hadzanarka
16.01.15,15:00
som uz tri roky vdova,bez manzelovho zavetu prebehlo dedicske konanie podla zakona.polovica z RD bola rozdelena na pat patin.ja,a jeho styria synovia,traja su uz dospely a jeden este malolety.V case konania boli z toho dvaja synovia malolety.teraz toho jedneho syna,ktory bol v tom case malolety chcem vydedit,ma dvadsat rokov,byva u mna s priatelkou a maju spolu dieta.za jeho negativne spravanie ,ktore su v uplnom rozpore s dobrymi mravmi a jeho neusporiadany zivot ho chcem vydedit.ked je pod vplyvom alkoholu byva ku mne strasne agresivny.Platim si hypoteku na RD,neprispievaju mi nic,povedala som dobre,aspon si budete setrit,oni namiesto toho utracaju.Je v tomto pripade nejaka moznost ho vydedit
Tweety
16.01.15,14:07
Môžeš.
misoft
16.01.15,14:11
Každý z vás má 1/10 majetku (teda 1/5 z polovice po manželovi). Takže syna z tohto dedičstva (jeho 1/10 domu) ty NIJAKO nemôžeš vydediť. Už je to JEHO majetok!
A na vydedenie (vylúčenie z dedenia) sú isté pravidlá. http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/v/vydedenie-a-dovody-vydedenia.html?print=1 -
Dôvody:

a) V rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) O poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) Bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) Trvalo vedie neusporiadaný život.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#f4239117
§469a
Urobil niečo z toho? Nie? Tak nemôžeš. A na jeho právoplatný majetok NESMIEŠ siahnuť!
hadzanarka
16.01.15,14:17
ako mozem
hadzanarka
16.01.15,14:23
ved v rozpore s dobrymi mravmi je ,to jeho negativne sa spravanie ku mne stale,tolko som mu pomohla a ked mu nieco poviem stale len krici a nadava vulgarne,zivot nezije usporiadane,ma ho len v neporiedku,teraz som povedala,ze si maju hladat podnajom,nech sa naucia ovladat so svojou priatelkou a hlavne moj syn svojzivot poriadne,verim,ze keby sa mi nieco stalo,tak ani o mna nezakopne,po telefone ziadny kontakt,.ani ho teraz vobec nezaujimam ako sa mam,ci som zdrava atd
misoft
16.01.15,14:34
Toto, čo uvádzaš - je to síce na oštaru - ale ani toto nespĺňa tie podmienky - nie je to neusporiadaný život. Že nadáva? Každý nadáva. Že odvráva? Mnohí majú svoj názor a dávajú to trochu hlasnejšie najavo.
Vieš, čo by bolo neusporiadaný život? Ak by náhodou bol závislý a na potrebu .... by ti bral a predával tvoje veci, ak by si v tvojom byte zaviedol XXX biznis, ak by si tam skladoval pozbieraný bordel z ulice a v tom žil... Toto je neusporiadaný...
IIla
16.01.15,15:16
Vydediť ho za daných okolností môžete: pôjde o majetok, ktorý by zdedil po Vás (teda nie o ten, ktorý už zdedil). Ak by ste chceli vydediť aj synových potomkov, je potrebné to výslovne uviesť.
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/295958-kedy-mozete-vydedit-svoje-deti/
http://paragraf.sk/page.php?str=8
bjuty smis
16.01.15,17:22
môžeš darovať svoj majetok -časť majetku ostatným, ešte za života.....s právom dožitia radšej..
avalik
16.01.15,17:34
"jeho styria synovia" ... to nie su tvoje deti?
Katy a R
16.01.15,17:45
aj ke´d by si ho vydedila (dodržala podmienky zákona) - teraz ti to nepomôže - len, by po tvojej smrti nedostal celý podiel z tvojho majetku. Ale ty asi chceš teraz riešiť - hlavne jeho agresívne správanie ..či ???
Môžeš dať návrh na súd na vysporiadanie majetku ... keďže si väčšinovou vlastníčkou, myslím, že máš veľkú nádej že ti dom priklepnú - a jemu vyplatíš tú jeho desatinu ... a bude si musieť hľadať iné bývanie ...
Alebo sa dom predá a peniaze sa rozdelia. ... alebo teba vyplatí a ty si nájdeš nové bývanie ... samozrejme - ešte sú tam aj ostatní súrodenci
Katy a R
16.01.15,17:52
misoft - ona predsa vlastní 6/10 domu !
fortunka
16.01.15,18:14
kazdy ma na "neusporiadany zivot" iny nazor.. ma len 20. Aj keby si ho vydedila nic sa nezmeni..
Mária27
16.01.15,19:50
Pravdepodobne chceš riešiť pre teba neúnosnú situáciu teraz, nie až po tvojej smrti (kedy by nastali účinky vydedenia).

Všetky výdavky na dom máte hradiť ako spoluvlastníci spoločne vo výške svojho podielu. Ak niektorí spoluvlastníci nehnuteľnosť nevyužívajú, majú právo odplaty za užívanie ich podielu od tých, čo ho užívajú.

Ako väčšinový spoluvlastník máš právo rozhodnúť o hospodárení s RD. Podľa ostatných judikátov môžeš žiadať aj vysťahovanie menšinových spoluvlastníkov, ale im budeš platiť.

Ak nedosiahneš dohodu, práva a povinnsti môžeš riešiť prostredníctvom súdu.
misoft
16.01.15,20:02
A spochybňujem to? Čítaj - písal som, že syn má 1/10 domu - a to je JEHO majetok (nie jej). Takže na tú jeho 1/10 nesmie siahnuť. Ak chce ho vydediť, tak len zo svojej časti (ale nie po otcovi). A na vydedenie sú zákonné dôvody. To, čo uviedla - to ešte nie sú zákonné dôvody....
Peggynka
16.01.15,21:37
Ja sa obávam,že toto nie je cesta,aby si mohla dosiahnuť svoj kľud.Ak by sa niečo také stalo mne,predám dom (vyplatím hypotéku),zvyšok rozdelím podľa podielu,kúpim si malý byt a mladý nech sa stará.Dokazovanie jeho správania atď v rámci vydedenia je problematické a aj tak nevyrieši tvoj problém.Nenechaj sa trápiť.
MarcoM
17.01.15,00:56
§ 142

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

Ak má jej syn maloleté dieťa, žiaden súd nevyporiada podielové spoluvlastníctvo, ak je zrejmé že nebudú mať na vyplatenie ostatných podielových spoluvlastníkov a nemali by inde kde bývať.

A prinútiť niekoho aby si zobral hypotéku súd nemôže.

Skúsenosť z praxe.
MarcoM
17.01.15,00:58
Malá pravdepodobnosť. Keby aj chcela a dohodla sa s ostatnými podielovými spoluvlastníkmi, okrem uvedeného syna stále to je len 9/10.

Jej syn má predkupné právo.

Ak sa nepredáva so súhlasom všetkých podielových spoluvlastníkov a hrozí, že jeden ostane "visieť" drasticky ide kúpna cena dole a rovnako aj počet záujemcov.
Peggynka
17.01.15,08:02
Z toho,čo je napísané (že syn nešetrí) ťažko bude uplatňovať predkupné právo.Ďalšia vec,že sa nepodieľa na nákladoch (čiže sa priživuje atď),je tam hypotéka...situácia je zamotaná,ale nie neriešiteľná.Predpokladám,že to treba riešiť zavčasu.
hadzanarka
17.01.15,17:54
dakujem vam za vasu odpoved
korela
18.01.15,15:11
To nie je dobrý nápad. Môžu predať nehnuteľnosť aj s vecným bremenom dožitia. Bude žiť s cudzími v jednej izbe? Z trucu to môžu predať opáleným, čo potom?
bjuty smis
19.01.15,05:45
predať časť majetku, niečo si nechať..