:43
Magma - je to OK.
Zmysel ročného zúčtovania je vypočítať poistné z celoročných príjmov. Pritom nie je dôležité ako boli príjmy "rozložené" do jednotlivých mesiacov. Ak bol zamestnancom len od apríla ale mal pomerne vysoké mesačné príjmy, tak preddavky sa platili síce len do výšky mesačného max.základu 43095 Sk, ale to nie je dôležité.

Dôležité je, že v RZ sa spočítajú všetky jeho príjmy za celý rok a táto suma sa porovná s ročným max.základom 517140 Sk. A poistné sa vypočíta vo všetkých jeho príjmov - maximálne zo sumy 517140 Sk. Preto vznikne zamestnávateľovi nedoplatok.
Magma
17.06.06,18:36
Tak ďakujem pekne za odpoveď... Zrejme aj zamestnávateľ sa mi poďakuje, ten nedoplatok je nad 4tisíc...
Magma
18.06.06,12:57
Ešte by som mala otázku ku konateľovi. Skutočný príjem konateľa zapíšem do B07 aj vtedy ak nepodával daňové priznanie?
Vyplňam S, lebo bol aj zamestnancom, teda ide o tlačivo SB.
Ďakujem
Jozef Mihál
18.06.06,14:15
magma - áno, do B07 treba uviesť skutočný príjem (hrubý) konateľa za mesiace január až august. Samozrejme že vo veľa prípadoch takíto konatelia nemuseli podávať daňové priznanie a na tom tu ani nezáleží.
Lila
19.06.06,06:59
Prosím Vás, započítavajú sa do príjmu úroky z poskytnutej pôžičky ???
petrusa
19.06.06,07:16
Mandátna zmluva

--------------------------------------------------------------------------------

Chcela by som sa opytat, ci dvaja zvnostnici musia podpisat mandatnu zmluvu ? Ci je to potrbne na vykon cinnosti a vyplacanie odmeny za tuto cinnost....Je mozne, aby takto fungovali aj na zaklade "ustnej dohody" , na zaklade ktorej, bude jeden zivnostnik fakturovat druhemu...Je to mozne alebo je potrebne uzatvorit mandatnu zmluvu ?
Dakujem
Mirka D
19.06.06,08:19
Zahraničný konateľ bez odmeny. Nie je zamestnanec.
Prihlásený do ZP od 1.1.05, odhlásiť k 31.8.05 som ho zabudla.
Uhradené spolu 9100,- Sk (10x910).
Idem mu urobiť RZ typ B.

1. Môžem ho dodatočne odhlásiť k 31.8.05?
2. r. 27 - 0, r.28 - 0, r. 29 - 0 - je to v poriadku?
3. r. 42 - 52.000 - je to v poriadku?
4. r. 52, r. 53 - 52.000 - je to v poradku?
5. r. 55 - 7280
6. r. 56 a 58 bude mínus 1820????

Ďakujem pekne.