promile
16.01.15,23:54
Dobrý deň.

Mám nasledujúci problém. Už niekoľko rokov spolu s manželkou nežijeme v spoločnej domácnosti. Odišla od detí a odo mňa. Rodina sa jej snažila pomôcť ako sa dalo (niekoľko krát protialkoholické...), nepomohlo. Nakoniec sa odsťahovala a našla si iného. Máme rodinný dom, ktorý som zdedil po mame (niekoľko rokov dozadu), kde sme spoločne žili už predtým. Má tu trvalý pobyt. Problém sme neriešili, jednoducho sme si žili každý svoje životy, o deti sa absolútne nezaujímala. Problém je v tom, že sme sa nerozviedli, živím dve deti, ona nič neplatí a ja nemám zbytočné peniaze na poplatky a ani čas, pracujem od pondelka do piatka. Deti už sú na VŠ. Bohužiaľ začali ku nám chodiť obálky o jej podlžnostiach, aspoň predpokladám, kedže nedávno prišla zo zdrav. poisťovne(neotváral som ju),ale na zozname dlžníkov som videl, že má dlh okolo 1800 eur. Nedávno ma zasa zarazila obálka od ZSE, že na túto adresu, zrejme čo má v občianskom si dokázala napísať cudziu elektrinu a dnes prišla aj obálka zo ZSE na jej meno sem, čo je už nehoráznosť. Chcem sa spýtať či hrozí nejaká exekúcia, alebo ako postupovať. Toto je už neúnosná situácia a už dávnejšie sme mali s manželkou problémy a boli na súde, ale musela ju tam priviesť polícia... Ale to bol iný problém, ktorý sem nechcem písať. Zrejme čo najskôr podať žiadosť o rozvod, ale tam sú zasa poplatky, tu nieje nič lacné, ani podobná birokracia. Ak mal niekto podobný problém, napíšte, poradte. Ďakujem
buchač
16.01.15,23:06
Celý problém a aj jeho riešenie si popísal aj sám ...
Radiť nie je čo a zbytočne komentovať už vôbec nie.

P.S.:
Teba zarazilo to alebo ono.
Mňa zaráža tá laxnosť k tej samotnej situácii už od začiatku.
korela
16.01.15,23:48
Prečo to hneď nazývať laxnosťou prístupu? Je iks dôvodov, prečo sa niektoré dvojice nerozvedú, buď náboženské, vekové, pretrvávajúca väzba, deti, a pod. Ten človek nie je sám v tejto situácii, je ich mnoho, ala v našom právnom systéme chýba manželská odluka. Je takmer v celej EU, iba u nás nie. Rieši sa všetko nie až tak podstané a pretláča, o odluke každý mlčí. Možno ľudia ani nevedia, že vôbec existuje. Keby bola, nemal by ani tento človek teraz problém. Tam vidím problém ja, nie v ňom. V praktickej rovine sa mal rozviesť, ale nemožno nikoho prinútiť k rozvodu, ak to ani jeden z dvojice tak necíti. To by sa dalo snáď pochopiť, či nie? Dávno tvrdím, že nie je doriešené u nás rodinnné právo ako v EU. Máme čo dobiehať.
Môj ujo s manželkou žili oddelene po troch rokoch od svadby 30 rokov každý v inom meste ešte za bývalého režimu. Nemali potrebu sa rozvádzať a žili sami bez partnerov. Matka iba s dieťaťom.
buchač
17.01.15,06:22
korela (Dnes 01:48) Prečo to hneď nazývať laxnosťou prístupu? Je iks dôvodov,..
====================================

LEBO je tam X dôvodov, ktoré som si prečítal.
Korela, Ty si príspevok nečítala, alebo si tie dôvody prehliadla ?

Tvoj ujo je/bol asi pekný kvietok...alebo tetka.
Vravíš,že žili sami-bez partnerov 30 rokov ?
Takže sa asi 1-2 x do týždňa schádzali, aby ukojili svoje sexuálne potreby ....či ?
buchač
17.01.15,06:36
korela (Dnes 01:48) .... ala v našom právnom systéme chýba manželská odluka. Je takmer v celej EU, iba u nás nie. Rieši sa všetko nie až tak podstané a pretláča, o odluke každý mlčí.
=====================================

Radšej odluku cirkvi od štátu...aj o tej sa mlčí. Pritom je takmer v celej Európe.
Keď sa otvorí táto otázka, tak sa zdvihne vlna prázdnych rečí od kresťanských hodnostárov...
Tým ale ide o peniaze a nie o lásku k blížnemu svojmu.
terezamaria
17.01.15,06:44
Zrušiť jej trvalý pobyt, veď po toľkých rokoch odlúčenia nie je o čom. Po rozvode jej zrušíš trvalý pobyt..... rozvod finančne určite zvládneš,keď si vyfinancoval domácnosť, deti, dokonca si ich doviedol až na VŠ a stále ich financuješ, toto už zaplatíš. A rozvedú vás úplne v pohode, veď spolu nežijete. Spadne z Teba riadny kameň, veľa problémov ti ubudne.
arizona
17.01.15,07:19
Manzelke nemozes zrusit trvaly pobyt,pokym nie ste rozvedeni,aj ked je nehnutelnost iba tvoja.

Poplatok na navrh na rozvod je 66€ ,je to suma,ktoru je lepsie zaplatit a predist tym dalsim problemom
misoft
17.01.15,08:58
Nuž - promile - ja sa ti teda čudujem.
A) Zdrhla? Zdrhla! Mal si podať žiadosť o rozvod. Dôvodov tam máš mnoho!
Ak by sa nedostavila - požiadať súd, aby jej pridelil opatrovníka v konaní. A hneď by si riešil výživné od nej.....
B) Dom je tvoj - nemáš čo riešiť. BSM - vysporiadať. Ak sa to nedostane ku koncu do troch rokov - bude z toho podielové, ale len toho, čo ste spolu nadobudli - dom NIE.
C) Ak už bude rozvod odklepnutý - prásk - zrušenie TP (ako majiteľ domu) - nech sa ona stará....
D) Ak si finančne zle - požiadaš súd o odpustenie od poplatkov, alebo súd zaviaže tvoju ex- ich zaplatiť....
promile
17.01.15,10:06
Ďakujem za rady. My spolu moc nekomunikujeme, raz sme riešili návrh na rozvod po telefóne, ale ona nakoniec nechcela na rozvod pristúpiť a ja som sa bál poplatkov. Neviem ako to chodí, 66 euro je výsledná suma ? Bez právnika myslím. Snáď by som to zvládol i sám podľa vzoru. Ďakujem
korela
17.01.15,12:41
Vieš, tam ti ešte hrozí aj vzhľadom na vek a jej spôsob života, keby ochorela alebo pod., musel by si ju živiť zo zákona. Už si aj tak urobil pre deti veľa.
korela
17.01.15,12:55
Obidvaja boli zodpovední ľudia, žil každý zo svojich príjmov, ona si kúpila byt a žila výlučne pre dieťa. On bol normálny slušný, spoločenský a obľúbený človek, po rozchode nebol dôvod na stretávanie, homosexuál nebol.
Neviem prečo chceš riešiť sex. potreby druhých ľudí. To bola ich vec. Príspevok som čítala a dala aj komentár, čítal si ho?
Sú potrebné obe odluky. Ale Alianca pre rodinu, keď sa už tak nazvali, tak by mali prečistiť celé rodinné právo, je tam viac dier.
Odluky v Európe nájdeš na nete, v ktorých sú štátoch. Keby bolo u nás aspoň to v zákone, ako v tomto prípade by bolo potrebné, že keď jeden partner nežije v spoločnej domácnosti, nenesie za danú osobu žiadnu zodpovednosť zo zákona. Nikoho neprinútiš k rozvodu nasilu, je to ich výsostne súkromná vec a hlavne ak nemá záujem ani jeden o rozvod. Dôvodov je veľa, ale zrejme je to nad tvoje súčasné pochopenie. To je realita.