zmurka
17.01.15,16:34
Kupili sme si novy LED televizor Samsung UE40H6270. Mame skylink - typ satelitneho prijimaca Opensat S line. Karta skylink - irdeto. Obraz vsak nie je ostry. Nie je uplne rozmazany, ale nie je to ani to, co by som ocakavala od tychto modernych televizorov. Pri blizsom pohlade, je vidiet male kocky. O HD obraze ani nechyrovat. Nemyslim si vsak, ze je to v tom, ze nemam programy v HD, na takomto televizore predsa musi byt obraz ostry. Iny televizor, kde mame od orange telku, je obraz krasny ostry a to ani nemame LED, len LCD.
Neviete prosim poradit, v com to moze byt? V skylinku ani na telefonickej linke, ani priamo na predajni nevedia nic poradit, vobec sa technickym veciam nerozumeju. A specialna technicka podpora je spoplatnena. Nerozumiem preco by som si ale mala doplacat za technicku podporu, ked by mi to normalne malo fungovat.
Este doplnujuca info, ked sme skusali pustit nejaky film v HD kvalite na televizore z prepojenia z notebooku, obraz bol krasne ostry.
Za kazdu radu bduem vdacna.
flector
17.01.15,15:58
Nemôžeš sa diviť, ten váš satelitný set-top box OPENSAT S LINE nie je schopný HD prímu, o Full-HD ani nehovorím. Je to prakticky SD prímač aj keď má HDMI výstupný konektor!

Más tam síce HDMI výstup, ktorý sa okrem iného používa na prenos HD obrazu, ale maximálne rozlíšenie, čo odtiaľ v prípade OPENSAT S LINE vylezie je 576i, 576p!! A to predstavuje klasické SD rozlíšenie!

SD: [4:3] 704×576 (576i, alebo 576p)
SD: [16:9] 720×576 (576i, alebo 576p)

Takže tam je pes zakopaný. Hnusne to vyzerá preto, lebo rozlíšenie 704×576 sa umelo roztiahne na obrazovku v natívnom rozlíšení 1920×1080.

Na to aby to vyzeralo subjektívne pekne potrebuješ satelitný set-top-box schopný HD príjmu. Tj. HD, Full-HD (720i, 720p, 1080i, 1080p) a samozrejme naladiť stanice, ktoré v takom formáte vysielajú.

HD: 1280×720 (720i, alebo 720p)
Full-HD 1920×1080 (1080i, alebo 1080p)

Samozrejme hlavne také, ktoré vysielajú v obstojnom dátovom toku!! Pretože dátový tok je v prípade TV ešte viac dôležitý než rozlíšenie.

Lebo to prečo to vyzerá subjektívne hnusne sú vlastne kompresné artefakty, ako "rozkockovanie", "zubaté rozmazanie" hrán pohybom a podobné kompresné nechutnosti, ktoré sú tým hnusnejšie, čím je slabší dátový tok, v dôsledku čoho je na obraz aplikovaná silnejšia kompresia a to vyzerá nepekne.

Napríklad niektoré TV majú dátový tok pri HD vysielaní pekných 11 MBit, iné len 3 MBit, pretože tie TV, alebo provider nemajú dosť peňazí na zaplatenie vyššieho dátového toku na družici a to je potom už celkom rozkockatený hnus, aj napriek tomu, že je to stále vlastne "HD" vysielanie. Zvlášť pri dynamických scénach je to na zaplakanie.

Skrátka v prípade HD TV záleží hlavne od dátového toku!

No a keď sa taký nekvalitný výstup ešte potom poriadne roztiahne na celú 1,920×1,080 obrazovku, tak je to potom "radosť" sa na to pozerať. ;)
mahony1
17.01.15,16:06
Chyba nie je v televizore (sama pises, ze ked pustite HD film z pocitaca, tak je obraz ostry), ale v rozliseni signalu, ktory prichadza z krabicky skylink.

Akym kablom mas prepojenu krabicku skylink s televizorom? Ak mas SCART kabel, tak ten prepusti len male rozlisenie - aj ked program vysielany cez skylink je v HD rozliseni... Potrebujes prepojit krabicku skylink s televizorom cez HDMI kabel. Kupis ho v hociakej predajni, kde maju televizory.

Najprv si vsak potrebujes overit, ci tvoja krabicka skylink je schopna Full HD prijmu, alebo ci aspon ma vystup na HDMI. Mnohe totiz maju len vystup na SCART a nie na HDMI...

Riesenie teda:
- ak existuje na krabicke skylink vystup na HDMI kabel, tak ho chod kupit a prepoj TV so skylinkom pomocou neho
- ak to nepomoze, tak si potrebujes kupit skylinku krabicku schopnu Full-HD prijmu
- ak na svojej krabicke skylink nemas ani HDMI vystup, tak si potrebujes kupit skylinku krabicku schopnu Full-HD prijmu a napojit ju na TV cez HDMI kabel

POZOR, aj ked HDMI kabel budes mat, iba par programov na skylinku su vysielane v HD formate. Su zvacsa platene. Vsetky ostatne su vysielane v ovela slabsom rozliseni a tvoj televizor ich zobrazuje preto velmi zle. Cim vacsi TV mas, tym horsie ten obraz potom vyzera, pretoze na vacsej obrazovke si lahko vsimnes aj male chybicky, ktore by si na mensej obrazovke nepozorovala. Velke TV preto nemaju vyznam, ak do nich pustis signal so slabym rozlisenim...

Pri vacsine programov so signalom s malym rozlisenim je preto paradoxne mesia obrazovka lepsie pozeratelna ako velka :-) To vacsina ludi pri kupe TV nezvazuje a v predajni ich na to nikto neupozorni - lebo CHCU PREDAT. V predajni obraz vyzera super, lebo do TV pustaju signal s HD alebo Full HD rozlisenim a to je potom uplne ina kava :-)
sosak
17.01.15,16:29
Na vstupe do televízora máš dinosaura, tak sa nečuduj.
Nandrolon
17.01.15,16:32
Problem bude, ze nemas HD prijimac. Treba kupit hd prijimac, kvalitny je uz za facku. Ja mam ferguson ariva 102 e predpokladam, ze teraz nebude stat viac ako 40 eur.
zmurka
17.01.15,16:36
Dakujem za odpoved. Ano krabicka zreme nepodporuje HD. Ale na TV cez orange nam aj normalne SD programy idu ostro. Preto som ocakavala, ze budu ostre aj pri skylinku.
Ked kupime krabicku podporujucu HD, znamena to, ze sa zlepsi obraz? Alebo ak je nizka ta rychlost, tak ani to nepomoze?Predpokladam, ze ak sa zlepsi, tak len na programoch vysielanych v HD kvalite.
Este mam otazku, co je lepsie kupit, novu krabicu, ktora podporuje HD rozlisenie. Alebo modul, ktorym sa zasuva skylink karta cez common interface priamo do TV- (ma nejaky tuner DVB-S2)
Odporucate nejake znakcy, alebo typy?
Dakujem
zmurka
17.01.15,16:42
Dakujem za odpoved. Mame to prepojene cez HDMI kabel. Krabica zrejme nepodporuje HD, ale aj tak si myslim, ze SD vysielanie by malo byt tiez ostre, tak ako pri inych TV. V odpovedi vyssie som pisala aj otazky, ze ci si myslite, ze pomoze vymena krabice, za tu, ktora podporuje HD rozlisenie. Som vdacna za kazdu info.
flector
17.01.15,16:54
Zhruba sa dá povedať, že každá TV čo vysiela satelitom je v HD krajšia než v SD, aj keď pri niektorých HD staniciach je tá kompresia tak silná, resp. dátový tok tak slabý, že je to niekedy skutočne na zaplakanie. :(

Ale celkovo, prechodom na Full-HD satelitný prijímač, tj. set-top box schopný prímu všetkých týchto rozlíšení HD, Full-HD vysielania: 720i, 720p, 1080i, 1080p, určite nie je čo pokaziť a obraz sa nepochybne subjektívne zlepší!

Hlavne kúp taký prijímač, ktorý podporuje všetky formáty HD vysielania. Lebo v prípade niektorých modelov to nie je samozrejmosť!

A samozrejme to pripoj cez HDMI! Nieže ta napadne to spojiť cez SCART, lebo aj také "riešenia" som už videl. Chlapík si kúpi nadupaný Full-HD TV a Full-HD satelitný prijímač a potom to spojí cez SCART kábel! Tj. kábel ktorý je schopný prenosu obrazu maximálne v SD a potom sa diví, že je to nejaké zubaté. :D

Inak, konkrétne ja používam GoSAT GS 7056 HDi s televízorom Samsung UE48H5500AK a spokojnosť maximálna.
zmurka
17.01.15,18:06
Super, dakujem krasne.
zmurka
18.01.15,05:24
Este ma napadla otazka, tzn, neodporucas ist formou toho modulu, ktory sa dava aj s kartou priamo do telky? Lebo cenovo je tam dost velky rozdiel. Modul stoji 30 eur, prijimac 100 EUR. Dakujem
lapejko
18.01.15,09:01
my máme už nejaké tri roky Samsung full HD 94 uhlopriečka, vtedy to bol lepší štandard a krabičku Amiko SHD neviem akú...
Obraz je veľmi slušný, na kanáloch s HD vysielaním o poznanie ostrejší, mám ale pripojený aj obecný satelitný rozvod, ktorý má veľké straty, tam je obraz veľmi zrnitý.
Satelitný prijímač Amiko začal v druhom roku štrajkovať, vypadával zvuk, odišiel aj HDMI kábel, potom nám ale po dvoch reklamáciách skrinku vymenili, šľape už dva roky bez problémov.
Ešte som si medzitým zohnal hliníkovú parabolu, 100 cmm elipsu, umiestnil na chránenú časť strechy čím sa mi podarilo podstatne obmedziť výpadky signálu počas búrok...samozrejme, že dosť dôležité bolo aj nastavenie satelitu podľa zameriavača...
Slavco31
19.01.15,08:55
Tak poporiadku,najprv skús pprepojiť satelitný prijímač scart konektorom,keďže máš SD prijímač,ďalej v menu satelitného prijímača sa dá nastaviť rozlíšenie,ktoré sa bude približovať tvojmu LED televízoru ako aj pomer stran.Tvoj televízor je určený aj na príjem satelitného prijímania a aj na normu MPEG-4 tak ti stačí kúpiť len zasuvný modul do televízora,no pozor lebo musí podporovať kartu IRDETO,inak ti nepôjde skylink a mimochodom skylink asi za rok vypne SD vysielanie tak aj tak bude potrebný HD prijímač.
zmurka
19.01.15,10:17
Dakujem, je podla teba z pohladu kvality jedno ci si kupim HD prijimac, alebo zasuvny modul? Lebo cenovy rozdiel je dost velky, zasuvny modul stoji 30 eur a hd prijimac lepsi aj 100 eur. Dakujem.
erik555
19.01.15,12:08
nemal by byt problem aj s modulom, ktory je pre tu TV a Skylink kompatibilny...skor je to o tom, ze na sat.prijimaci to mas s ladenim a podobne take praktickejsie, nez cez vstavany tuner DVB-S2 v TV. Nehovoriac o tom, ked mas sat. prijimac Skylink Ready s Fastscanom
erik555
19.01.15,12:12
ano, tohto fergusona 102 mam aj ja...teraz je tusim uz 103, ale ak ma kartu ciste Irdeto M7, tak uz len Skylink Ready
Slavco31
19.01.15,12:20
Kvalita by nemala byť problemom,ale skús najskôr ten scart kabel,je to najlacnejšie riešenie a za HD programy sa platí.
zmurka
19.01.15,12:26
Myslim ze my mame tie hd programy zaplatene, aspon teda brat to tvrdi.
Slavco31
19.01.15,12:27
Pozeral som na tvoj sat.prijímač a ten má slabý výstup,takže cez HDMi máš nekompaktibilné pripojenie
erik555
19.01.15,12:52
ked chce clovek krajsi obraz na plochych TV, tak jedine HD signal. Uz aj 720p je nieco ine, ako SDckovy signal. Ale nestaci, ked SDckovy sat. prijimac ma HDMI vystup, pretoze ani tie HDckove stanice na nom nenaladite!!! Tu je uz potrebny DVB-S2 s MPEG-4, co u SDckovych sat. prijimacoch absentuje! Skylink ma uz v zakladnom baliku (Digital) mnozstvo HD programov http://www.skylink.sk/prehlad-balickov/digital ........................ http://www.skylink.sk/novinky/nove-hd-programy-a-zmeny-parametrov-satelitneho-vysielania-25-sk119.html?lang=sk ale samozrejme je potrebne brat do uvahy, ze nie vsetky programy na HD staniciach su aj v Nativnom HD...potom je to na tej HD stanici takyto program iba upscalovany do vyssieho rozlisenia, co je tiez badatelne na velkom TV.
Nandrolon
19.01.15,15:55
Máš 102E ? lebo mám dojem že môj pôjde aj na čisté IRDETO.