bui
05.05.06,09:46
ako tak rozmyslam, ...asi by som nemala....tak takmer vsetky vydaje z pokladne...nakupy materialu, tovaru..ktore niekto robi pre firmu mimo sidla firmy..by mali byt uctovane oproti pohladavke alebo zavazku, nie?
ved ak v nasom pripade konatel niekde nakupuje pre firmu, tak bud za vlastne....(zavazok)...a ja mu to musim potom zaplatit, alebo z firemnych...(pohladavka)..teda mal nejaky preddavok...
myslite, ze je to zbytocne komplikovanie?
ale kedy je pripad kupa tovaru oproti hotovosti? ked predavajuci donesie tovar a pokladnik mu ho vo firme preplati rovno z pokladne, nie..?
ked pokladnik preplaca nieco zamestnancovi, ze nieco kupil, tak mu vracia peniaze, nie?...ak mu nedal preddavok

ide mi napr. o to, ze ak konatel zaplatil fakturu za prenajom auta v hotovosti z vlastneho, a donesie fakturu na preplatenie, tak by som mala zauctovat
fakturu
518/321
uhradu faktury konatelom z vlastnych...v ID
321/365
a potom vratenie penazi z pokladne
365/211

a este jedna vec mimo toho..ak zamestnanec na sluzobnej ceste kupi valuty a ma zalohu, tak je spravne uctovanie preddavok 335/211, kupa valut 261/335? a nasledne prijem valut do pokladne 211/261....zatial som predpis 261/335 nikde nevidela, vsade je 261 len suvztazne s pokladnou alebo bank. uctom....

zamysli sa niekto so mnou?
ayya
05.05.06,08:42
ja si myslim, ze nie cez zavazky a pohladavky ... lebo ty uctujes az moment, kedy ty vydavas peniaze z pokladne... dokladom pre teba je vydavkovy pokladnicny doklad. ku ktoremu prikladas fakturu, alebo blocky (nimi dokazujes opravnenost nakladu) ... takze vobec z toho nemaj problem, vela podnikatelov dlho nosi doklady "po vackoch" ... nic sa nedeje, .... iba pri DPH, tam treba viac sledovat datumy... ale pri ostatnych vydavkoch, sa dom nezruti - uctovne obdobie je rocne, na druhej strane - netreba to zas prehanat :) imho lebo pri kontrole by ta mohli vyzvat, aby si to zdovodnila... co vsak nie je problem, lebo majitel moze kupit hocico za svoje a potom si to prist "vyuctovat" do pokladne ... potom ale treba rozlisovat, ci je to uznatelny alebo neuznatelny vydavok z hladiska danoveho ...

ale zase, ak by si chcela tak mozes vydat z pokladne tzv. zalohu na nakup... vtedy by sa ti to objavilo v pohladavkach, a zase by si mala vypisat vydavkovy pokladnicny doklad... aby ti pokladna sedela papierovo so skutocnou hotovostou... ved to vies, pises o tom pri valutach ...;)
renatan
05.05.06,09:35
Aj ja si myslím, že by to bolo komplikované, a navyše ak kupuje konateľ niekde niečo pre firmu zo svojich peňazí, ty o tom fakticky nevieš a preto nemôžeš účtovať o záväzkoch voči nemu a v momente, keď ti dáva bločky k preplateniu, by to už bolo bezpredmetné a rovno zaúčtuješ nákup z pokladne.