Denia1985
16.01.15,09:21
Dobry den, chcela by som poradit ohladom uplatnena si danoveho bonusu na dieta. Som rozvedena, dieta je zverene do mojej starostlivosti. Za minuly rok nemam prijem zo zamestnania ani zivnosti, bola som na materskej dovolenke, cize ja si dan.bonus nemozem uplatnit. Chcem sa spytat ci si moze uplatnit danovy bonus moj exmanzel. Ak ano co treba splnit, pripadne ake doklady prilozit k danovemu priznaniu?
Dakujem za odpoved a radu.
veronikasad
16.01.15,08:23
žiješ s exmanželom v spoločnej domácnosti, alebo máte dohodnutú striedavú starostlivosť o dieťa?
Denia1985
16.01.15,08:26
Nie maly je zvereny o mojej opatery. Striedavu nemame.
kn-alka
16.01.15,08:28
§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.





Ak dieťa nežije s exmanželom v spoločnej domácnosti, tak nemá nárok na daňový bonus.
veronikasad
16.01.15,08:29
Ex su nárok uplatniť nemôže. Ty si odkedy na MD ? Nemala si v roku 2014 hrubý príjem vo výške 6-nárobku min.mzdy ?
Denia1985
16.01.15,08:31
Dakujem tiez som toho nazoru. Ale co ak aj napriek tomu exmanzel poziada o danovy bonus? Da sa to nejako preverit? Nevychadzame zrovna priatelsky..
veronikasad
16.01.15,08:37
Z prvej tvojej otázky som mala pocit, že hľadáš spôsob ako si ex DB môže uplatniť, keď naň nemáš nárok ty. Ex je zamestnanec, alebo si bude sám robiť DP ? K uplatneniu nároku potrebuje rodný list dieťaťa, tu však asi nie je problém aby mu kopiu na matrike vydali, ak je v rodnom liste zapísaný ako otec.
Denia1985
16.01.15,08:46
On prisiel zamnou s tym ci si uplatnujem danovy bonus ja. Kedze som na materskej povedala som ze nie. A preto sa pytam ci si on moze uplatnit a ja o tom nemusim vediet. pretoze peniaze by som neuvidela urcite. Tak by som chcela vediet nejake opatrenie. Kopiu rodeho listu bohuzial ma. DP mu robi zamestnavatel.
veronikasad
16.01.15,08:50
Zavolaj mzdárke zamestnávatela, že nežije s dieťaťom a tým teda nárok na DB nemá. Alebo pošli písomné oznámenie poštou.
ivka70
16.01.15,08:51
A ty si na materskej s vasim spolocnym synom alebo si znovu vydata a zijes s manzelom a s detmi v spolocnej domacnosti?
Vtedy by si mohol uplatnit DB tvoj manzel.
Denia1985
16.01.15,09:06
na RD s druhym synom ale s partnerom zijeme ako druh a duzka. A dalsia otazka je teda este nejaky sposb ako si uplanit DB? Dakujem
veronikasad
16.01.15,09:09
Na spoločné dieťa si môže DB uplatniť tvoj partner. Na tvoje dieťa len v prípade, ak budete zosobášení, nemusí si dieťa osvojiť.
viluska
16.01.15,09:18
nema nárok a moj ex si ho uplatnoval po rozvode ked ze ja som bola na rodicovskej
Denia1985
16.01.15,09:19
V inom pripade si na syna z prveho manzelstva uplatnit nemozem? Dakujem za odpovede :)
veronikasad
16.01.15,09:28
ak sa pýtaš, či si ho môže uplatniť tvoj súčasný partner - nemôže. Pokial budeš počas RD pracovať aspoň na dohodu a tvoj ročný príjem dosiahne aspoň 6-násobok min.mzdy, môžeš si uplatniť DB podaním DP typu A. Podmienku 1/2 mesačnej min.mzdy nemusíš splňať každý mesiac, lebo si ho mesačne uplatňovať nebudeš.