q2000
05.05.06,07:16
Zdravím,

Som zamestnaný v ČR a chcel by som si popri zamestnaní založiť živnosť na Slovensku. Chcel by som sa opýtať:

1. Budem musieť platiť odvody na Slovensku ak zamestnávateľ za mňa platí v ČR SP+ZP ?
2. Ak áno, tak aké veľké?
3. Budem musieť platiť odvody okamžite, alebo až po 1 roku?

Ďakujem pekne všetkým za rady.
Beba
05.05.06,06:14
Budeš platiť odvody /musíš sa prihlásiť na SP ale až po roku na základe vykázaného príjmu,inak len dobrovoľne ale na ZP povinne/na začiatku podnikania najmenej z minimálneho vymeriavacieho základu a splatné sú 8. deň po uplynutí mesiaca. Aktuálne sadzby si najdeš na stránkach Soc. poisťovne /momentálne 2288,-/a Zdrav. poisťovne /966,-/. Tam nájdeš všetky informácie ohľadne povinností. Vzhľadom na to, že neúčtujem SZČO, viac Ti povedať rýchlo neviem. Zabudla som doplniť, že na SP je povinnosť registrácie po dosiahnutí určitého limitu príjmu, ktorý sa každý rok zvyšuje. Potom už vychádzaš z daňového priznania sa predchádzajúce obdobie. Ale táto téma tu na porade už je.
Pozri napr.
http://www.socpoist.sk/index/ (http://www.socpoist.sk/index/)
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=4 (http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=4)
q2000
05.05.06,07:18
Budeš platiť odvody /musíš sa prihlásiť na SP ale až po roku na základe vykázaného príjmu,inak len dobrovoľne ale na ZP povinne/na začiatku podnikania najmenej z minimálneho vymeriavacieho základu a splatné sú 8. deň po uplynutí mesiaca. Aktuálne sadzby si najdeš na stránkach Soc. poisťovne /momentálne 2288,-/a Zdrav. poisťovne /966,-/.
Díky moc.

Na stránkach VZP som našiel, že podľa nariadenia EU osoba nemôže byť poistená v dvoch štátoch naraz. Ako to teda je? Budem teda platiť ZP len v ČR i keď budem mať živnosť v SR?

A SP nebudem musieť platiť ten jeden rok vôbec pokiaľ budem zamestnaný v ČR a platiť tam odvody do SP? Po tom jednom roku budem platiť SP na Slovensku len z prijmu za uplynulý rok zo živnosti?
Beba
05.05.06,08:10
Díky moc.

Na stránkach VZP som našiel, že podľa nariadenia EU osoba nemôže byť poistená v dvoch štátoch naraz. Ako to teda je? Budem teda platiť ZP len v ČR i keď budem mať živnosť v SR?

A SP nebudem musieť platiť ten jeden rok vôbec pokiaľ budem zamestnaný v ČR a platiť tam odvody do SP? Po tom jednom roku budem platiť SP na Slovensku len z prijmu za uplynulý rok zo živnosti?


V tomto prípade sa totiž jedná o jedinú výnimku z Nariadení EÚ a zásady použitia legislatívy iba jedného členského štátu EÚ. Over si ale, či to ešte stále platí.
alušik
05.05.06,09:02
Keď som dnes bola na zdravotnej poisťovni tam sa na to jeden pán pýtal, tak mu odpovedali, že v prípade, že má platené v rámci krajín EÚ zdravotné poistenie v rámci verejného zdravotného poistenia, tak na našom území ho platiť nemusí.;)
lokok
26.06.06,21:14
SZČO prerušila živnosť od 1.4.2005 -1.3.2006. Príjem zo živnosti mala len v januári. Cely rok bol zamestnaný v ČR ako zamestnanec, kde bol aj zdravotne poistený a platené odvody. V SR neplatil cely rok žiadne odvody.
Pýtam sa, či za obdobie 1.1.-31.3.2005 mal v SR platit odody ako SZČO? Alebo nie z titulu poistenia v ČR. Od 1.4.2005 je mi jasne, ze platil len v ČR a je to OK.
A ako to mam zapracovat do ročného zučtovania.
Poradí mi niekto este na "poslednu chvilu"??
Dakujem
ebeš
27.06.06,04:16
OD 1.1.05 do 31.3.05 mal platiť zdr.odvody na Slovensku ako SZČO. Treba podať RZZP za obdobie SZČO na Slovensku.
Marína
27.06.06,05:08
Keď som dnes bola na zdravotnej poisťovni tam sa na to jeden pán pýtal, tak mu odpovedali, že v prípade, že má platené v rámci krajín EÚ zdravotné poistenie v rámci verejného zdravotného poistenia, tak na našom území ho platiť nemusí.;)
Ak je SZČO v SR je povinný platiť z tohto titulu odvody do ZP. Ak by prerušil živnosť, na základe preukázania pracovno-právneho vzťahu v ČR a potvrdenia zo ZP v ČR, že je poistencom(buď na formulári E106 alebo inom doklade, na ktorom je uvedený dátum odkedy je poistný a či poistný vzťah trvá) sa zo ZP v SR dočasne odhlási.
lokok
27.06.06,05:17
ďakujem za odpoved. Teda musí doplatiť ZP za 3 mes., ked mal este živnosť neprerušenú . Nie je tam žiadna vynimka, ked je zamestnancom v ČR . Dufam, že som to dobre pochopila.
Pridala som vam po puntiku.
Marína
27.06.06,05:30
Je to osobná skúsenosť môjho syna so SpZP. Výnimka je len tá, že vôbec neplatí odvody do ZP len ak má prerušenú živnosť. Obdobne je to aj so SP. Ak mu vzniká povinnosť platenia odvodov do SP z titulu SZČO, musí platiť. Pozri odpoveď od ebeš. T.z., že ak mal platiť, mal byť aj prihlásený do ZP ako SZČO.
Ďakujem.:)