SimaL
18.01.15,10:46
starý otec by chcel za života vyčleniť nejaké finančné prostriedky na budúce štúdium vnuka, ktorý je t. č. maloletý, chce mať istotu, že matka financie nezneužije a nechce ich mať on na svojom účte, aby neprešli do dedičského konania, je možné založiť účet na maloletého, resp. jeho matku s tým, že peniaze možno vybrať, len so vzájomným súhlasom matky aj starého otca?
misoft
18.01.15,09:49
Je! Majiteľ účtu bude maloletý, spoludisponent bude starý otec, prípadne matka. Spoludisponent môže vkladať do účtu, v prípade maloletého vykonávať bežné finančné operácie. Práva spoludisponenta sa dajú v banke upraviť. Avšak prostriedky na účte maloletého sú jeho majetkom.
V každej banke ti vysvetlia, ako na to.
lujza.j
18.01.15,10:59
Ak sú záujmy maloletého dieťaťa, súvisiace so spravovaním jeho majetku, ohrozené a rodičia sami neurobili alebo nie sú schopní urobiť vhodné opatrenia na ochranu majetku, súd môže na tento účel ustanoviť maloletému dieťaťu majetkového opatrovníka; tomuto rozhodnutiu nemusí predchádzať rozhodnutie o obmedzení rodičovských práv a povinností.

Majetkovým opatrovníkom sa môže stať fyzická osoba, ktorá s ustanovením za majetkového opatrovníka súhlasí, je spôsobilá na právne úkony v plnom rozsahu a spĺňa predpoklad, že funkciu majetkového opatrovníka bude vykonávať v záujme maloletého dieťaťa.

V rozhodnutí o ustanovení majetkového opatrovníka súd uvedie konkrétny rozsah majetku, ktorý bude opatrovník spravovať, spôsob nakladania s ním a lehoty, v ktorých je majetkový opatrovník povinný predkladať súdu správy o nakladaní s majetkom maloletého dieťaťa.

Majetkový opatrovník nesmie pri výkone správy majetku brať na seba neprimerané majetkové riziká. Za riadny výkon svojej funkcie zodpovedá súdu a podlieha jeho pravidelnému dohľadu. Súd môže podmieniť platnosť právneho úkonu majetkového opatrovníka svojím súhlasom. Za porušenie povinností pri spravovaní majetku zodpovedá majetkový opatrovník podľa všeobecných predpisov o náhrade škody.

celé tu....

http://www.vop.gov.sk/dedicstvo-opatrovnik
willma
18.01.15,11:08
ja len aby sa zbytočne nechodilo po bankách: drvivá väčšina založí účet pre dieťa až od 15 roku, vo VUB síce skôr, ale musí tam mať účet aj zriaďovateľ detského účtu. Jedine TB založí detský účet bez akýchkoľvek podmienok - moja skúsenosť.
SimaL
18.01.15,13:46
Ďakujem, starý otec je dosť zámožný pán a chcel by sa o vnukove štúdium postarať, jeho syn, s ktorým som rozvedená je nevyspytateľný a nevychádzame spolu dobre, a preto sa bojí, že ak po ňom syn zdedí majetok, pre vnuka sa nemusí z neho ujsť, taktiež sa chce však aj vyvarovať toho, aby som peniaze ja nepoužila na iný účel.... preto chceme účet, kde budeme môcť disponovať obaja, starký aj ja ako matka tak, aby sme o tom navzájom vedeli....skočím do banky a poinformujem sa...
misoft
18.01.15,16:52
Stačí si prejsť web stránky bánk a väčšina z nich ponúka detské účty. Sú tam stanovené limity. Niekde ani nepožadujú ani to, aby tam dospelý mal účet.
willma
18.01.15,16:58
prešla som si banky osobne, jediná bola TB bez ďalších podmienok
misoft
18.01.15,17:01
Ale nóóóó - netrep. Napr.:
https://www.primabanka.sk/detsky-ucet
Potrebný len rodný list decka a OP toho, kto mu založí účet.
willma
18.01.15,17:13
mňa pri osobnej návšteve informovali inak - holt asi som natrafila na neinformovanú tetu :D
misoft
18.01.15,18:17
Neinformovaná teta - nič nové pod slnkom. Všade sa nájdu - dokonca i tam, kde by mali byť dokonale informované.....
právnik-probono
18.01.15,18:27
Dobrý večer,

neviem, či niektorá z komerčných bánk to pripúšťa aj pri maloletom, ale v každom prípade odporúčam si zriadiť tzv. "spoločný účet", kde majiteľom bude dieťa (v zákonnom zastúpení matkou, otcom alebo inou súdne ustanovenou osobou) a starý otec a obaja budú môcť konať iba spolu.

Ak by totiž majiteľom účtu bolo iba dieťa v zákonnom zastúpení matkou, nie je možné právne ošetriť skutočnosť, aby matka nemohla voľne s účtom dieťaťa na základe zákonného zastúpenia disponovať, pretože v tomto prípade by starý otec bol iba v pozícii disponenta účtu. Dohoda, že majiteľ účtu by mohol konať iba s disponentom účtu by odporovala zákonu, pretože by zasahovala do triády vlastníctva majiteľa finančných prostriedkov (bankového účtu). Preto je potrebné si zriadiť spoločný účet, ktorého majiteľom bude dieťa (zastúpené matkou) a starý otec.

V opačnom prípade, pri výlučnom vlastníctve účtu dieťaťom, je potrebné sa spoliehať, že matka tieto finančné prostriedky nevyberie sama, alebo v prípade ich výberu nepoužije v rozpore so záujmami dieťaťa.
Oliwa
18.01.15,18:30
Nepíšeš, koľko má ten maloletý rokov... Môže mať napr. 2, ale aj 12... Jednou z možností "sporenia" je aj junior v Prvej stavebnej... Zmluva je na meno dieťaťa, po 6 rokoch /ak by mal syn napr. vtedy 18 r./, možno použiť peniaze na čokoľvek, aj na štúdium... Neviem, aký produkt má starý otec vyhliadnutý, ak nejaký terminovaný vklad, tak to dnes nie je žiadna sláva...
Nevieme, čo je to "dosť zámožný pán", ale ak by tá zámožnosť vydala na nejaký pozemoček, tak to by určite nebola stratová investícia ani po rokoch /v závislosti od lokality/...