Dobrodej
18.01.15,13:31
Zdravím.
Mám záujem o odkúpenie povaly nad svojim horným bytom,schodiskom a čiastočne nad bytom susedy.Strecha bola novo zhotovená.Je v záruke ešte 1,5 roka.
Mojim cieľom je vytvorenie mezonetu,nie samostatnej bytovej jednotky.
Rekonštrukcia zahŕňa: prebúranie sa z môjho bytu medzi betónovými trámami na poval /otvor 1 x 3m/,zateplenie sedlovej strechy,zrovnanie a zateplenie podlahy,vytvorenie strešných okien,vytvorenie priečok,dotiahnutie el. a vody,vloženie krbovej vložky do stávajúceho,nevyužívaného ale funkčného komínu.
Akcia: zvolanie schôdze,získanie súhlasu 2/3 o odkúpení nebytového priestoru a súhlasu s prerábkou,spísanie kúpno predajnej zmluvy na konkrétne m2,získanie písomného súhlasu od susedy nad ktorou prerábka prebehne,posúdok od statika (zaťaženie na m2)
Otázka: Majú právo odpredať tieto nebytové priestory aj susedia ktorí majú byty založené v prospech bánk? Postačí jedna spoločná kúpno-predajná zmluva a žiadosť o vloženie do katastru? Je nutné k tejto akcii stavebné povolenie? Ako získať súhlas susedov na tvorbu okien v streche ktorej plynie záruka? Hlasovanie môže zvolať domovník alebo len správca budovy? Aké povinnosti mi vyplívajú voči správcovi budovy (oznamovacia,deklarovacia)?
Ďakujem
felix1
18.01.15,13:30
Osobne by som do toho isiel LEN pri suhlase 100% a nie 2/3 vlastnikov. Nezabudni vysporiadat pozemok( co znamena novy prepocet podiellov ). Ak je pravne dorieseny a je zapisany vo vlastnictve vlastnikov bytov, je tiez deleny podla podielu v 10tisicinach. Ak kupis povau neodkupeny podiel na pozemku si budes od nich pranajimat? Viem ze to asi este nik neriesil, ale staci ak to napedne niekoho z tej 1/3 co nesuhlasila... Ved preco platit dane za podiel na pozemku ktory uziva iny vlastnik a este bez jeho suhlasu ?
draik
18.01.15,14:46
Po poslednej novele to už také jednoduché nie je:

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o zmluve o úvere a o každom dodatku k nej, o zmluve o zabezpečení úveru a o každom dodatku k nej, o zmluve o nájme a kúpe veci, ktorú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome užívajú s právom jej kúpy po uplynutí dojednaného času užívania a o každom dodatku k nej, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe a o každom dodatku k nim, o zmene účelu užívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a o zmene formy výkonu správy; ak sa rozhoduje o nadstavbe alebo o vstavbe v podkroví alebo povale, vyžaduje sa zároveň súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na najvyššom poschodí. Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o prevode spoločných častí domu, spoločných zariadení domu alebo priľahlého pozemku alebo ich častí.
Dobrodej
18.01.15,15:37
Ďakujem za radu.
Obytný dom má 12 bytov v dvoch vchodoch.Z toho na vrchných poschodiach sú 4 byty.Každý má pravne doriešený pozemok,podiel v 10tisícinach zapísaný na LV.
Mám záujem odkúpiť 1/3 podkrovia + časť pozemku.Uvažoval som o odkúpení od každého zvlášť,len tu je otázka konkrétnosti výmery prislúchajúcej jednotlivcovi.
Hypoteticky viem získať max. 80 % hlasov za predaj.
Z horných bytov bude asi jeden nesúhlas,ale nad ním prestavbu neplánujem.
V podkroví by som takto získal užívatelných 80 m2,čo by bohato stačilo.Zároveň nechcem riešiť prestupové teplo a ani ústredné kúrenie.Nakoľko budem nad svojim bytom.Vystačím krbom a el. radiatormi.Do fondu opráv som ochotný prispievať sumu prislúchajúcu 80 m2.
Aktuálne som vo faze príprav pre zahájením jednania so susedmi.
felix1
18.01.15,17:45
To co si ty ochotny platit ( za 80m) a to co je argument pre suhlas zvysku vlastnikov je velky rozdiel. Ver ze preplatit velke oci neprajnika je vzdy lacnejsie ako pravnik :) Pouzi vsetky dostupne financne moznosti na 100% podporu pre prestavbu ( 1000-5000.-EUR je smiesny naklad oproti sudnym poplatkom a nakladom na pravnika). Predpokladam ze nemes zaujem zvysok zivota travit na sudoch alebo zit v dome s nepranikmi. Ponukni novu branu, osvetlenie vo vchodoch alebo ... Hlavne sa vopdred dohodni .
Dobrodej
19.01.15,18:10
Mám v pláne zaplatiť,prípadne vymeniť okná v spoločných priestoroch. Neprajník bude min. 1. Nechcem dať ďalšiemu susedovi námet na súperenie,preto sa zaujímam len o 1/3 podkrovia.Taktiež s ohľadom na finančné prostriedky nutné k prerábke.Keby sa dalo jasne a plošne vymedziť jednotlivé vlastníctvo podkrovia -´´rozparcelovať´´ a vhodné´´parcely´´odkúpiť spolu s časťami pozemu. Nechceme sa sťahovať do väčšieho,tak hľadám spôsob ako mať dostatok priestoru a finančne neprehlúpiť.