mr2
17.01.15,10:45
zdravim, neviem ci je toto dobra kategoria ale: ako kupim akcie firiem? napriklad firmy ako INTEL, APPLE a podobne? v guugle mi naslo napriklad fijoo banku ale ja ani neviem co to znamena vlastnit akciu, mam ju fyzicky doma jej kod alebo niekde je to v databaze zaznamenane? proste ci to nieje risk ist cez dajaku "garazovu banku" alebo dost zalezi aj od toho cez koho sa ta akcia kupi a ist radsej cez SAXO BANK a podobne seriozne banky? tym nechcem povedat ze fijoo banka je zle ale tak.. fijooo vs saxo bank je pre mna osobne ako skodovka vs mercedes. ide o to ze ak ta banka krachne napriklad o 5 rokov, co s akciami co som cez nich kupil, ci sa k nim da dostat a ako to cele funguje? alebo je to jedno a ten system kde je zapisane ze tie akcie vlastnim je len jeden a kazda banka do neho pristupuje cez svoje rozhranie a teda treba najst tu najlacnejsiu (na poplatkoch) a o ine sa nestarat? nechcem ist cez dajakych "financnych poradcov" co za kazdy klik beru 5%, chcem si to co najlacnejsie a najlepsie kupit sam. dat tam okolo 3000 euro a nechat to lezat na par 10 roci. a tym ze ak by som potreboval peniaze, akcia sa da predat okamzite za aktualnu predajnu cenu, alebo musi byt aj kupca a teda neda sa jej zbavit za jeden den tak lahko? viac otazok ale snad mi niekto z vas poradi, dakujem pekne
fortunka
17.01.15,10:54
S akciami sa obchoduje na burze cenných papierov a online, eviduje sa to ale u člena centrálneho depozitára (napr. presný opis je aj tu, konkretne pre VUBku... https://www.vub.sk/files/sekundarna-navigacia/informacny-servis/informacie-pre-akcionarov-vub-a.s/sprostredkovanie-predaja-akcii-vub-banky.pdf ale myslím, že to tak bude všade)

Každá banka, booker má otvorené pozície na určitých burzách, burzy sú spoločné pre všetky banky/obchodníkov... nemusia a ani nie sú často na každej, pretože sú aj určité podmienky vstupu... napr. Londyn, New York... nemecké a azíjské.. a jasne, naša Bratislavská neviem aká je aktívna), na každej burze sa ceny môžu líšiť, záleží od aktuálnej ponuky/dopytu... ak sa viac predáva je nižšia ak sa viac kupuje je vyššia. Kúpiš... predáš... a dookola, nemusíš to ale predať hneď, možno o tie akcie nebude záujem.

Keď som to teraz šupla do googla tak jediný taký zrozumiteľnejší text je http://ako-investovat.sk/index.php/akcie/71-akcie-zaiatok/109-ako-kupi-akcie a sú tam aj ďalšie linky., treba si to naštudovať.

Obchodovanie s akciami nie je jednoduchá a jednoznačná vec, treba si to riadne naštudovať. Existujú rôzne stránky, kde si to človek môže precviciť, vyskúšať, popozerať... V prípade, že sa v tom nevyznáš, radšej uprednostni rady poradcov. Akciový trh treba aj sledovať.. napr. tie môže začať firma kde máš akcie krachovať a zrazu budeš mať z 3000EUR nulu....
Taktiež keď sme mali ponuku na investovanie takýmto spôsobom mali podmienku 10tis EUR ako vklad. Čiže nízke hodnoty pôjdu podľa mňa iba cez banku/poradcu.

Čo sa týka záruk, no neviem... neviem totiž čo je to "garážová banka", myslím že banky sú u nás dostatočne zabezpečené a pre každú jednu platia rovnaké podmienky. To nie je ako garážová firma ;) Druhá vec ako vidíš, cenné papiere sú evidované mimo banky, ona je iba sprostredkovateľ kúpy... ale napr. ak nie sú dobrí, tak nemusia ťa v prípade klesania hodnoty včas varovať a akcie predať...