misinka5
17.01.15,12:13
Dobry den, chcem vas poprosit o radu. Manzel ma napisany dom na seba nakolko v case ked sme zacali stavat, bol este slobodny, asi po roku sme sa vzali a dom dostavali spolocne, avsak kolaudacne bolo vydane len jemu a dom je zapisany len na neho. To bolo pred 20 rokmi a teraz uvazujeme smanzelom ze polovicu mi daruje, aby som bola na LV zapisana aj ja. Ma to vobec vyznam alebo je dom automaricky v BSM? Dakujem za radu
Tweety
17.01.15,11:18
Dom ste nepostavili počas manželstva, nepatrí teda do BSM. Patrí teda len jednému z vás, manželovi.
buchač
17.01.15,11:20
Pravda v Tvojom príspevku je tak 50:50 ... ;)
Tweety
17.01.15,11:25
ak vieš správnu odpoveď, napíš
arizona
17.01.15,13:10
Nie,bolo by lepsie pre teba,keby ti pol domu daroval.
V pripade rozchodu by si mala narok na nejake fin.vysporiadanie,ale to by bolo na dlhe tahanice a dokazovania...
draik
17.01.15,15:42
Pre posúdenie, či je dom súčasťou BSM, je potrebné vedieť, v akom štádiu rozostavanosti sa stavba uzatvorenia manželstva nachádzala.

Právna veta:
"Keď neboli v čase, keď došlo k uzavretiu manželstva, ešte vybudované na stavbe - rodinnom dome - prvky dlhodobej životnosti (hlavne zvislé a vodorovné konštrukčné prvky, konštrukcia strechy a schodište) a prípadne väčšina ostatných prvkov, ktoré stavbu charakterizujú ako vec v právnom slova zmysle, možno z toho spravidla vyvodiť, že do uzavretia manželstva nemohla vzniknúť vec, ktorá nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ak bola potom dokončená za trvania manželstva. Z tohto hľadiska nie je rozhodujúce, na koho bolo vydané stavebné a kolaudačné rozhodnutie."
Mária27
22.01.15,12:50
Skúste dať na kataster návrh na záznam v zmysle § 28 katastrálnej vyhlášky č. 461/2009 :

§ 28

Na vykonanie záznamu na návrh podľa § 34 ods. 1 zákona sú spôsobilé najmä:
h) vyhlásenie manželov s ich osvedčenými podpismi, že nehnuteľnosť nadobudnutá počas trvania manželstva je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, 7) a sobášny list, ak je ako stavebník alebo vlastník evidovaný len jeden z manželov,