julia28
18.01.15,17:41
Prosím vás, mám jedného domotaného klienta , ktorému vychádza za rok 2014 strata. On ju však nechce, chce zisk a furt sa ma pýta ako je to možné, veď na DPH-čke platil len daňové povinnosti a nijako mu nejdem vysveliť, že DPH a výsledok hospodárenia sú dve rozlišné veci. Prosím vás o utvrdenie, lebo naozaj neviem čo furt s tou dph sleduje.
veronikasad
18.01.15,16:45
Vysvetli mu, že nie všetky náklady vstupujú do DP DPH, napr. mzdy, odvody, odpisy a množstvo iných ...
pavol54
18.01.15,16:46
tak mu vysvetli že má aj nedpháčkové náklady : napr mzdy, a pod a v čom účtuje? ju, pu?
julia28
18.01.15,16:52
Tak tomuto nejako nerozumiem..mohli by ste mi to prosím nejako vysvetliť??Som len začiatočník a nerozumiem ako súvisí DPH s VH? On náklady ktoré nevstupujú do DPH ani nemá, všetky bločky a faktúry mu tam vstupujú.
veronikasad
18.01.15,16:53
Nemá ani odpisy ? (majetok nad 1700€, napr. motorové vozidlo,)
pavol54
18.01.15,16:57
V čom účtuje v JU či PU?
julia28
18.01.15,17:02
PU
karakul
18.01.15,17:03
... asi účtuje v PU:
http://www.porada.sk/t257546-uhrada-dph-zo-sukr-uctu-konatela.html
lebo nebol protest proti predkontácii...

a v prípade, ak všetky náklady sa účtujú do DPH na vstupe (t.j. naozaj nemá náklad bez DPH), a napriek tomu platí DPH, tak potom VH naozaj nie je správny...
Domotaní sú potom z toho asi viacerí.

P.S. ... info z komentára: "Až po dokončení diela sa vystaví faktúra, ktorá už do DPH nepôjde"

... keď chceš relevantnú odpoveď treba uviesť hneď všetky podstatné informácie.
Ale na základe citovaného sa natíska otázka, čo účtovanie o Nedokončenej výrobe či o Zákazkovej výrobe....
veronikasad
18.01.15,17:05
neverím, že nemá aspoň odpisy na auto
julia28
18.01.15,17:08
Vystavuje zálohové faktúry, s ktorých každý mesiac po úhrade DPH prizná, ale ostrú faktúru na tieto zálohovky ešte nevystavoval. Jedná sa o jedného odberateľa, pre ktorého pracuje celý rok a každý mesiac mu platí zálohovo. Až po dokončení diela sa vystaví faktúra, ktorá už do DPH nepôjde.
julia28
18.01.15,17:09
Naozaj nie. Auto nemá ani v majetku a ani žiadne PHM si nedáva do nákladov. V nákladoch má len materiál a služby.
veronikasad
18.01.15,17:10
Asi tu bude "pes zakopaný" Preddavková fa sa neúčtuje do tržieb a preto (zatial) nevstupuje do Základu dane.
pavol54
18.01.15,17:12
čo mu predstavuje základné imanie? však si sprav súvahu aktíva a pasíva v pasívach máš riadok kde musí byť zisk a takisto vo výkaze ziskov z strát ti musí vyskočiť základ dane tak mu doporuč čo vyradíš alebo doplníš
julia28
18.01.15,17:13
Áno presne to si myslím aj ja. Keby vystavil ostrú faktúru k tým zálohám, tak by bol v zisku. A môže mať teda účet 324 k 31.12. zostatok, alebo to treba vyfakturovať?
karakul
18.01.15,17:23
... a čo tak Nedokončená či Zákazková výroba?
KEJKA
18.01.15,17:29
ak klient pracuje na diele, ktoré vyfakturuje až po jeho dokončení, tak treba dať pozor na doklady, ktoré účtuješ ako náklady.
Predpokladám, že aj ostrá faktúra je/bude plnenie podliehajúce DPH, preto zo záloh tú DPH platí.
Ide o čiastkové opakované plnenie? asi nie, ked píšeš, že ide o dielo.
Ak to "budovanie" trvá viac ako rok, treba zvážiť účtovanie o zákazkovej výrobe.
Minimálne treba účtovať o nedokončenej výrobe.
Náklady, ktoré súvisia s dodávkami k 31.12. nevyfakturovanými, nie je možné považovať za daňovo uznateľné náklady.
Odporúčam vyžiadať a preštudovať zmluvu a postupovať podľa nej.
Ak je to možné, tak vyfakturovať aspoň čiastkové plnenie vzťahujúce sa k vykonaným prácam/službám v priebehu roka...............
karakul
18.01.15,17:48
... tak, tak