angela85
17.01.15,10:47
Dobry den budeme mat v dome kurenie na pec na pevne palivo, ale na leto by sme chceli iny ohrev vody, ale asi nie elektricky. A neviem co je vyhodnejsie hlavne cenovo pre stvorclennu rodinu, ci ten solar alebo fotovoltaicke
Chobot
17.01.15,21:39
Nechceš elektrický ohrev vody a rozmýšľaš nad fotovoltaickými solárnymi panelmi? Vieš čo sú fotovoltaické panely?

Pozri si nejaké články o solárnej energii.
Peggynka
18.01.15,05:00
angela85
18.01.15,10:56
No viem aj som nieco precitala, ale nechcem priamo od sse elektrinu na ohrev vody
angela85
18.01.15,11:06
No k tomuto mam viac otazok,ide o to, ze viem ako funguju solarne panely, mame ich totiz namontovane tu kde teraz byvame. Len by ma zaujimalo, ze ked nam v lete nebude stacit na ohrev vody slnecna energia, ci to nebude tahat elektrinu. No lebo tu aj ked je pod mrakom, tak namto na to osprchovanie staci a v zime sa to normalne zohrieva pecou
Chobot
19.01.15,12:00
V tom prípade fotovoltaické panely pre teba nebudú vhodné. Na to, aby si dosiahla pomocou fotovoltaiky dostatok energie na ohrev vody, by si potrebovala obrovskú plochu panelov - možno by sa ti ani na strechu nevošla (odhadujem to tak na 30-40 m2). A stále máš riziko, že pri zhoršenom počasí klesne účinnosť panelov aj o viac než polovicu.

Lepšie je využiť tepelné solárne panely, či už ploché alebo vákuové trubice (tie sú účinnejšie aj v chladnešom počasí a majú väčšiu účinnosť pri väčších uhloch žiarenia slnka).

Keď si pozrieš rôzne návrhy na fotovoltaický ohrev vody, vždy to je kombinácia panelov s elektrinou zo siete:

http://www.solarne.sk/solarny-ohrev-vody-fotovoltaikou/p63

FV ohrev vody je len doplnkový, rovnako ako aj termický ohrev. Akonáhle nie je slnko, je potrebné, aby nabehol iný zdroj. A neviem si predstaviť, že keď zájde slnko, alebo v ten deň bude pršať, tak zakúriš v peci, aby si mala teplú vodu.

Takže čím viac zdrojov ohrevu budeš mať, tým bude komforť väčší. JA by som na tvojom mieste tú sieťovú elelktrinu nezavrhol.

A slnko využiť len ako doplnok, aby si ušetrila na nákladoch. A ak už slnko, tak zatiaľ tepelné panely pre daný výkon sú cenovo dustupnejšie, než fotovoltaické.
Chobot
19.01.15,12:01
Aké solárne panely máte namontované? Ľudia pod pojmom "solárny panel" označujú všetko - od plochého, cez trubicový až po fotovoltaické. Solárny panel znamená len to, že využíva energiu zo slnka. Je ale niekoľko typov sol. panelov.
canbo
19.01.15,12:09
Už je bežne v predaji , volá sa to " Solárny bojler". Princíp je : cez fotovoltaický panel vyrába elektrinu cez " elektroniku " je napájaná špirála v bojleri .pri nedostatku slnka ,alebo veľkej spotreby sa zo siete pripája druha špirála v bojleri.
Chobot
19.01.15,14:09
Solárny bojler je široký pojem. Pod solárnym bojlerom sa rozumie aj bojler ohrievaný termickými sol. panelmi. Ak by niekto chcel ohriať vodu fotovoltaickými panelmi, tak odhadujem, že taká zostava (aby utiahla spotrebu elektrickej špirály) by stála okolo 4000 EUR a plocha fotovoltaických panelov by bola niekoľko desiatok m2. Pričom na termické ohrievanie by stačilo cca 6-8 m2. Aj príslušenstvo je pri termických menej finančne nákladné.
canbo
19.01.15,16:49
angela85
19.01.15,17:57
Trubicove panely, ale viac ti k tomu nepoviem, ale asi ostaneme teda pri tom solare. Dufam ze vyberieme spravne
Radovan Čmelo
20.01.15,12:03
alebo dá sa to aj cez wattrouter od fy...... ja to mám a funguje to na 100%
Chobot
21.01.15,21:53
Prosím ťa vysvetli mi, ako súvisí ten produkt s ohrevom vody? A čo funguje na 100%? ČO to znamená? Mám pocit, že si sa registroval len aby si spravil reklamu nejakej firme, ktorá ponúka tento produkt.

Odkaz na firmu som ti vymazal, lebo to považujem za reklamu. Vlastne samotná stránka firmy je podozrivé - všetky tie profily ľudí, čo sú akože spokojní s produktorm sú fake, ani jeden profil na FB nie je skutočný, všetky osoby sú vymyslené.
cmelo
22.01.15,05:29
Čo to má spoločné s ohrevom vody? Keby si to bol prečítal tak by si vedel, že je to zariadenie, ktoré pomáha využívať FVE na max. mieru. Zariedenie, ktoré sníma prebytky v elektrickej sústave pri výrobe z FVE, a všetky prebytky posiela do spotrebiča zapojeného do Wattroutra. Takto môže byť efektívnejšie využitie FVE a nemusia prebytky bežať do siete nevyužité... Ja to používam už 1 rok, prioritne sa využíva na znižovanie spotreby v domácnosti a následne na ohrev vody, cez leto som mal teplej vody bez problémov. A nemusel som dokupovať ďalší bojlér a technologiu, ktorú predáva napr. solatnesvetla.sk
lubko6394
22.01.15,07:51
No tak toto ma zaujalo. Mám FVE a predám všetko čo vyrobím, lebo inak by som neodpísal náklady. Teraz by mal byť výkup cca 88 E/MWh a cena nákupu je v DD2 38E/MWh. Takže každá spotrebovaná MWh by ma stála 50 Eur.
cmelo
22.01.15,09:06
dokonca to sa dá napojiť klimatizácia, aj dohrev bazénu... ja mám len bojler ale spokojnosť... dokonca manažovateľné cez web stránku resp. mobil
Chobot
22.01.15,09:15
AKú veľkú plochu FV panelov máš?
Radovan Čmelo
22.01.15,09:32
5,5kW, plochu cca 40m2 na streche
lubko6394
22.01.15,11:25
Ja cca 74 m2 a 9,870 kWp
cmelo
23.01.15,08:46
huhuhuhu
28.02.15,21:56
Asi chapem co si chcel povedat. Nechces klasicky elektricky ohrev, ale fotovolticky ohrev ano. K tvojej odpovedi. Montoval som kedysi klasicke solarne kolektory, teraz robim fotovoltaické elektrarne. Ja by som povedal ze klasicke solarne kolektory patria do 20teho storocia. Dnes je vyhodnejsie namontovat fotovoltaicku elektraren, ktora ti znizi spotrebu elektriny a zaroven vyuzit prebytky na ohrev vody. Coskoro (snad apríl) by mali byt opet aj dotácie (asi 1500 Eur). Kratke porovnanie:

Solarny ohrev pomocou kolektorov:

Vyhody:

- Zaberu mensiu plochu 2ks bezne 4-5m2
Nevyhody:
- Trubky maju velke energeticke straty a zle sa s nimi manilupuje

- Čerpadlo po par rokoch odchadzaju
- Teplonosne medium (chladiaca kvapalina) casom degraduje
- Prehriaty kolektor sa moze zalepit degradovanym teplonosnym mediom a znicit sa
- S klesajucou teplotou klesa ucinnost kolektora


Solarny ohrev pomocou fv panelov
Vyhody:

- Odpadaju problemy s cerpadlom, trubkami a teplonosnym mediom. Velmi jednoducha montaz
- V zime ucinnost fv panelov rastie
Nevyhody:
- Vacsia plocha bezne 12-20m2
- Neverim DC odpinacu v tak lacnom zariadeni, ako sa u nas predavaju tieto solarne bojlery. Teda ak tam nejaky vobec je, co by inak znamenalo ze bojler slape nonstop. Pravidelne odpajat DC prúd je ina kava ako odpajat AC prúd. Tymto zariadeniam by som sa radsej zdaleka vyhol.


Solarna elektraren s prebytkami do TUV
Vyhody:
- znizujes spotrebu elektriny
- z prebytkov ohrievas vodu, pustas klimu atd..
Nevyhody:
- Vyssie pociatocne naklady
- Vacsia plocha bezne 12-30m2


Na vsetky tri varianty bude dotacia. Tak si vyber.